Na temat fluoru trwają zażarte spory. Jedni twierdzą, że jest niezbędny, inni, że jest całkiem niepotrzebny, a nawet szkodliwy… czy nasze zęby potrzebują fluor?
Fluor jest szkodliwy
Spis treści
Ostatnimi czasy dopuszczalne jednostki fluoru w wodzie wzrosły. Biorąc pod uwagę, że fluor może w większych ilościach doprowadzać do chorób psychicznych i fizycznych, nie jest to w żaden sposób logiczne stwierdzenie.
Fluor jest pierwiastkiem śladowym i nie wymaga suplementacji. Tymczasem w obecnych warunkach dostarczany jest aż w nadmiarze.
Fluor w paście do zębów bardzo łatwo jest przedawkować, szczególnie dzieci mają tendencję do zjadania i połykania past smakowych. Nie jest możliwe, by mieć pewność, iż taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Przy okazji zobacz nasze rankingi:
- Najlepsza pasta wybielająca zęby RANKING
- Najlepsza pasta do zębów bez fluoru RANKING
- Ranking szczoteczek sonicznych
Badania pokazują inne niepokojące działanie fluoru, takie jak odwapnienie kości. Jest uparcie stosowany w medycynie i przemyśle, chociaż z pewnością istnieją znacznie skuteczniejsze od niego środki zaradcze, bez szkody dla organizmu.
Czy zdrowe zęby zależą od fluoru?
Fluor jest powszechny w pastach do zębów, stosowany również w gabinetach lekarskich. Większość stomatologów jest zdania, że bez fluoru nie można mieć zdrowych zębów, a wręcz straszą, że jeśli zaprzestaniemy jego stosowania, skutki będą opłakane.
Jednak ich słowa nijak mają się do obecnej sytuacji. Fluor owszem jest powszechnie stosowany i łatwo dostępny, lecz w żaden sposób nie przyczynia się do poprawy kondycji zębów. Gdyby tak było, większość dorosłych i prawie wszystkie dzieci nie mieliby problemu z próchnicą.
Zatem logicznie patrząc, nie jest on żadnym środkiem profilaktycznym. Z drugiej strony istnieje grono osób, które mają zdrowe zęby, chociaż nie używają past fluoryzowanych.
To dlatego, że prawdziwą przyczyną chorób zębów jest nadmierne spożywanie cukru oraz zaniedbanie, a nie nieużywanie fluoru.
Osoby ze zdrowymi zębami po prostu dbają o higienę i nie jedzą zbyt dużo cukru. Ponadto fluor prowadzi do odwapnienia kości.
Koniecznie sprawdź: jak wybielić zęby domowym sposobem!
Jeśli hamuje on wchłanianie się wapnia, to z pewnością nie pomaga w utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów, wręcz przeciwnie.
Koniecznie przeczytaj: Szczoteczka soniczna do zębów – ranking i OPINIE