Blizny są zmorą wielu osób. Jedne są małe inne duże, jedne są niewidoczne, inne zaś są takie, które rzucają się już na pierwszy rzut oka. W każdym z tych przypadków stanowią problem zarówno estetyczny, jak i psychologiczny.

Najważniejsze, aby umiejętnie poradzić sobie z nimi i zadbać o pielęgnację miejsca urazu już na samym początku.

Jak powstają blizny

Blizny to efekt długiego i nienaturalnego gojenia się ran. Powstają najczęściej wskutek nieszczęśliwego wypadku, zabiegów chirurgicznych lub w związku z innymi uszkodzeniami skóry.

Rozmiar i kształt blizn związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długości okresu gojenia się powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn.

Problem blizn staje się uciążliwy, kiedy znajdują się one widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku.

Czasem to nie tylko problem estetyczny!

Dzisiejszy świat to pogoń za ideałem piękna. Każdy chce wyglądać olśniewająca, być bez wad. Niestety blizny często są przyczyną wielu kompleksów, zdarza się, że odbierają ludziom pewność siebie.

Dodatkowo, jeśli są umiejscowione w widocznym miejscu, przyciągają spojrzenia i sprawiają, że trudno z nimi żyć.

Co robić, aby zmniejszyć bliznę

Potyczkę z bliznami powinno rozpocząć się dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Należy pamiętać, że im szybciej uwaga zostanie skupiona na jej leczeniu, tym końcowy efekt będzie bardziej zadowalający, a czas rekonwalescencji może się skrócić.

W pierwszej fazie gojenia się rany należy pamiętać o kliku bardzo istotnych elementach takich jak stronienie od zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur, promieni UV, trzeba też unikać mało elastycznych ubrań czy pamiętać o odpowiedniej rehabilitacji.

Warto również stosować specjalne przeznaczone do tego żele lub plastry np. Contractubex®.

Co wybrać?

Contractubex®to żel[i], który można stosować na otarcia, rany cięte, po oparzeniach czy rany po zabiegach chirurgicznych. Specjalistyczny preparat powoduje, że blizna goi się w możliwie najlepszy sposób i w końcowej fazie leczenia stanie się prawie niewidoczna. Dodatkowo skóra w tym miejscu jest miękka i delikatna.

Contractubex® żel[i] to kombinacja 3 składników alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli, które działają łagodząco i przeciwzapalnie.

Contractubex_2016

Contractubex R

Contractubex® dostępny jest w aptece bez recepty. Cena ok. 30 zł/20 g

Contractubex żel: 1g. żelu zawiera substancje czynne: heparyna 50 j.m. ekstrakt płynny z cebuli 100mg, alantoina 10 mg.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny: MerzPharmaceuticals GmbH, Niemcy

Jak dbać o szczególne blizny takie jak blizna po cesarskim cięciu

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Rozmiar zależy to od wielkości dziecka, położenia płodu oraz wagi rodzącej.

Najczęściej, po cesarce blizna nie wygląda najlepiej. Jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie, najpierw staje się różowa, potem coraz jaśniejsza, a na końcu to biała „teczka” prawie niewidoczna. Niekiedy tworzy się bliznowiec, czyli zgrubienia wokół blizny, które mogą pozostać i niestety wyglądają mało estetycznie.

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Można rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec powstaniu bliznowców, stosując preparaty do leczenia blizn pooperacyjnych np. Contractubex. WWażne, abyrozpocząć stosowanie krótko po zdjęciu szwów, wtedy gdy rana już się wygoi.

Jeśli skóra goi się prawidłowo, już tydzień po zabiegu ściągane są zewnętrzne szwy ze skóry. Contractubex® żel na blizny [i] zawiera wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę.

Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek, sprawia też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować, poprzez nakładanie i  masowanie blizny kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Blizny u dzieci

Szczególnie latem, kiedy odsłonięte są ręce i nogi może dochodzić do urazów w trakcie zabawy. Dziecięca fantazja nie zna granic i mimo najlepszych starań rodziców może pojawić się rana a po niej blizna.

To czy będzie duża, czy mała zależy od wielkości rany, struktury, głębokości, a także od indywidualnych predyspozycji. Aby zmniejszyć ryzyko przerosłej blizny i poprawić jej wygląd trzeba działać, jak tylko rana zaczyna zamieniać się w bliznę.

Plastry na blizny Contractubex® są wygodne w używaniu, chronią wrażliwe miejsce przed otarciami oraz przed samym dzieckiem. Zwiększają komfort, łagodząc swędzenie i poczucie ciągnięcia.

5 zasad jak dbać o bliznę:

  • utrzymuj miejsce blizny w czystości
  • nie dopuszczaj do naciągania miejsca blizny (niektóre miejsca występowania blizny takie jak np. kolana mogą być na to narażone)
  • chroń bliznę przed podrażnieniami przez ocierające o miejsce zranienia ubranie
  • nie wystawiaj blizny na działanie słońca. Promienie UV mogą prowadzić do trwałych przebarwień.
  • stosuj żel na blizny, aby skóra się lepiej goiła i aby blizna była bledsza. Stosownie żelu należy połączyć z masażem miejsca bliznowacenia.

Contractubex-plastry

Wygodna forma stosowania preparatu na blizny to postać plastra

Contarctubex® plaster stosuje się nocą, gdzie intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, który zapewnia odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Przez cały czas kontaktu plastra ze skórą stopniowo uwalniają się substancje czynne zawarte w preparacie.

Plaster można przycinać i dopasowywać do kształtu rany. Chroni też wrażliwe miejsce przed urazami i otarciami przez pościel czy odzież.

[i]Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.