Swędzenie skóry głowy to bardzo często objaw zbliżających się kłopotów zdrowotnych! Jeśli czujesz: pieczenie, łuszczenie się i podrażnienie skóry głowy, to na pewno nie możesz lekceważyć tych symptomów!

Skóra głowy swędzi nie bez powodu… właściwie daje nam znak, że coś jest nie tak… Oto co może nadciągać:

Łupież?!

Łuszczenie się i swędzenie skóry głowy oraz często stan zapalny i zaczerwienienie – oznaczają nadejście łupieżu! Prawdopodobnie będzie to łupież pospolity skóry głowy, rzadziej jest to łupież łojotokowy.

lupiez

Co to jest łupież łojotokowy?

Ma on miejsce, gdy łuski włosa zaczynają przylegać do skóry głowy, powodując mocne podrażnienie skóry. Dochodzi wtedy do tzw. łojotokowego zapalenia skóry.

Bardzo często odczujesz wtedy łuszczenie się i swędzenie:

 • na plecach
 • na brwiach
 • na klatce piersiowej
 • na brodzie
 • czasem na powiekach!

Na szczęście łupież łojotokowy, nie jest wcale tak ciężki do leczenia, wystarczy postawić niecodzienną pielęgnację włosów i skóry głowy.

Łuszczyca

luszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, do łuszczycy dochodzi gdy, nowe komórki skóry głowy są tworzone w nadmiarze, następnie zaczynają przesuwać się z głębokiej warstwy skóry na jej powierzchnię.

Podczas łuszczycy powstają czerwone plamy na skórze głowy, które pokrywają się małymi łuskami bądź płatkami białego koloru.

W łuszczycy bardzo często, wzdłuż linii włosów można zaobserwować łuszczenie się skóry. Jest to typowy objaw występowania łuszczycy. Miejsca te bardzo często zaczynają swędzieć, a drapane prowadzą do powstania ostrego łupieżu!

Objawy łuszczycy bardzo często także, pojawiają się na:

Ciekawostką jest to, że łuszczyca znika i pojawia się samoistnie, do dziś nie jest znana bezpośrednia przyczyna jej występowania. Badania udowodniły, że łuszczycę nasila nawracający stres!

Wszawica

wszawica

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka częste drapanie się po głowie, to być może doszło do zarażenia wszawicą. Co to są wszy? są to malutkie owady, które odżywiają się ludzką krwią.

Wszy są bardzo uporczywe, ponieważ składają we włosach jajeczka, tzw. gnidy. Przyklejają się one do włosów, dlatego bardzo ciężko się z nimi walczy, szczególnie przy długich włosach!

Swędzenie skóry głowy jest bardzo denerwujące, dlatego szczególnie dzieci, drapią się na umór, powodując zakażenia bakteryjne, objawiające się zaczerwienieniem skóry i zapalnymi grudkami na skórze.

Zarażenie wszawicą jest bardzo łatwe, wystarczy bliski fizyczny kontakt z nosicielem, lub używanie tych samych przedmiotów do pielęgnacji włosów, np. szczotki do włosów, suszarki, grzebienia bądź noszenie czapki czy szalika nosiciela.

Atopowe zapalenie skóry – egzema

egzema

Atopowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych chorób alergicznych skóry. Jest to przewlekła choroba i bardzo często rozpoznaje się ją już we wczesnym dzieciństwie.

Co może wskazywać na atopowe zapalenie skóry?

Jest to np. łuszcząca się i swędząca skóra głowy. Bardzo często na skórze pojawiają się liszaje, którym towarzyszy świąd.

AZS (atopowe zapalenie skóry), powoduje również przesuszenie się i łuszczenie skóry na całym ciele, powstają zaczerwieniania.

Zmiany skórne pojawiają się nie tylko na skórze głowy, ale również na łokciach, kolanach i szyi.

Zapalenie mieszków włosowych

Swędząca skóra głowy może zwiastować zapalenie mieszków włosowych. Na skórze pojawiają się także krostki, które wypełniają się ropą oraz zaczerwienienie. Bardzo ważne, aby nie wyciskać tych ropnych krostek.

