Pewnie doskonale pamiętasz czasy, kiedy depilacja laserowa była nowością i wiązała się z kosztownymi wizytami u kosmetyczki. Dzisiaj urządzenie takie można kupić na własny, domowy użytek. Producenci zapewniają o prostocie, bezpieczeństwie i skuteczności jego działania.

Wyjątkiem od tej reguły nie jest nawet depilator laserowy do twarzy. Zakup takiego urządzenia nie jest jednak tani, dlatego warto sprawdzić, czy w naszym przypadku urządzenie to pozwoli na osiągnięcie zamierzonych efektów.

Czasem zbyt pochopny zakup może spowodować, że dany produkt okaże się w naszym przypadku nieskuteczny, a tego przecież najlepiej uniknąć.

Depilatory laserowe posiadają różne parametry i technologie, które mogą sprawiać, że jeden model od drugiego może różnić się funkcjonalnością. Który depilator laserowy wybrać i jak go używać, by uzyskać jak najlepsze efekty?

Co to jest i jak działa depilator laserowy?

Spis treści

Przed wyborem konkretnego urządzenia powinieneś wiedzieć czym właściwie jest depilator laserowy, jak działa i kto może go używać. Musisz pamiętać jednak, że poszczególne depilatory mogą się od siebie różnić.

Przed zakupem sprawdź więc, czy dany produkt będzie dla ciebie bezpieczny – takie informacje producent powinien zawrzeć na opakowaniu bądź w instrukcji. Jak działa depilator laserowy? Najczęściej domowe depilatory wykorzystują technologię intensywnego światła impulsowego (IPL).

Emitowana wiązka światła przechodzi przez skórę do mieszków włosowych, które dzięki temu zostają uśpione. Przekłada się to na spowolnienie produkcji nowych komórek włosa.

“Dlaczego warto zainwestować w depilator laserowy IPL? Domowy laser do depilacji jest poręczny, wygodny, lekki i funkcjonalny. Ergonomiczny kształt oraz wymienne wkładki pozwalają skutecznie usuwać niechciane włoski nie tylko na nogach czy okolic bikini, ale także pod pachami czy na twarzy. Dobry depilator laserowy IPL jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na hirsutyzm, czyli chorobę w wyniku której pojawiają się u kobiet intensywne, ciemne włoski na twarzy, szyi, brzuchu czy plecach.”

– czytamy w poradniku przy wyborze i rankingu depilatorów portalu Homelook.pl: Depilatory laserowe – jaki depilator IPL wybrać? Ranking

Do czego może przydać się depilator laserowy?

depilacja-skory

Depilacja w obecnym świecie weszła już do kanonu nie tylko dbania o urodę, ale też higieny. Dzięki depilatorom laserowym usuwanie nadmiernego owłosienia może być nie tylko szybkie i bezbolesne, ale także długotrwałe.

Przy regularnym stosowaniu depilatora efekt gładkiej skóry może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Co więcej, tego typu urządzenie jest niewielkie i poręczne, więc możemy bez problemu zabrać je ze sobą w podróż. Najczęściej domowe depilatory posiadają też akumulator, co pozwoli na depilację bez konieczności podłączenia do prądu.

Jak wybrać depilator laserowy? Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka parametrów, jakimi mogą różnić się między sobą depilatory. Należą do nich między innymi sposób zasilania, długość kabla, poręczny kształt, ale także znacznie ważniejsze aspekty.

Warto sprawdzić, czy dany model posiada możliwość regulacji mocy działania i jaka jest liczba trybów jego pracy. Zapewni to nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.

Ważnymi cechami są też powierzchnia działania (im większa, tym szybszy będzie proces depilacji) oraz liczba emitowanych impulsów (im większa, tym dłużej można korzystać z urządzenia). Podsumujmy, jakie są najważniejsze parametry depilatorów laserowych:

Powierzchnia, jaką obejmuje urządzenie podczas depilacji

Najlepsze działanie zapewni dostosowanie jej rozmiaru do części ciała, na której wykonujemy depilację. O ile przy większych partiach, takich jak nogi, duże okienko pozwoli na przyspieszenie procesu, o tyle w sferze bikini może ono powodować niepożądane podrażnienia. Zmiany rozmiaru dokonuje się poprzez stosowanie specjalnych nakładek.

