Dziś mam dla Ciebie poradnik: jak włożyć tampon, aby ten nie sprawiał dyskomfortu, prawidłowe umieszczenie tamponu sprawia, że nie powinnaś w ogóle czuć jego obecności! Pokaże Ci jak to zrobić! Przedstawię także fakty i mity dotyczące tamponów. Pod koniec artykułu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak działa tampon, który w przeciwieństwie do podpasek, noszony jest wewnątrz.

Jak włożyć tampon?

 1. Umyj ręce.
 2. Usiądź lub zrób półprzysiad na toalecie, rozchylając nogi.
 3. Włóż końcówkę aplikatora do pochwy.
 4. Naciśnij aplikator palcem wskazującym, a następnie wyciągnij go.
 5. Usuń tampon, delikatnie pociągając za sznurek.
 6. Zmień tampon co 4-6 godzin.

Fakty i mity na temat tamponów

Istnieje wiele mitów na temat wkładania tamponów. Szczególnie wiele można znaleźć ich w internecie, np. na forach. Poznaj następujące fakty, aby rozwiać swoje obawy przed pierwszym założeniem tamponu!

 

wkladanie-tampona

 • Czy tampon może utknąć w środku lub wejść za głęboko? Szczerze? jeśli przyjrzysz się zdjęciu u góry, widać, że tampon nie ma nawet gdzie zniknąć. Szyjka macicy, pod koniec pochwy, ma tylko niewielki otwór umożliwiający przepływ krwi.
 • Gdy tampon wejdzie wg. Ciebie za głęboko, możesz wyciągnąć go, używając sznureczka a w ostateczności, sięgnąć po tampon palcami, jeśli sznurek pęknie, co jest mało prawdopodobne!

 

 

z-tamponem-pod-prysznic

 • Czy mogę wziąć prysznic z tamponem w środku? Oczywiście, że tak! wystarczy, że delikatnie schowasz końcówkę sznureczka, który wystaje. Woda i tak nie dostanie się do środka Twojej pochwy!

[irp posts=”9816″ name=”Używanie tamponów może powodować zespół wstrząsu toksycznego!”]

 

w-jakim-wieku-nozna-zaczac-uzywac-tamponow

 • W jakim wieku można zacząć używać tamponów? Nie ma dolnej granicy, od kiedy możesz zacząć używać tamponów! Możesz używać ich w dowolnym wieku, ważne, abyś czuła się komfortowo – nie musisz mieć skończone 18 lat! Niektóre dziewczyny bardzo wcześnie zaczynają używanie tamponów, ponieważ zmusza je do tego np. sport, który uprawiają, np. pływanie czy gimnastyka.

 

 

czy-strace-dziewictwo-jesli-uzyje-tampona

Czy stracę dziewictwo, gdy użyję tamponu? Używanie tamponów nie powoduje utraty dziewictwa! Nie dojdzie do przerwania błony dziewiczej podczas wkładania tamponu. Błona owszem może się nieco rozciągnąć, to nic złego – często do tego dochodzi, nawet jeśli o tym nie wiesz, np. podczas jazdy konno…

 

 

noszenie-zapasowych-tamponow

Upewnij się, że masz wystarczający zapas tamponów, jeśli wybierasz się w podróż czy na wycieczkę! Szczególnie, wtedy gdy spodziewasz się nadejścia okresu lub jesteś w początkowym jego etapie, czyli wtedy kiedy krwawienie jest dość intensywne!

 

 

podpaska-zamiast-tamponu-na-noc

Podpaska na noc zamiast tamponu jest zdrowsza i bezpieczniejsza. Podpaski są bardziej chłonne, szczególnie przydają się w początkowym okresie miesiączki, gdzie krwawienie jest intensywne. Ginekolodzy potwierdzają, że podpaska na noc to najlepsze rozwiązanie! Trzymaj się tej zasady!

 

Jaki kupić tampon?

jaki-tampon-kupic

Tampony mają różne rozmiary i typy. Oto wskazówki, które pomogą Ci przy jego wyborze:

 • Tampon z aplikatorem czy bez? Są dwa rodzaje tamponów, te z aplikatorami ułatwiającymi umiejscowienie tamponu w pochwie i te bez aplikatora. Oczywiści warto kupić tampon z aplikatorem.
 • Chłonność tamponu – każdy tampon posiada swoją chłonność, czyli zdolność i pojemność do wchłaniania krwi. Większość kobiet decyduje się na zakup tamponu o dużej chłonności na pierwsze dni okresu, gdzie krwawienie jest obfite. Na pozostałe dni możesz zaopatrzyć się w tampony o mniejszej chłonność.
 • Grubość tamponu – musisz wiedzieć, że tampony o dużej chłonności są nieco grubsze. Jeśli będziesz czuła dyskomfort, podczas stosowania grubego tamponu, przeżuć się na cieńsze. Cieńsze tampony należy zmieniać nieco częściej ze względu na ograniczenie ich wchłanialności.

