Dieta niemowlaka powinna być przemyślana, ponieważ zbyt szybkie rozszerzanie diety może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także alergie. Ułożenie jadłospisu zdaje się być dużym i dość trudnym przedsięwzięciem dla rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia.

Czy oprócz mleka matki niemowlę może jeść coś jeszcze? A jeśli tak, to w którym miesiącu można wprowadzać nowe produkty?

Dieta dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia

Czym karmić dziecko do pierwszego roku życia?

Przez pierwsze 6 miesięcy podstawowym pokarmem niemowlęcia jest mleko matki. To najważniejszy okres, w którym dziecko nabywa odporność i przystosowuje się do życia poza łonem. Z tego powodu nie jest zalecane wprowadzanie na tym etapie dodatkowych produktów żywieniowych.

Mleko jest jednocześnie pokarmem i napojem, zawiera dużo wody, witamin, tłuszczów, białek, a także niezbędnych mikroelementów i makroelementów. Stanowi pełnowartościową dietę, dlatego nie ma potrzeby, by oprócz niego niemowlę spożywało dodatkowe posiłki.

Chęć podawania dziecku coraz to nowszych produktów jest oczywiście zrozumiała. Rodzice chcą, aby ich niemowlę jak najszybciej poznawało nowe smaki, by w przyszłości nie mieć problemów z ich jedzeniem. To bardzo dobre uzasadnienie, jednak z rozszerzaniem diety warto poczekać.

Układ pokarmowy dziecka do 6. miesiąca życia jest wrażliwy i podatny na różne dolegliwości. Podobnie jest z układem immunologicznym, który na nowe produkty odpowiada alergiami. Zatem urozmaicanie jadłospisu powinno rozpocząć się najwcześniej od 6. miesiąca.

Rozszerzanie diety u 6-miesięcznego dziecka – co można podawać?

Po ukończeniu przez niemowlę 6. miesiąca życia, do jego jadłospisu można wprowadzać dodatkowe produkty, pamiętając, że mleko matki wciąż jest podstawowym produktem.

Dietę warto rozszerzać jednak stopniowo, aby móc kontrolować, czy jakiekolwiek pożywienie nie wywołuje na przykład reakcji alergicznej lub zaparć. Jadłospis 7-miesięcznego dziecka uwzględnia m.in. takie produkty jak:

  • papki ryżowe i owocowe,
  • puree ziemniaczane z ziemniaków lub kalafiora,
  • rozgniecione warzywa i owoce,
  • płatki zbożowe z mlekiem mamy.

Do diety niemowlaka można stopniowo wprowadzać zupki warzywne, które rodzic wykona własnoręcznie lub sięgnąć po sprawdzone produkty dla dzieci dostępne w sklepach spożywczych.

Również ryby i mięso (bardzo drobno rozdrobnione) są bogactwem wielu składników odżywczych i z powodzeniem będą wartościowym uzupełnieniem jadłospisu. Przy zupełnie nowych rzeczach wystarczy na początek 1 łyżeczka. W kolejnych dniach, gdy dziecko nie zareaguje bólem brzucha lub alergią – ilość można zwiększać.

Czego nie podawać do jedzenia do pierwszego roku życia?

W diecie dziecka do 1. roku życia nie powinny znaleźć się słodzone napoje i żywność z zawartością cukru.  Mowa tutaj o sokach z wątpliwym składem, a także słodyczach – lizakach, cukierkach, a nawet miodzie.

Głównym źródłem nawodnienia jest woda znajdująca się w mleku matki, a w razie upałów – niskozmineralizowana z butelki. Warto unikać również smażonych potraw oraz produktów solonych.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.