Dbanie o czystość dłoni jest jednym z najważniejszych sposobów na uniknięcie zakażenia patogenami. W kontekście wirusów przede wszystkim zaleca się mycie rąk mydłem, a używanie środków dezynfekujących do ochrony przed bakteriami, jednak w pewnych okolicznościach również dezynfekcja jest konieczna w zapobieganiu infekcji wirusowej.

Kiedy warto sięgnąć po specjalne żele i płyny? I jak dezynfekować ręce, by było to skuteczne i nie szkodziło?

Dezynfekcja rąk powinna być uzupełnieniem ich mycia, a nie zamiennikiem

mycie-rak

Mycie dłoni mydłem jest jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegających zarażeniu wirusami i bakteriami. Kosmetyk w połączeniu z ciepłą wodą uszkadza patogeny i pomaga usunąć je ze skóry.

Podstawą profilaktyki przeciwwirusowej powinno być więc dokładne mycie rąk. Nie zawsze mamy jednak dostęp do wody i mydła. W takich sytuacjach warto dezynfekować ręce. Uzupełni to profilaktykę bazującą na myciu.

Dezynfekcja rąk jest zalecana, gdy pracuje się w miejscach, gdzie ma się kontakt z wieloma ludźmi. Stosuje się ją w szpitalach i zamkniętych lokalach. Warto dezynfekować ręce, gdy podróżuje się komunikacją miejską, pociągiem lub robi zakupy.

Zawsze miej pod ręką płyn lub żel dezynfekujący

Dostęp do wody i mydła bywa utrudniony. Warto zatem być przygotowanym i mieć płyn lub żel do dezynfekcji zawsze ze sobą. Środek przyda się w samochodzie, transporcie publicznym, sklepie, na spacerze i we wszystkich innych sytuacjach, kiedy nie da się umyć rąk.

Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie? Nałóż na nie porcję żelu czy płynu i wcieraj kosmetyk do całkowitego wchłonięcia. Powtórz aplikację. Środków do dezynfekcji nie trzeba spłukiwać. Należy pamiętać o wmasowaniu kosmetyków w kciuki, przestrzenie między palcami i nadgarstki.

Środki do dezynfekcji muszą mieć odpowiedni skład

Zawsze trzeba zwracać na skład żeli, płynów i innych środków do dezynfekcji. Aby działały skutecznie, muszą zawierać przynajmniej 60% alkoholu. Warto wybierać te o dodatkowych właściwościach nawilżających.

Skuteczne, bezpieczne dla skóry płyny i żele do dezynfekcji rąk możesz znaleźć na stronie https://triny.pl/362-dezynfekcja. W sklepie dostępne są też naturalne mydła pozwalające kompleksowo chronić się przed wirusami i bakteriami.

„Środki do dezynfekcji rąk zwykle kojarzą się ze składami pełnymi sztucznych dodatków, chemicznym zapachem i tym, że przesuszają skórę. W rzeczywistości mamy jednak do dyspozycji również produkty wzbogacone organicznymi składnikami o działaniu nawilżającym i łagodzącym, takimi jak aloes czy panthenol.

Naturalne środki do dezynfekcji mają pożądaną zawartość alkoholu, zgodną z normami WHO. Działają skutecznie, nie przesuszając przy tym skóry i mimo zawartości alkoholu pozostają ekologiczne.” – Ola z Triny

Zachowaj umiar

Pamiętaj, że dezynfekcja rąk nie może całkowicie zastąpić ich mycia. Nie powinna być więc jedynym sposobem na zapobieganie zarażenia wirusami. Dezynfekcja przyniesie najlepsze rezultaty jako wsparcie dla regularnego mycia rąk. Jeśli przeprowadza się ją zbyt często, może podrażniać skórę i naruszać jej naturalną warstwę ochronną.

Zachowaj więc umiar w stosowaniu płynów lub żeli dezynfekujących i używaj ich, kiedy nie możesz umyć rąk. Nie zapomnij też o tym, by nie nakładać środków z alkoholem na zadrapania i ranki.

Zadbaj o nawilżanie skóry

Środki do dezynfekcji rąk, szczególnie jeśli nie zawierają naturalnych składników, mogą wysuszać dłonie. To sprzyja powstawaniu uszkodzeń i osłabia naturalną odporność na patogeny. Dezynfekcja rąk powinna więc być uzupełniona o ich nawilżanie. Stosuj balsamy i kremy do rąk – im prostsze i naturalniejsze składy, tym lepiej.

Mycie rąk jest najlepszym sposobem na zapobieganie zakażenia wirusami i bakteriami, lecz warto pamiętać również o dezynfekcji, szczególnie gdy nie ma się dostępu do wody i mydła. Środki dezynfekujące pomogą uchronić się przed chorobami, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie.

Aby były skuteczne i nie wysuszały skóry, oprócz zalecanej zawartości alkoholu powinny zawierać naturalne składniki nawilżające. Wówczas ochrona przed chorobami będzie kompleksowa i przyniesie najlepszy rezultat.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.