[irp posts=”11478″ name=”7 najważniejszych zasad dbania o higienę intymną”]

 

mycie-rak-przed-wlozeniem-tamponu

 • Mycie rąk przed włożeniem tamponu jest bardzo ważne. Może się wydawać nieco dziwnym, mycie rąk przed toaletą, a nie po… Wiedz, że wkładanie tamponu wiąże się z pewnym ryzykiem. Używając zabrudzonych palców, narażasz się na infekcje powodujące grzybicę pochwy.
 • Co, gdy upuszczę tampon na podłogę w łazience? To proste, wyrzuć go! nie chcesz ryzykować bolesnej infekcji pochwy, tylko po to, aby zaoszczędzić kilka zł. na tamponie. Leczenie infekcji pochwy jest bolesne i kosztowne. Nie warto ryzykować!

 

 

wkladanie-tamponu-1

 • Usiądź na toalecie. Rozchyl kolana, aby mieć dobry dostęp i dobrą widoczność. Jest to najczęstsza pozycja do umiejscowienia tamponu.
 • Wkładanie tamponu możesz także przeprowadzić na stojąco lub w pół-przysiadzie. Unieś i oprzyj jedną nogę wyżej (np. na toalecie lub wannie), aby uzyskać lepszy dostęp do pochwy.

 

 

wkladanie-tamponu-2

 • Czas zrozumieć swoją anatomię! Na zdjęciu widoczne są trzy otwory. Pierwszy od góry to cewka moczowa, następnie pochwa i odbyt. Pochwa znajduje się około 1 cm poniżej cewki moczowej.

Na pewno nie będziesz miała problemów z jej znalezieniem. Jeśli natomiast nie jesteś pewna, poproś o pomoc mamę lub koleżankę, która te sprawy ma już za sobą.

 

 

wkladanie-tampona-3

 • Tak należy trzymać tampon podczas wkładania go. Jest to tampon z aplikatorem. Palec wskazujący na górze tamponu będzie służył do wepchnięcia go do pochwy.

 

 

wlozenie-tampona

 • Grubszą stronę tamponu powoli umieść w pochwie, popchnij go kilka centymetrów.

 

 

jak-trzymac-tampon

 • W końcowej fazie umieszczania tamponu użyj palca wskazującego, aby umieścić tampon jeszcze głębiej.

[irp posts=”6722″ name=”Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową? DOKŁADNIE! sprawdź!”]

 

umieszczanie-tampona-w-pochwie

 • Teraz wyciągnij delikatnie aplikator z pochwy. Owiń go chusteczką lub kawałkiem papieru toaletowego i wyrzuć do kosza.
 • UWAGA: nigdy nie spłukuj aplikatorów w toalecie, niemal pewne jest, że zablokują odpływ, trzeba będzie wezwać hydraulika.

 

 

chodzenie-z-tamponem

 • Sprawdź, czy odczuwasz komfort noszenia tamponu. Nie powinnaś go w ogóle czuć w sobie. Jeśli przy siadaniu lub chodzeniu czujesz ból, tzn. że coś poszło nie tak.
 • Najczęstszy błędem jest to, że tampon nie znajduje wystarczająco głęboko w pochwie.
 • Możesz temu zaradzić, popychając go palcem wskazującym nico głębiej. Ponownie wykonaj „test chodzenia” i „test siedzenia”.
 • Jeśli wciąż odczuwasz dyskomfort, to znaczy, że coś więcej poszło nie tak. Wyciągnij tampon i spróbuj jeszcze raz od początku z nowym tamponem. Ten zużyty owiń w papier toaletowy i wyrzuć do kosza, na nic Ci się już nie przyda!

 

Jak wyciągnąć tampon z pochwy?

usuwanie-tamponu

 • Jak często wymieniać tampon? zaleca się wymianę co 4-6 godzin.
 • Co to jest zespół szoku toksycznego TSS? jest to niezwykle rzadkie powikłanie, zachodzi wtedy, gdy zbyt długo pozostawisz tampon wewnątrz pochwy. TSS może nawet doprowadzić do śmierci.
 • Jeśli zapomniałaś o zmianie tamponu i odczuwasz gorączkę, masz wymioty lub pojawiła się wysypka na skórze, to jak najszybciej wyciągnij tampon i udaj się na ostry dyżur do szpitala, może Ci coś grozić!

 

 

wyciąganie-tamponu-nie-boli

 • Wyciąganie tamponu jest bezbolesne, chociaż mogłoby się wydawać inaczej… Im bardziej się rozluźnisz i zrelaksujesz, tym pójdzie łatwiej. Usuwanie tamponu może być nieco niewygodne, ale na pewno nie jest bolesne!

 

 

jak-wyciagnac-tampon

 • Złap za zwisający koniec sznureczka i delikatnie zacznij ciągnąć ruchem jednostajnym. Szarpanie sznureczkiem jest niedozwolone i grozi jego zerwaniem. Możesz poczuć lekkie tarcie włókien bawełnianych o ścianki pochwy. Nie jest to bolesne.
 • Jeśli czujesz duży opór podczas wyciągania tamponu, to najprawdopodobniej jest suchy lub kupiłaś zbyt duży rozmiar (większa pojemność wchłanialności). W takim wypadku, następnym razem kup tampon mniejszy, o mniejszym stopniu wchłanialności.

[irp posts=”6442″ name=”Brazylijska depilacja przyczyną infekcji miejsc intymnych?!”]

 

wyrzucanie-tamponu-do-kosza

 • Owiń zużyty tampon w papier toaletowy lub chusteczkę i wyrzuć do kosza. Nigdy nie wyrzucaj tamponów wprost do toalety, tak jak pisałam, najprawdopodobniej zapchasz przepływ – będzie problem.

Na drugiej stronie przedstawiam podsumowanie i najważniejsze TIPY dotyczące aplikowania i stosowania tamponów, jest też wideo, które warto obejrzeć!

0 Udostępnień
1
2
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

21 KOMENTARZE

 1. Mógłby ktoś podpowiedzieć co ile zmieniać tampon? nosząc podpaskę można zawsze zajrzeć czy już czas na wymianę, jeśli jednak chodzi o tampon to nie da się go wyciągnąć, sprawdzić i włożyć z powrotem, to co, co ile zmieniać tampon?

  • właśnie nie da się określić dokładnie kiedy go wyjąć ale jeśli znasz swój okres i jak przebiega krwawienie to dopasujesz chłonność :)

 2. Ja pamiętam jak w szatni niechcąco usłyszałem dwie koleżanki które pytały się na zajem; ej gdzie włożyć tampon? jak głęboko? itp normalnie jesteśmy w tym samym wieku, jestem chłopakiem i chyba wiem lepiej niż one jak i gdzie się go wkłada heheh żenua…

 3. Ponoć najgorsze i najtrudniejsze jest zakładanie tamponu pierwszy raz, później już mniej więcej wiadomo jak to robić bo nabywa się doświadczenia, wiesz już jaki rozmiar tampona jest dla Ciebie odpowiedni i jak na niego reaguje “mała” :) Nie ma co się bać dziewczyny!

 4. Ja nauczyłam się jak aplikować tampony, oglądając wideo na YouTube. Oczywiście była to animacja a nie prawdziwy filmik LOL :D muszę w końcu spróbować…

 5. Zawsze zastanawiałam się co jest zdrowsze: podpaski czy tampony! teraz już wiem że podpaski są zdrowsze, zwłaszcza przy intensywnej miesiączce (krwawieniu) i w przypadku kiedy zakładamy go na noc, tampon to wg mnie ostateczność…

 6. Czy istnieje coś takiego jak tampony mini? mam dopiero 19 lat i będę za 2 tygodnie na wakacjach a tam tampon mi się na pewno przyda :D, chyba, że przyspieszę sobie okres, gdzieś czytałam na ten temat ale nie mogę znaleźć tego artykułu, był całkiem wyczerpujący…

 7. No dla mnie pierwsze wkładanie tamponu nie było zabawne a mega stresujące bo jeszcze na dodatek byłam spóźniona na basen i spieszyłam się. Jeśli chcecie zrobić to dobrze, to radzę na spokojnie po prostu kiedyś przetestować wkładanie tamponu a nie tak jak ja, na ostatnią chwilę wszystko… (jak bym słyszała swoją matkę) :D:D:D

 8. Kiedyś pytałam się mamy czy tampony są bezpieczne, powiedziała że tak! a teraz w artykule piszecie, że nie koniecznie, że lepiej wybrać podpaskę… hmmmm….

 9. U mnie tampony się nie sprawdzają bo mam bardzo bardzo obfite krwawienia. Chyba, że to już końcówka okresu to wtedy jeszcze, ale pierwsze 3 dni miesiączki to porażka, tylko podpaska mnie ratuje…

 10. Mam jedno pytanie – tylko proszę się nie śmiać!: czy dziewica może używać tamponów? nie przerwę błony dziewiczej???

 11. Wielkie dzięki za poradnik, wiem już jak włożyć tampona! jakoś zawsze wstydziłam zapytać się mamy czy koleżanek :P problem z głowy!

 12. Nie miałam jeszcze takiego problemu ale na wszelki wypadek zapytam, jak wyjąć tampon ja urwie się sznureczek? czy to prawda, że trzeba jechać do szpitala na zabieg???

 13. Gdzie kupić i jak się prawidłowo nazywają tampony dla dziewic? czy one mają taką samą chłonność co zwykłe standardowe tampony?? proszę o szybką odpowiedź bo muszę kupić wkrótce…

 14. Możecie podać w centymetrach jak głęboko włożyć tampon? czy jest może taka informacja na instrukcji obsługi? jeśli wogóle takowa istnieje?

 15. Czy trzeba kupować aplikator do tamponów osobno? czy są one dołączane do tamponów? pozdrowienia z Anglii!

 16. Fajny poradnik jak zaaplikować tampon, dobrze zilustrowany! good job! Podeślę link córce bo wciąż boi się tego pierwsze razu z tamponem :-)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.