W naturze istnieje wiele ziół o działaniu kojącym na skórę. Niektóre są bardziej znane, inne mniej, ale łączy je to, że są naturalne i mają wysoką skuteczność. Ponadto są łatwo dostępne.

Powinny stanowić element przyborów do pielęgnacji każdej kobiety, która ma problem z wrażliwą cerą, potrzebującą dopieszczenia.

Aloes

Roślina ta jest znana ze swoich kojących właściwości i na dobre zawitała już w biznesie kosmetycznym. Jest na tyle skuteczna, że nie tylko zmniejsza podrażnienie, zaczerwienienie i lekkie reakcje alergiczne, ale również goi na przykład pęknięcia skóry, czy drobne zranienia i oparzenia. Przynosi również ulgę w bólu tych miejsc.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Zauważono, że zastosowanie aloesu na skórę jest nawet skuteczniejsze niż niektórych maści kupowanych w aptece. Aloes jest rośliną często hodowaną w ogródkach i domach. Jest jednakowo pożyteczna o każdej porze roku. Warto zawsze mieć go blisko domu.

Kurkuma i kardamon

kurkuma
Kurkuma

Obie te rośliny są bardzo dobrze znane w Indiach, stanowią stały element przygotowania posiłków, ale również są dodawane do kosmetyków. Kurkuma ma działanie przeciwbakteryjne, posiada przeciwutleniacze.

Enzymy zawarte w kurkumie zwalczają stan zapalny i zapobiegają jego odnawianiu się. Działa kojąco na skórę, a także rozjaśniając i przeciwzmarszczkowo.

Kurkuma jest stosowana jako kosmetyk dla pięknej cery, ale również jako lekarstwo na stany zapalne skóry jak również inne problemy skórne takie jak egzemy, łuszczyca, trądzik.

Kardamon natomiast ma zbliżone do kurkumy właściwości przeciwzapalne, dodatkowo zwiększa nawilżenie skóry. Jest także stosowany wewnętrznie, na przykład na bolące i wyschnięte gardło, które doskonale tonizuje.

Takie samo działanie kardamon ma na skórę. Obie rośliny zdobywają u nas coraz większą popularność i w pełni na to zasługują. Są również dodatkiem do orientalnych kosmetyków.

Rumianek i lipa

Oba zioła są czymś bardziej z naszego ogródka. Większość ziół dostępnych na naszych łąkach, polach, a także w aptekach i sklepach zielarskich ma działanie wysuszające, ściągające. Natomiast zarówno lipa jak i rumianek różnią się tym od nich, że działają odwrotnie – nawilżają.

rumianek
Rumianek

Kwiaty rumianku znane są z działania kojącego na wrażliwą skórę

Zawierają substancje czynne zmniejszające stan zapalny. Doskonale poprawiają stan każdego rodzaju cery. Zresztą rumianek nie tylko koi skórę, ale i zmysły. Ma nawet pewne działanie antydepresyjne, zmniejsza lęki, pozwala lepiej spać.

Lipa to bogactwo flawonoidów, polifenoli, fitosteroli, garbników i substancji mineralnych. Dzięki temu lipa ma działanie zmiękczające naskórek oraz wyraźnie ją wygładza. Łagodzi stany zapalne.

Maseczki z zastosowaniem lipy wyraźnie zamykają pory

Zmniejszają wydzielanie sebum, jednocześnie nie zaburzając naturalnego płaszcza ochronnego cery. Nadają się do pielęgnacji cery zarówno suchej jak i tłustej.

Czystek i nagietek

Zioła te czasem występują w duecie, czasem osobno. Razem wykazują działanie antybakteryjne, zwiększające odporność. Czystek ma działanie oczyszczające, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu jak również ze skóry.

Nagietek zawiera związki śluzowe, które nie pozostawiają wrażenia ściągnięcia i wysuszenia skóry po użyciu, jak przeważająca część ziół.

Nagietek przyspiesza gojenie się ran, zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. W nagietku znajdziemy witaminę C, która poprawia ukrwienie skóry i czyni ją bardziej odporną.

Imbir i pieprz Cayene?!

Każdy, kto spróbował tych orientalnych przypraw, wie, że są ostre i czasem trudno je przełknąć. I one mają łagodzić cerę! Okazuje się, że tak właśnie działają. Imbir ma działanie przeciwzapalne, rozgrzewające. Znany jest z usuwania zmian skórnych, a także w leczeniu łupieżu.

Pieprz cayenne
Pieprz cayenne

Podobne działanie ma pieprz Cayene. Zawarta w nim kapsaicyna przyśpiesza gojenie się ranek i stanów zapalnych.

Obie rośliny są przydatne w łagodzeniu bólu, na przykład bólu pleców. Dobrym pomysłem jest zastosowanie obu przypraw razem z olejkiem przeznaczonym do cery wrażliwej.

W jakiej formie stosować kojące zioła?

Zioła o działaniu kojącym na skórę stosuje się w różnoraki sposób. Oczywiście najlepszy byłby świeży sok z rośliny, ale nie zawsze mamy do niego dostęp. Możemy zastosować wywar z suszu jako kojący kompres na twarz.

W tym celu zanurzamy w przygotowanym naparze czystą bawełnianą ściereczkę i kładziemy ją na twarz. Wywar powinien być ciepły, to dodatkowo otwiera pory i ułatwia działanie.

Innym sposobem jest przecieranie twarzy wywarem za pomocą wacika higienicznego. W ten sposób nie tylko koimy, ale również oczyszczamy skórę z namiaru sebum. Wacik najczęściej po takiej operacji jest zabrudzony tak jak przy używaniu tradycyjnego toniku.

Zioła kojące są świetne jako oleje. Mamy wówczas większe pole zastosowań. Możemy olejek nałożyć na skórę i dodatkowo ją wymasować. Kilka kropel nadaje się do naturalnej maseczki lub kremu stosowanego na dzień.

Oleje są bardzo wydajne, odpowiednio przechowywane mogą postać nieco dłużej, a zawierają najważniejszą esencję rośliny leczniczej, ponadto bogate są w wiele witamin i mikroelementów.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!