Liczba impulsów świetlnych emitowanych przez depilator laserowy

Im jest większa, tym skuteczniejszy i szybszy będzie proces depilacji

Regulacja mocy urządzenia

Jest niezbędna w przypadku osób, które decydują się na depilację laserową różnych części ciała. W obszarach, w których skóra jest delikatniejsza, łatwiej o podrażnienia przy wykorzystaniu wyższej mocy depilatora.

Funkcje dodatkowe

Aby depilacja była jak najbardziej skuteczna i komfortowa, producenci prześcigają się w coraz to nowszych technologiach. Obecnie na rynku możemy znaleźć depilatory z funkcją chłodzenia, czujnikiem kontaktu ze skórą, który zapobiega wysyłaniu niekontrolowanych impulsów, czy funkcją rozpoznawania odcienia skory, która pozwoli na dokładniejsze wychwytywanie włosków i zapobiegnie podrażnieniom.

Ciekawym dodatkiem są też funkcje ułatwiające depilację, takie, jak czujnik rozpoznawania koloru skóry czy nawet aplikacja na smartfona. Jeśli wciąż nie wiesz, który depilator laserowy wybrać, pomocny może okazać się ranking depilatorów laserowych – takie zestawienie znajdziesz na przykład na stronie homelook.pl.

Oprócz samego rankingu możesz znaleźć tam informacje o cechach charakterystycznych danych produktów i wiele innych cennych wiadomości.

Jak działa depilator laserowy?

Zanim kupisz takie urządzenie sprawdź, jak go używać. Depilator laserowy posiada zwykle niewielkich rozmiarów okienko, które należy przyłożyć do skóry w miejscu, w którym chcemy pozbyć się owłosienia.

Wówczas należy zwykle wcisnąć przycisk, który uruchomi emisję błysków świetlnych. Aby dopasować rozmiar okienka do konkretnego obszaru na ciele, możemy skorzystać ze zwykle dołączanych do zestawu nakładek, które pozwolą na zmianę kształtu czy wielkości depilowanej powierzchni.

Aby dobrze użytkować konkretny depilator laserowy, należy przed jego rozpoczęciem dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Kiedy depilacja laserowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Decyzja o zakupie depilatora laserowego często wiąże się z rozważaniem, czy lepszym wyborem nie jest udanie się na taką depilację do profesjonalnego salonu. Co prawda wykonywana tam depilacja jest przeprowadzana przez doświadczone osoby, a zabieg jest stosunkowo szybki ze względu na znacznie większy rozmiar głowicy, ale sama cena zabiegu jest wysoka.

Kwota, jaką musimy zapłacić już kilka zabiegów na jedną część ciała, stanowi zwykle równowartość depilatora laserowego do domowego użytku. Również efekty mogą być porównywalne – jest to najczęściej ta sama metoda IPL, którą wykorzystują domowe depilatory.

Czasem rodzaj efektów, jakie można uzyskać dzięki depilacji laserowej, jest w większości zależny od rodzaju włosa i skóry, na jakiej proces jest przeprowadzany. Zwykle najlepsze efekty uzyskują osoby o jasnej karnacji i ciemnych włosach. U osób mających rude lub siwe włosy lepiej zdecydować się na tradycyjną depilację – depilacja laserowa może w tym przypadku nie przynieść efektów.

Jakie jeszcze są przesłanki do zakupu domowego depilatora? Głównymi zaletami są trwałość i wygoda depilacji, brak konieczności umawiania wizyt u kosmetyczki i możliwość samodzielnego wykonywania zabiegu w domowym zaciszu.

Depilacja laserowa a woskiem – jaka jest różnica?

Jeszcze jakiś czas temu sytuacja wyglądała tak, że z zabiegiem w salonie kojarzyła się depilacja laserowa a woskiem raczej depilowano się w domu. Obecnie obie te metody można stosować zarówno w domu, jak i w salonie.