Poza tym jest to bardzo skomplikowana choroba, dlatego najlepiej umówić się na wizytę u trychologa lub dermatologa najszybciej jak to możliwe!

Jak się leczy zapalenie mieszków włosowych? Najskuteczniejsze bywają peelingi medyczne skóry głowy oraz maści z antybiotykami.

Co jest przyczyną zapalenia mieszków włosowych? przyczyną są bakterie paciorkowca ropnego lub gronkowca złocistego.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów

zle-dobrany-szampon

Częste swędzenie skóry głowy może powodować niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, np.:

Takie traktowanie skóry głowy i włosów doprowadza do podrażnień. Dochodzi wtedy do łuszczenia i swędzenia skóry głowy.

Aby zapobiec swędzeniu skóry głowy, zmień szampon i sposób, w jaki myjesz i suszysz włosy. Jeśli swędzenie ustąpi, to już wiesz, co było jego przyczyną. Jeśli skóra głowy wciąż swędzi, to na pewno przyczyna jest poważniejsza i należy wybrać się do lekarza, celem jej zdiagnozowania!

Grzybica skóry głowy

swędząca-skóra-głowy
Skóra głowy swędzi?

Odpowiedzialne za grzybicę skóry głowy są dermatofity. Grzybicą można zarazić się od drugiej osoby, a więc chodzenie po basenie lub w innym miejscu publicznym na bosaka, jest zawsze ryzykowne, tak samo pożyczanie sobie ręczników, zwiększa ryzyko zarażenie się grzybicą.

Jak rozpoznać grzybicę skóry głowy?

Najczęściej na skórze głowy pojawiają się okrągłe swędzące place, na których powierzchni zaczynają wypadać włosy.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie właśnie zmiany skórne, udaj się do lekarza, leczenie grzybicy skóry głowy najczęściej polega na zażywaniu leków przeciwgrzybicznych. Są to:

 • maści
 • kremy
 • bądź płyny

ZAPAMIĘTAJ: nawracające swędzenie skóry głowy z pewnością oznacza którąś z wyżej opisanych chorób. Jeśli masz problem z rozpoznaniem dolegliwości, udaj się do lekarza, nie trać cennego czasu, ponieważ gra on tutaj kluczową rolę! Łatwiej jest leczyć dopiero rozwijającą się chorobę, niż tą już rozwiniętą i zaawansowaną!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

11 KOMENTARZE

 1. u mnie problem ze swędzącą skórą na całym ciele praktycznie… czy to świerzb np? wysypka taka czerwona … od paru dni mnie tak swędzi

 2. Ja stosowałam novoscabin jak lekarka zdiagnozowała u mnie świerzb. Preparat bez recepty, ale bardzo pomógł. A i trzeba pamiętać żeby stosować kąpiele z szarym mydłem ..

 3. to zależy, u mnie to ok. 3 tygodni minęło zanim wszystkie objawy minęły, ale sam preparat to stosuje się 4 dni.

 4. U mnie swędzenie było związane z łupieżem i to bardzo intensywnym. Mam ciemne włosy, więc białe płatki były mega widoczne i już nie wiedziałam, jak sobie z nim rodzić. I trochę przez przypadek trafiłam na szampon pirolam, leczniczy, o udokumentowanym działaniu przeciwłupieżowym. I nareszcie mi pomógł, po miesiącu nie było śladu po łupież, skóra głowy przestała mnie swędzieć i jest załagodzona.

 5. Nawet nie sądziłam, że ten szampon pirolam może się tak dobrze sprawdzać i szybko. Nie jest tak popularny jak inne produkty, a szkoda. Mnie go poleciła farmaceutka, nie był drogi, więc uznałam, że może pomoże na łupież. Zadziałał już po 4 myciach, teraz stosuję go profilaktycznie raz w tygodniu, by łupież nie nawrócił. Walczyłam z nim prawie rok, mam nadzieję, że tym razem pożegnałam go na dobre.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.