Pojawienie się dziecka wywraca życie rodzinne do góry nogami. Świeżo upieczeni rodzice często nie wiedzą, co robić, gdy dziecko gorączkuje, ma biegunki lub płacze z nieznanego powodu.
Zarówno maluch, jak i jego najbliżsi potrzebują czasu, żeby dostosować się do nowej sytuacji. Zobacz, jak sobie radzić z najczęstszymi problemami wieku niemowlęcego.
Dlaczego dziecko płacze?
Spis treści
Niemowlak nie jest w stanie zakomunikować światu, że coś mu dolega inaczej niż krzykiem lub głośnym płaczem. Wielu rodziców odczuwa z tego powodu smutek, złość, a nawet frustrację.
To naturalne! Maluch może być bardziej marudny w porze karmienia. Najczęściej po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki szybko się uspokaja. Krzykiem daje także znać, że jest mu za gorąco lub za zimno.
Płacz może być również efektem kolki jelitowej lub pieluszkowego zapalenia skóry. Dziecko płacze także, gdy potrzebuje bliskości rodziców. Choć początki mogą być trudne, z każdym kolejnym dniem będziecie poznawać się coraz lepiej.
3 najczęstsze problemy wieku niemowlęcego
Kolka
Jak rozpoznać kolkę? Pierwszym sygnałem będą długie i nawracające napady płaczu, które zaczynają się bez wyraźnej przyczyny. Brzuszek dziecka będzie napięty. Maluch z bólu może się także prężyć i podkurczać nóżki. Dziecko, które zmaga się z kolkami, trudno będzie uspokoić nawet po przytuleniu.
Na szczęście kolki najczęściej przechodzą samoistnie. Jest kilka sposobów, żeby nieco ulżyć mu w cierpieniu. Spróbuj ogrzać brzuszek dziecka ciepłym (ale nie gorącym!) ręcznikiem. Wykonaj delikatny masaż antykolkowy.
Często pomaga także przytulanie i noszenie w pozycjach, które ułatwiają dziecku odprowadzanie gazów. Gdy jednak maluszek zmaga się z bólem kolejny dzień i nie widać żadnej poprawy, zasięgnij porady lekarza.
Biegunka
Przyczyną biegunek mogą być infekcje przewodu pokarmowego, alergie (np. nietolerancja laktozy) lub błędy żywieniowe. Bardzo często zdarza się, że dziecko oddaje luźne stolce, gdy wyrzynają mu się pierwsze ząbki. Biegunkom mogą towarzyszyć gorączka, bóle brzucha i wymioty. Maluch zazwyczaj jest także rozdrażniony i niespokojny.
Gdy dziecko oddaje luźne stolce, konieczne będzie uzupełnienie jego diety o elektrolity. Na rynku dostępne są preparaty bezsmakowe lub smakowe np. jabłkowe czy malinowe. Stosuje się je w stanach zwiększonej utraty wody i składników mineralnych w organizmie.
Pamiętaj, że biegunka u dziecka może doprowadzić do szybkiego odwodnienia! Konieczne będzie także częstsze przebieranie malucha i zwrócenie uwagi na okolice pieluszkowe, które łatwo ulegają podrażnieniom. Dzięki temu zapobiegniesz odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry.
Gorączka
Najczęstsze przyczyny podwyższonej temperatury ciała u niemowlaków (powyżej 38 stopni Celsjusza) to: Infekcje wirusowe lub bakteryjne, zakażenia lub po prostu… ząbkowanie. Dziecko, które gorączkuje, trzeba przede wszystkim dobrze obserwować.
Zwróć uwagę, czy podwyższonej temperaturze ciała towarzyszą inne objawy takie jak biegunka, wymioty, katar lub kaszel. Pamiętaj także o odpowiedniej technice pomiaru temperatury. Zmierzysz ją na kilka sposobów: na czole, w uchu, w ustach lub w odbycie.
Powodem do niepokoju może być długo utrzymująca się gorączka, a także wysoka temperatura, której towarzyszą drgawki lub wysypka. Te objawy mogą świadczyć o bardzo poważnych, często zagrażających życiu chorobach.
Przed podaniem maluszkowi leków przeciwgorączkowych warto skonsultować się z pediatrą. Pamiętaj, że dziecko, które gorączkuje, zazwyczaj nie ma apetytu – nie karm go na siłę, ale pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Możesz także stosować chłodne okłady (np. na okolice karku).
Kolka, biegunka, gorączka – co robić, gdy dziecko choruje?
Przede wszystkim warto zasięgnąć porady lekarskiej, nawet gdy wydaje nam się, że problem jest błahy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że podjęliśmy odpowiednie kroki, żeby pomóc naszemu maluszkowi.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: