Mleko modyfikowane powinno być dobrze przygotowane, aby było zdrowym posiłkiem dla maluszka. Źle przygotowana mleczna mieszanka nie będzie dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, może też wywołać kolkę, biegunkę, wzdęcia, a nawet zatrucie pokarmowe.

Przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego należy stosować kilka prostych zasad. Oto one!

Z karmieniem butelką wiąże się kilka zasad, które pozwalają uniknąć błędów, a także udowadniają, że w praktyce przygotowanie mleka modyfikowanego nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

noworodek-pije-mleko-modyfikowane

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią mieszankę przy konsultacji z pediatrą, następnie przychodzi czas na nauczenie się, jak przygotować mleko modyfikowane, aby było pożywne i zdrowe dla maluszka.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Na początek najważniejsza kwestia, czyli jak przygotować poprawnie mleko modyfikowane. Za każdym razem należy trzymać się ściśle wytycznych producenta podanych na opakowaniu, ale ważny jest też dobór wody, akcesoriów oraz zadbanie o samo otoczenie, w którym przygotowywany jest posiłek.

Jak zostało wspomniane, niezwykle ważne są akcesoria, a konkretnie ich sterylizacja. Układ immunologiczny młodego organizmu jest niedojrzały i nie radzi sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Proces przygotowywania można porównać do poważnej operacji chirurgicznej: tutaj należy zadbać o sterylność i wprowadzić odpowiednie zasady higieny. Pierwszym krokiem jest wyjałowienie butelki i smoczka – powinny być wyparzone przed każdym użyciem! Oprócz tego należy zadbać również o czystość dłoni.

Co dalej? Jeśli poszukujesz wygodnej i przejrzystej instrukcji co do tego, jakiej ilości wody użyć i co zrobić z niezjedzoną mieszanką, koniecznie sprawdź 10 praktycznych wskazówek, jak przygotować mleko modyfikowane na stronie www.zdrowystartwprzyszlosc.pl.

Mleko modyfikowane – kilka mitów

Młode mamy często popełniają błędy, które wpływają na jakość mieszanki. Na przykład absolutnie zabrania się zagęszczania lub rozcieńczania mieszanki. Po pierwsze, zbyt mała ilość mleka modyfikowanego może spowodować u dziecka niedobory cennych witamin i składników mineralnych.

Zbyt duża natomiast związana jest z nadmiarem, co też jest szkodliwe – nadmiar białka może zwiększać w przyszłości ryzyko nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważne jest, aby mleko modyfikowane przygotowywać dokładnie i z miarką według zaleceń producenta.

Do tego każda mieszanka powinna być przygotowywana tuż przed spożyciem – absolutnie zabrania się przygotowywania mleka na zapas czy przechowywania resztek na potem.

Przez takie działanie mieszanka traci swoje odżywcze właściwości, może się stać również niezdrowa dla maluszka. Ponadto nie wolno mieszać starej mieszanki ze świeżo przygotowaną, ponieważ to może wywołać biegunkę.

Kolejny błąd związany jest z promowanym teraz schematem żywienia „na żądanie”. Mowa o przekarmianiu maluszka. Nie każdy płacz maluszka sygnalizuje głód. Dziecko po 2-3 miesiącach powinno być już karmione mniej więcej regularnie, ponieważ tego nauczony już jest jego organizm.

Za każdym razem warto więc sprawdzić, czy płaczu dziecka nie wywołuje coś innego, jak na przykład mokra pieluszka czy niewygodna pozycja. Warto również zapoznać się ze schematem żywienia opracowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, a częstotliwość podawania mleka modyfikowanego ustalić z pediatrą.

Wiele mam nie wie, jak przygotowywać mleko modyfikowane i przez to też karmienie butelką kojarzą jako trudny proces pełen prób i błędów. W praktyce jednak sprowadza się to do kilku prostych zasad – wystarczy je wprowadzić w życie, a maluszek zachowa zdrowie i dobre samopoczucie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.