Na temat fluoru trwają zażarte spory. Jedni twierdzą, że jest niezbędny, inni, że jest całkiem niepotrzebny, a nawet szkodliwy… czy nasze zęby potrzebują fluor?

Fluor jest szkodliwy

Ostatnimi czasy dopuszczalne jednostki fluoru w wodzie wzrosły. Biorąc pod uwagę, że fluor jest w większych ilościach doprowadzać do chorób psychicznych i fizycznych nie jest to w żaden sposób logiczne posunięcie.

czy-fluor-jest-zdrowy

Fluor jest pierwiastkiem śladowym i nie wymaga suplementacji. Tymczasem w obecnych warunkach dostarczany jest aż w nadmiarze.

Fluor w paście do zębów bardzo łatwo jest przedawkować, szczególnie dzieci mają tendencję do zjadania i połykania past smakowych. Nie jest możliwe by mieć pewność, iż taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Bakteryjne zakażenie dolnych dróg moczowych. Jak się objawia zapalenie pęcherza i jak je leczyć?

Badania pokazują inne niepokojące działanie fluoru, takie jak odwapnienie kości. Jest uparcie stosowany w medycynie i przemyśle, chociaż z pewnością istnieją znacznie skuteczniejsze od niego środki zaradcze, bez szkody dla organizmu.

Czy zdrowe zęby zależą od fluoru?

Fluor jest powszechny w pastach do zębów, stosowany również w gabinetach lekarskich. Większość stomatologów jest zdania, że bez fluoru nie można mieć zdrowych zębów, a wręcz straszą, że jeśli zaprzestaniemy jego stosowania, skutki będą opłakane.

Jednak ich słowa nijak mają się do obecnej sytuacji. Fluor owszem jest powszechnie stosowany i łatwo dostępny, lecz w żaden sposób nie przyczynia się do poprawy kondycji zębów. Gdyby tak było, większość dorosłych i prawie wszystkie dzieci nie mieliby problemu z próchnicą.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Ortopeda Warszawa – jakiej pomocy udzieli nam specjalista z zakresu ortopedii?

Zatem logicznie patrząc nie jest on żadnym środkiem profilaktycznym. Z drugiej strony istnieje grono osób, które mają zdrowe zęby, chociaż nie używają past fluoryzowanych.

To dlatego, że prawdziwą przyczyną chorób zębów jest nadmierne spożywanie cukru oraz zaniedbanie, a nie nieużywanie fluoru.

Osoby ze zdrowymi zębami po prostu dbają o higienę i nie jedzą zbyt dużo cukru. Ponadto fluor prowadzi do odwapnienia kości.

Koniecznie sprawdź: jak wybielić zęby domowym sposobem!

Jeśli hamuje on wchłanianie się wapnia, to z pewnością nie pomaga w utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów, wręcz przeciwnie.

0 Udostępnień
(4głosów, średnia: 4,75 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.