Zbyt długie przebywanie dziecka na słońcu może doprowadzić do przegrzania organizmu, co jest z kolei bezpośrednią przyczyną udaru.

W przypadku dzieci stan ten może być szczególnie niebezpieczny ze względu na brak wykształconego mechanizmu termoregulacji.

Przegrzanie organizmu dziecka

Przegrzanie oznacza nadmierne zgromadzenie ciepła w organizmie dziecka. Najczęściej jest to konsekwencją długotrwałego przebywania na słońcu. Hipertermia prowadzi z kolei do wzrostu temperatury ciała, natomiast ciało nie jest w stanie samodzielnie odprowadzać ciepła.

Gorączka u dziecka latem
Gorączka u dziecka latem

Najczęściej do tego stanu dochodzi latem, jednak przegrzanie organizmu może wystąpić również w innych porach roku, w związku ze zbyt ciepłym ubieraniem dziecka. Dlatego, aby doprowadzić do przegrzania organizmu dziecka nie trzeba spędzać wielu godzin w pełnym słońcu, gdyż wystarczy zbyt ciepła odzież.

Jednak to właśnie w upalne dni, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni wówczas przebywanie na słońcu przez dziecko nawet przez jedną godzinę może być bardzo niebezpieczne. Dlatego w tym okresie należy zorganizować dziecku czas wolny w taki sposób, aby ograniczyć przebywanie na słońcu.

Gdy przypadku przegrzanie dziecka mamy do czynienia z takimi objawami jak senność, płaczliwość, rozdrażnienie, wysypka, stan podgorączkowy, zaczerwienienie w okolicy twarzy i karku. W przypadku zaobserwowania u dziecka wymienionych objawów należy jak najszybciej ochłodzić jego ciało.

Należy to jednak robić powoli i delikatnie.

Najpierw zabiera się dziecko w zacienione miejsce, przygotowując chłodne okłady. Nie należy zapominać o właściwym nawodnieniu organizmu. Natomiast jeżeli objawy utrzymają się należy skonsultować się z lekarzem.

Przegrzanie dziecka a udar – jak odróżnić?

Kiedy dochodzi do udaru słonecznego wówczas objawy u dziecka są znacznie bardziej zaostrzony. Gorączka wzrasta w błyskawicznym tempie i może przekroczyć nawet 40 stopni. Dodatkowo występują wymioty, rozdrażnienie, zwiotczenie mięśni, silne bóle głowy, dreszcze, utrata świadomości, przyspieszony oddech, biegunka.

Dlatego w sytuacji podejrzenia udaru słonecznego u dziecka należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Przed jego przyjazdem natomiast należy unikać gwałtownej zmiany temperatury. Dlatego nie jest wskazane okładanie dziecka kostkami lodu lub bardzo chłodna kąpiel.

Mogłoby to doprowadzić do szoku termicznego oraz wystąpienia zaburzeń krążenia. Dlatego organizm dziecka należy chłodzić bardzo powoli, aby nie doprowadzić do negatywnych konsekwencji na jego zdrowiu. Można wykorzystać także leki na gorączkę i ból u dziecka.

Skutki udaru i przegrzania dziecka

Zarówno udar jak i przegrzanie u dziecka mogą być dużo bardziej niebezpieczne aniżeli w przypadku osób dorosłych. Tym samym przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Udar cieplny może być stanem, który bezpośrednio zagraża życiu dziecka, mogąc doprowadzić do pojawienia się niewydolności wielonarządowej. Warto pamiętać, że także zbyt ciepłe ubieranie dziecka w okresie zimy może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

Skutkiem mogą być między innymi często nawracające infekcje. Dodatkowo przegrzewanie organizmu dziecka może doprowadzić także do zaburzeń w zakresie rozwoju naturalnej odporności.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.