Słońce, plaża, kąpiele w basenie czy w morzu – oto wizja idealnych wakacji. Niestety nie zawsze jest tak perfekcyjnie. W beztroskim czasie urlopu kobiety często doświadczają przykrych i, niestety, popularnych infekcji intymnych. Co do nich doprowadza? Jak uniknąć takiej przykrej niespodzianki?

Infekcja intymna – skąd ten problem?

Choć wybierasz się na wakacje i chcesz odpocząć od problemów, musisz mieć się na baczności. Infekcja intymna może dopaść także ciebie. Zmiana klimatu i nowe środowisko egzotycznego kraju sprawią, że jesteś bardziej narażona na działanie nieznanej twojemu organizmowi mikroflory bakteryjnej. A to już prosta droga do problemu.

Wszystko jest w porządku, dopóki flora bakteryjna pochwy zdominowana jest przez pałeczki kwasu mlekowego i produkujące je pożyteczne szczepy Lactobacillus. Musi też posiadać odczyn kwaśny. Takie środowisko utrudnia rozwój bakterii i grzybów.

Kiedy jednak dojdzie do zachwiania tej równowagi, istnieje prawdopodobieństwo, że nastąpi namnażanie się szkodliwych bakterii beztlenowych. Może to być np.: Mycoplasma, Mobiluncus, Gardnerella. Co zrobić, aby zminimalizować takie ryzyko? Jedną z opcji są probiotyki dopochwowe.

Stosuj wsparcie probiotyczne

infekcje-intymne

Jeżeli chcesz uniknąć takiego problemu, możesz zdecydować się na probiotyki dopochwowe, a konkretnie szczepy: Lactobacillus gasseri DSM 14869, Lactobacillus rhamnosus DSM 14870.

Preparat taki pomoże utrzymać prawidłową florę bakteryjną i jednocześnie powstrzyma namnażanie się patologicznych bakterii oraz drożdżaków. Trzymaj się od infekcji z daleka!

Wakacyjny niezbędnik intymny – co robić na wyjeździe?

Podstawą jest odpowiednia higiena. Pamiętaj, aby często brać prysznic, zwłaszcza po kąpieli w basenie lub morzu. W ten sposób zmyjesz nagromadzone na ciele i uwielbiające pot bakterie.

Dbaj o czystość dłoni – możesz wspomagać się żelami antybakteryjnymi. Pamiętaj jednak, że nadgorliwość nie zawsze jest wskazana. Zbyt częste stosowanie mydła i innych preparatów do higieny intymnej może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego pH. Niekiedy wystarczy czysta woda, aby uzyskać zamierzony efekt.

Co najmniej raz dziennie musisz też zmieniać bieliznę. Zabierz z sobą kilka kompletów majtek i przechowuj je w osobnych woreczkach. Nie chodź w mokrym stroju kąpielowym – grzyby uwielbiają takie środowisko.

Oprócz tego unikaj pożyczania ręczników – oby ręcznik to ryzyko narażenia się na działanie patogenów.

Do swojej wakacyjnej walizki zapakuj zwiewne spódnice i sukienki. Pozwolą one na dobrą cyrkulację powietrza w miejscach intymnych. Na noc zakładaj bawełnianą bieliznę albo po prostu śpij nago.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.