Jaka jest więc między nimi różnica? Po pierwsze depilacja woskiem jest zdecydowanie tańsza, ale też znacznie bardziej bolesna. Nierzadko też wiąże się z podrażnieniem skóry, szczególnie tej suchej.

Woskowanie nie zapewnia też tak długotrwałych efektów, jak depilacja laserowa. Jednak jeśli występują u ciebie jakiekolwiek przeciwwskazania do depilacji laserowej, możesz zdecydować się na depilację woskiem, by uzyskać najbliższe efekty.

Czy używanie depilatora laserowego jest bezpieczne?

Aby depilacja laserowa była bezpieczna, należy przede wszystkim wykonywać ją zgodnie z instrukcją i zachowaniem wszelkich środków ostrożności, które wymienia producent urządzenia w instrukcji.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek niepokojącej reakcji organizmu, najlepiej zaprzestać kontynuowania depilacji i skonsultować się z lekarzem. Kolejna kwestia, jaka jest najczęściej rozpatrywana przed rozpoczęciem zabiegu i zakupem takiego urządzenia, jak depilator laserowy – czy boli?

Osoby, które wcześniej miały do czynienia z depilacją woskiem lub klasycznym depilatorem wiedzą, że taki zabieg zwykle nie należy do przyjemnych. Jednak depilacja laserowa nie jest w takim samym stopniu bolesna, chociażby ze względu na fakt, że ta metoda nie wiąże się z podrażnieniami naskórka.

Mimo wszystko sprawdź, czy nie znajdujesz się na liście osób, które nie powinny korzystać z depilacji laserowej:

Depilator laserowy – przeciwwskazania:

  • opalenizna;
  • przyjmowanie leków światłouczulających;
  • ciąża;
  • nowotwory;
  • infekcje, podrażnienia i owrzodzenia w miejscu zabiegu;
  • stosowanie preparatów z retinoidami;
  • zakrzepica;
  • epilepsja.

Depilator laserowy jak często używać?

Efekty, jakie można uzyskać dzięki depilacji laserowej, różnią się w zależności od konkretnego użytkownika. Jaka częstotliwość użytkowania jest jednak najczęściej zalecana przez producentów?

Depilator laserowy – jak często używać, by utrzymać efekty, ale nie zaszkodzić skórze? Przez pierwsze miesiące zaleca się wykonywanie zabiegów domowym depilatorem raz na dwa tygodnie. Częstsze zabiegi mogą powodować podrażnienie skóry.

Aby utrzymać gładką skórę po tym okresie należy powtarzać zabieg co 4-8 tygodni. Pozwoli to na utrzymanie stanu uśpienia cebulek włosowych.

Warto pamiętać, że częstsze korzystanie z depilatora nie przyspieszy procesu usuwania włosków, a jedynie może spowodować uszkodzenie skóry. Warto więc stosować się do zaleceń producenta związanych z konkretnym produktem.

Podsumowanie

Depilator laserowy – czy warto kupić go do domowego użytku? Ta metoda usuwania nadmiernego owłosienia stała się już jedną z najpopularniejszych. Ceny takich urządzeń nie są wysokie w stosunku do cen zabiegów, które wykonywane są w salonie, a komfort możliwości wykonania depilacji samodzielnie w domowym zaciszu zachęca coraz większą liczbę klientów do zakupu.

Mimo, że depilacja najczęściej kojarzy się z kobiecą troską o urodę i piękny wygląd, urządzenie to nie jest skierowane tylko do nich. Depilator laserowy dla mężczyzn przyniesie równie zadowalające efekty, a przy odpowiedniej dezynfekcji urządzenia mogą z niego korzystać na przykład pary – jest to wówczas jeszcze oszczędniejsze rozwiązanie.

Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju zabiegów, a Twoje włosy są ciemne, z pewnością szybko docenisz efekty, jakie uzyskasz dzięki domowej depilacji laserowej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.