Zapalenie gardła to częste schorzenie, które wywołują wirusy lub bakterie. Przeważnie mamy do czynienia z infekcją wirusową, która wymaga jedynie leczenia objawowego, łagodzenia dolegliwości bólowych czy wzmacniania organizmu. Gdy za infekcję odpowiedzialne są bakterie, konieczne jest podanie antybiotyku.
Zapalenie gardła objawia się bólem, problemami z przełykaniem, drapaniem i swędzeniem, uczuciem suchości, chrypką. Dodatkowo pojawia się katar, kaszel, a także stan podgorączkowy czy gorączka. Przy zapaleniu o podłożu bakteryjnym pojawia się również nalot na migdałkach, węzły chłonne powiększają się, a temperatura ciała znacznie wzrasta.
Zobacz: Spray do gardła – RANKING
Gdy winowajcą są wirusy, choroba ma zazwyczaj znacznie łagodniejszy przebieg. Większości infekcji gardła towarzyszy uczucie rozbicia, ogólne osłabienie, czasem brak apetytu. Sposób leczenia zależy od rodzaju infekcji, czasem wystarczą domowe sposoby i kilka dni odpoczynku, czasem konieczna jest wizyta u specjalisty i dodatkowe badania.
Przyczyny infekcji gardła
Spis treści
Szacuje się, że aż 90% infekcji gardła to stany zapalne spowodowane przez wirusy: adenowirusy, rhinowirusy, enterowirusy, wirusy grypy i paragrypy, ale również wirus opryszczki czy Epstein-Barra. Do zakażenia dochodzi w bardzo prosty sposób, ponieważ wirusy przenoszone są drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z wydzieliną z nosa czy gardła.
Wystarczy więc przebywanie w towarzystwie osoby chorej lub niewłaściwa higiena (niemycie rąk po przyjściu do domu). Wirusy, które wtargną do jamy nosowo-gardłowej uszkadzają nabłonek, co z kolei inicjuje reakcję obronną organizmu. Tak dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.
Wirusy atakują najczęściej w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, nie oznacza to jednak, że zachorowania nie zdarzają się również latem. Więcej zachorowań obserwuje się u najmłodszych, ponieważ ich system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
Poza wirusami, za nalot na migdałkach odpowiedzialne są bakterie lub grzyby. Infekcję bakteryjną bardzo często wywołują paciorkowce, zwykle z grupy A. W takiej sytuacji mówimy o anginie. Przebieg infekcji bakteryjnej jest zwykle cięższy, a dolegliwości są bardziej męczące.
Objawy infekcji gardła
W wirusowym zapaleniu gardła objawy narastają stopniowo, podczas gdy w przypadku bakterii początek infekcji jest zazwyczaj nagły i ostry. Głównym objawem infekcji gardła jest ból, drapanie, suchość w gardle. Chory może mieć kłopoty z przełykaniem, a nawet mówieniem.
Czasem pojawia się chrypka. Infekcjom towarzyszy katar, kaszel, stan podgorączkowy, a w przypadku anginy bardzo wysoka gorączka. Chory zgłasza zmęczenie, osłabienie, ogólne rozbicie. Przy anginie może pojawić się ból brzucha, nudności i wymioty, bolesność węzłów chłonnych.
Infekcje gardła to także ból głowy, mięśni i stawów. Gardło i łuki podniebienne podczas infekcji są zaczerwienione, rozpulchnione, migdałki opuchnięte. W przebiegu anginy na migdałkach pojawia się biały nalot, czasem ropna wydzielina, w infekcji wirusowej pojawia się surowiczy wysięk, ale nalotu nie obserwuje się.
Leczenie infekcji gardła
W przypadku anginy konieczne jest podanie antybiotyków, infekcje wirusowe wymagają leczenia zachowawczego. Bolące gardło potrzebuje specjalnego traktowania, lekkiej diety i dużej ilości płynów. Pokarmy nie mogą być gorące ani ostre, gdyż wywołują dodatkowe podrażnienie.
Większa ilość płynów pozwoli nawilżyć gardło, jest też niezbędna, jeśli występuje gorączka. Chory powinien odpoczywać, prowadzić oszczędzający tryb życia. Na ból gardła można zastosować pastylki do ssania na bazie benzydaminy, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo.
Innym rozwiązaniem są tabletki z naturalnymi składnikami – miodem, propolisem i witaminami. Zamiast tabletek można zastosować również spray do gardła, a w przypadku dzieci, lizaki. Domową metodą na infekcję gardła są płukanki z ziół (szałwii, rumianku) lub woda z solą. Dodatkowo ulgę mogą przynieść ciepłe okłady na szyję. Przy bólu gardła sprawdzi się także mleko z miodem lub masłem i czosnkiem.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły: