Gorsety to ten element garderoby, który uważna się za jeden z bardziej powabnych strojów, w jaki może wyposażyć swoją szafę kobieta. Uwypuklenie kobiecych atrybutów, wysmuklenie talii oraz poprawienie ogólnej prezencji i proporcji ciała znane i doceniane jest już od wieków.

Moda mogła płynąć i zmieniać się jak w kalejdoskopie, ale gorsety stały niewzruszone wobec tej nawałnicy, sprawiając, że piersi wyglądały jędrniej, a brzuch stawał się płaski i ponętny.

Zalet, którymi charakteryzują się gorsety, jest naprawdę cała masa, ale by dobrze zrozumieć, dlaczego tak wiele Pań wybiera je na swoje towarzyszki mniej lub bardziej oficjalnych okazji towarzyskich, trzeba gruntownie przyjrzeć się ich historii, sposobom noszenia oraz niuansom, które winny towarzyszyć każdej kobiecie podczas ich wybierania spośród całej masy modeli.

Kilka słów o historii gorsetów

gorset
Gorset

Nikt nie lubi za bardzo zagłębiać się w początki powstania i upowszechniania się elementów garderoby, gdyż bardzo rzadko czujemy potrzebę, by w ogóle zdobyć takie informacje. Stan obecny traktujemy jako najbardziej istotny.

Wychodząc więc naprzeciw tej awersji, przedstawimy jedynie w skrócie zarys historyczny związany z gorsetami (w takich materiałach zawsze można odkryć wiele ciekawostek i lepiej zrozumieć popularność danej rzeczy).

By chronologii stało się zadość, przenieśmy się po kolei do:

  • wieku XVII (początek powstania i upowszechniania się gorsetów – choć praktyczne to bardzo niewygodne),
  • wieku XVIII (projektanci postarali się o bardziej komfortową konstrukcję i wprowadzili gorset do obowiązkowego zestawu, łącząc go z każdą z oficjalnych sukni – kanon piękna przechodził wówczas fazę uwielbienia talii osy i mniej oficjalnie wywołanych tym faktem omdleń z braku powietrza),
  • drugiej połowy wieku XVIII (w owym czasie upowszechniły się gorsety ozdobne, a użycie satynowych wstawek i koronek było niezwykle pożądane – trend ten widoczny jest dziś w szczególności wśród fanek Burleski).

A czy Ty nosisz gorset? a może nosiłaś?

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.