Porządkowanie szafy to pożyteczne i przyjemne zajęcie. Czasami jest też męczące, ale efekt tej pracy wart jest i wysiłku, i godzin, które się na nią przeznaczy. Zmiana sezonu z jesienno-zimowego na wiosenno-letni, to dobra pora na to, by zrobić solidne porządki w szafie.

To czas, kiedy warto szafę odchudzić o niepotrzebne w cieplejszym sezonie ubrania. To także czas zaplanowania odzieżowych zakupów na wiosnę i lato.

Porządkowanie szafy – segregowanie ubrań

porzadki-w-szafie

Od czego zacząć wiosenne porządkowanie ubrań? Najpierw wszystko powyciągaj z szafy. Trzeba ją przemyć od środka i dokładnie wytrzeć. Dalej przychodzi pora na segregację ubrań.

Każde z nich należy albo z powrotem odwiesić do szafy, albo przeznaczyć do wyrzucenia, oddania, sprzedania, lub do przeszycia. Kolejna grupa ubrań, to ubrania, których nie da się nosić w danym sezonie.

Głównie chodzi tu o ubrania, które są grube i które dobrze służyły w zimowe siarczyste dni, taki rodzaj garderoby od razu trafia do pojemników, które z kolei wędrują do schowka. Czas na te ubrania znów nadejdzie, jednak dopiero za co najmniej pół roku!

Co wyrzucić? Co oddać? a co zostawić do przeszycia?

Jeśli któreś ubranie jest mocno zniszczone, to należy je wyrzucić, nawet jeśli darzymy je dużym sentymentem… natomiast ubrania w dobrym stanie można komuś oddać, abo sprzedać na znanym portalu aukcyjnym, lub poprzez serwisy ogłoszeniowe.

Jeśli masz mieszane uczucia co do któregoś ubrania, to już teraz warto się z nim rozstać, dzięki czemu w szafie przybędzie wolnego miejsca na nowe nabytki…

Robiąc porządki w szafie, z pewnością znajdziesz ubrania, które będą na Ciebie za krótkie, lub nie w fasonie, i zanim się z nim rozstawać na dobre, warto zdecydować się na poprawki krawieckie. Poprawki nie są drogie, a ubranie, które darzysz szczególną sympatią, posłuży Ci jeszcze niejeden sezon…

Przegląd szafy i podział na grupy

W zależności od wielkości szafy, ubranie należy grupować sezonami:

  1. Jesienno-zimowy
  2. Wiosenno-letni

Przy tak jasnym podziale, wymianę garderoby między sezonami przeprowadzisz szybko i sprawnie. Oprócz sezonowości warto jeszcze dokonać podziału ubrań na te, w których chodzisz regularnie, i na te które są tylko i wyłącznie na szczególne okazje.

Przymiarki

Czas na zabawę przed lustrem i przegląd ubrań, które zamierzasz nosić wiosną i latem. Przed włożeniem ich do szafy, dokładnie przyjrzyj się im, czy nadal wpasowują się w Twój look i styl, który nieustannie ewoluuje…

Jeśli masz jakieś wątpliwości, to bez skrupułów przeznacz to ubranie na sprzedaż, wymianę lub wydanie. Dzięki sprzedaży ubrań np. na portalu aukcyjnym, z łatwością zgromadzisz budżet na nowe stylizacje.

Asortyment w sklepach odzieżowych jest bardzo szeroki i z łatwością znajdziesz ubrania, w których będziesz czuć się super komfortowo, wystarczy tylko spojrzeć na ogrom odzieży damskiej w sklepie TakeShop – wybór ubrań jest ogromny…

Wieszając rzeczy z powrotem do szafy, pamiętaj, aby zachować w tym pewien ład i porządek. Można np. wieszać tuniki przy tunikach, bluzki przy bluzkach, czyli grupować ubrania według rodzaju, lub koloru.

Niektórzy wolą grupować ubrania kolorystycznie, albo według ich długości. Można też najpierw powiesić ubrania z tzw. bazy, a później te oryginalniejsze.

Nad tym warto się zastanowić, zanim jeszcze zacznie się porządki w szafie, by nie tracić na to czasu już w trakcie ich robienia. Z reguły stosuje się więcej niż jedno kryterium przy układaniu i grupowaniu ubrań.

Ubrania mogą wisieć według rodzaju, a dodatkowo każdy rodzaj może być posortowany kolorystycznie. Może to wyglądać np. tak: białe, niebieskie, czerwone bluzki, dalej w tej samej kolejności kolorystycznej tuniki.

Nagrodą za wysiłek, który włożysz w prawidłowe układanie i segregowanie ubrań, będzie przyjemność, jaką odczujesz na widok wnętrza Twojej szafy za każdym razem kiedy będziesz ją otwierać! to naprawdę miłe uczucie.

Porządki w szafie pozwolą Ci pozbyć się rzeczy niepotrzebnych i takich, które już do Ciebie nie pasują, w zamian otrzymasz sporo miejsca na nowe nabytki, oraz budżet na kupno nowych kreacji!

Wieszaki, pudełka i zasobniki

Każda dobrze zorganizowana szafa z ubraniami posiada pewne akcesoria, dzięki którym grupowanie ubrań staje się o niebo łatwiejsze. Warto zastanowić się więc, czy możliwe będzie zastosowanie:

  • wieszaków,
  • pudeł,
  • kufrów,
  • zasobników na dodatki.

Przestrzeganie reguł

Jeśli nie chcesz, aby cała praca, jaką zamierzasz włożyć w posortowanie ubrań w swojej szafie, nie poszła na marne, będziesz musiała pomyśleć o pewnych modowych postanowieniach i konsekwentności.

Zaraz po ułożeniu wszystkich ubrań na miejsce, zastanów się, czego jeszcze potrzebujesz, jakiego rodzaju garderoby masz najmniej, i w jakiej kolorystyce.

Musisz już teraz wiedzieć, czego w Twojej garderobie brakuje najmniej, czy są to tuniki, czarne szpilki, czy skórzana ramoneska, bądź dżinsowe spodnie – określ, czego potrzebujesz i wybierz się na zakupy.

Czas na modową rewolucję! jednak nie zapominaj o świadomym kupowaniu i kompletowaniu garderoby!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.