Infekcje przewodu słuchowego to powszechna dolegliwość, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, nie tylko u najmłodszych. Co zrobić, gdy dziecko skarży się na ból w okolicach uszu, ale temperatura ciała pozostaje w normie?

Kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty? Sprawdź, jak pomóc dziecku w przypadku bólu uszu.

Najczęstsze przyczyny bólu uszu u dzieci

Przyczyn bólu uszu u najmłodszych może być wiele m.in.: infekcje górnych dróg oddechowych, świnka, angina, nagromadzenie woskowiny w uchu, ból zęba lub zapalenie węzłów chłonnych.

Jeśli jesteś rodzicem kilkulatka, Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie objawy jak pocieranie chorego ucha, płacz, wyciek z ucha czy pogorszenie słuchu. Ból ucha u dziecka bez gorączki najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym w uchu zewnętrznym.

Objawy najczęściej nasilają się w nocy i powodują problemy ze snem. Starsze dzieci mogą skarżyć się na swędzenie, szumy uszne, a nawet zawroty głowy.

bol-ucha-u-dziecka-2

Ostre zapalenie ucha zewnętrznego (OZUZ) zazwyczaj spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym. Do rozwoju stanu zapalnego może przyczynić się m.in.: usuwanie woskowiny z uszu za pomocą patyczków, wkładanie do ucha ciał obcych, choroby dermatologiczne, nadmierna wilgoć lub przebywanie w zbyt wysokich temperaturach.

O zapaleniu ucha zewnętrznego może świadczyć nasilenie się bólu podczas ucisku na małżowinę uszną, świąd, a także ból przy żuciu pokarmów promieniujący do szczęki oraz żuchwy.

Z tego względu często jest błędnie identyfikowany jako ból zęba. Trzeba pamiętać, że nieleczona infekcja może doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Domowe sposoby na ból ucha – nie zawsze skuteczne, a czasem niebezpieczne

Warto wiedzieć, że domowe sposoby na leczenie dolegliwości związanych z przewodem słuchowym mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów i pogorszenia stanu dziecka, a w skrajnych przypadkach nawet do przebicia błony bębenkowej i uszkodzenia narządu słuchu.

W przypadku bólu, infekcji, podrażnienia, nagromadzenia woskowiny lub zaburzenia wrażliwości na dźwięki warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, które zawierają mieszankę naturalnych olejków roślinnych takich jak olej z liści oliwki europejskiej, cynamonowca cejlońskiego, wyciąg z koralowca gorgonia czy palmy sabałowej.

Przed zastosowaniem produktów do higieny uszu należy skonsultować się ze specjalistą, który rozpozna przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. Preparaty do higieny uszu usuwające nadmiar woskowiny mogą być także stosowane profilaktycznie zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

3 KOMENTARZE

  1. Na takie dolegliwości jak ból ucha warto mieć w domu specjalny spray fonix, który zawiera różne olejki i naprawdę bardzo skutecznie i szybko łagodzi ból

    • Dobry ten spray, działa szybko i uwalnia człowieka od bólu. Jak dla mnie rewelacja. Spokojnie przespałam noc i nic mnie nie bolało i nic z ucha nie leciało.

  2. Kupiłam niedawno ten spray, jak się córka skarżyła na ból ucha,a poza tym nie było innych objawów. Rzeczywiście dobrze zadziałał i ból po paru psiknięciach ustątpił

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.