Fototapeta do sypialni potrafi odmienić charakter tego pomieszczenia. Fotografie zdobiące całe ściany z roku na rok zdobywają coraz większą popularność, chociaż pierwsze tryumfy święciły już ponad 30 lat temu.

Wówczas jednak kojarzyły się z kiczem, co wynikało z kiepskiej jakości ich wykonania. Dzisiaj fototapety to prawdziwe arcydzieła sztuki wnętrzarskiej. Są szansą na szybkie, proste i niedrogie odmienienie wnętrza.

Fototapety – rodzaje

Obecnie na rynku w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów fototapet. Najpopularniejsze i najtańsze są fototapety papierowe tworzone z papieru syntetycznego.

Bardzo trwałe są fototapety winylowe, które można wielokrotnie zmywać. Za najbardziej efektowne uważane są z kolei tapety tekstylne. Ostatni rodzaj to fototapety z włókna szklanego, które są wytrzymałe i sprawdzą się także w łazience czy kuchni.

Fototapeta może przedstawiać w zasadzie dowolną dziedzinę życia. Drukuje się ją na specjalnym papierze, który nasącza się następnie klejem wodnym dla nadania mu większej wytrzymałości.

Dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii ochronnej pozwala na zmywanie fototapety, a poza tym chroni kolor przed blaknięciem. Fototapety nakleić można nie tylko na ścianę, ale i na meble czy drzwi.

Fototapeta w sepii jest doskonałym akcentem wnętrz stylizowanych, a czarno-biała zawsze prezentuje się bardzo elegancko. Rozmiary fototapety mogą być różne, ograniczeniem jest jedynie jakość fotografii.

Fototapety sprzedawane są w brytach

Fototapety sprzedawane są w brytach. Wzór można wybrać z galerii oferowanej przez producenta bądź banku zdjęć. Nieco droższe są fototapety laminowane, ale za to znacznie wytrzymalsze. Do wyboru jest laminat matowy lub z połyskiem, który jednak nieco uwydatnia nierówności na ścianie.

Przyklejanie większych fototapet najlepiej jest zlecić fachowcowi, gdyż nieumiejętne obchodzenie się z nimi może prowadzić do powstania na ścianie małp estetycznych wybrzuszeń.

W sypialni najlepiej sprawdzają się fototapety klejone wzdłuż krawędzi. W przypadku fototapet na zakład miejsce łączenia jest bowiem zawsze widoczne.

Przed naklejeniem fototapety

Przed naklejeniem fototapety należy oczywiście odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Wszystkie zagłębienia trzeba załatać, a starą farbę złuszczyć. Dobrze jest także ścianę oczyścić i zagruntować preparatem gruntującym.

Przy niektórych nośnikach tapety warto pamiętać, że mocny kolor ściany może być pod nimi widoczny.

Dlatego też warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu fototapety. W salonie nie trzeba natomiast sięgać po zaprawę wodoszczelną. Przed naklejaniem fototapety warto także zdjąć listwy przypodłogowe, a także gniazdka czy włączniki światła. Idealnie jeśli producent dołącza do produktu instrukcję klejenia.

Fototapety do sypialni

Fototapeta to doskonały pomysł na odświeżenie wystroju sypialni. W ten sposób do wnętrza można wprowadzić nieco swojej osobowości, np. umieszczając na ścianie krajobrazy z ulubionych miejsc i nie tylko.

Warto otoczyć się bowiem wszystkim tym, co piękne i inspirujące. W sypialni lepiej za to zrezygnować z fototapet ciemnych i przedstawiających mroczne krajobrazy. Te lepiej pozostawić na inne okazje. Ciekawe fototapety prezentuje firma PIXERS, oto one:

fototapeta-do-sypialni fototapeta-do-sypialni fototapeta-do-sypialni fototapeta-do-sypialni fototapeta-do-sypialni fototapeta-do-sypialni

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.