Na temat fluoru trwają zażarte spory. Jedni twierdzą, że jest niezbędny, inni, że jest całkiem niepotrzebny, a nawet szkodliwy… czy nasze zęby potrzebują fluor?

Fluor jest szkodliwy

Ostatnimi czasy dopuszczalne jednostki fluoru w wodzie wzrosły. Biorąc pod uwagę, że fluor może w większych ilościach doprowadzać do chorób psychicznych i fizycznych, nie jest to w żaden sposób logiczne stwierdzenie.

czy-fluor-jest-zdrowy

Fluor jest pierwiastkiem śladowym i nie wymaga suplementacji. Tymczasem w obecnych warunkach dostarczany jest aż w nadmiarze.

Fluor w paście do zębów bardzo łatwo jest przedawkować, szczególnie dzieci mają tendencję do zjadania i połykania past smakowych. Nie jest możliwe, by mieć pewność, iż taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Najlepsza pasta wybielająca zęby RANKING na 2020 rok!

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Badania pokazują inne niepokojące działanie fluoru, takie jak odwapnienie kości. Jest uparcie stosowany w medycynie i przemyśle, chociaż z pewnością istnieją znacznie skuteczniejsze od niego środki zaradcze, bez szkody dla organizmu.

Czy zdrowe zęby zależą od fluoru?

Fluor jest powszechny w pastach do zębów, stosowany również w gabinetach lekarskich. Większość stomatologów jest zdania, że bez fluoru nie można mieć zdrowych zębów, a wręcz straszą, że jeśli zaprzestaniemy jego stosowania, skutki będą opłakane.

Jednak ich słowa nijak mają się do obecnej sytuacji. Fluor owszem jest powszechnie stosowany i łatwo dostępny, lecz w żaden sposób nie przyczynia się do poprawy kondycji zębów. Gdyby tak było, większość dorosłych i prawie wszystkie dzieci nie mieliby problemu z próchnicą.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Wpływ palenia papierosów na urodę - MUSISZ TO WIEDZIEĆ!

Zatem logicznie patrząc, nie jest on żadnym środkiem profilaktycznym. Z drugiej strony istnieje grono osób, które mają zdrowe zęby, chociaż nie używają past fluoryzowanych.

To dlatego, że prawdziwą przyczyną chorób zębów jest nadmierne spożywanie cukru oraz zaniedbanie, a nie nieużywanie fluoru.

Osoby ze zdrowymi zębami po prostu dbają o higienę i nie jedzą zbyt dużo cukru. Ponadto fluor prowadzi do odwapnienia kości.

Koniecznie sprawdź: jak wybielić zęby domowym sposobem!

Jeśli hamuje on wchłanianie się wapnia, to z pewnością nie pomaga w utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów, wręcz przeciwnie.

Koniecznie przeczytaj: Szczoteczka soniczna do zębów – ranking i OPINIE

0 Udostępnień
(5głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.