Jajecznica – kalorie. Jaja to propozycja na śniadanie, obiad i kolację ze względu na łatwość przygotowania i smakowitość potraw z nich. Czy popularna jajecznica jest zdrowa i niskokaloryczna?

Wartości odżywcze jajecznicy

Główną część jajecznicy stanowią oczywiście jaja. Są bogate w białko, węglowodany i witaminy. Jaja są zdrowe i odżywcze, na dłuższy czas zaspokajają głód. W jajach znajduje się niewielka ilość witaminy D, niestety niewystarczająca, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka. Jednak znajdziemy tu dużą ilość wapnia, żelaza, magnezu i potasu, co daje energię na cały poranek.

Ilość potasu zwiększona zostaje przez dodatek grzybów, szczególnie kurek, które mają go najwięcej ze wszystkich grzybów. Jajecznica z samych jaj nie zawiera zupełnie błonnika, dlatego wskazane jest, by aby była pełnowartościowym i zdrowym posiłkiem, dodać do niej jakichś warzyw, lub zjeść jakieś warzywo, lub owoc, który uzupełni braki.

Wówczas takie śniadanie będzie spełniało wszystkie kryteria idealnego pierwszego dania każdego dnia.

Jajecznica – kalorie

Jaja mają dość dużą ilość kalorii, jednak nie są zagrożeniem dla osób będących na diecie, ze względu na niską zawartość węglowodanów oraz wysoką wartość odżywczą. Jednak jaja smażone z datkami są już bardziej kaloryczne. Sama jajecznica, usmażona na łyżce masła bez dodatków to ponad 200 kalorii.

Natomiast jajecznica z dodatkiem smażonych kurek to już 230 kalorii. Najwięcej kalorii będzie miała jajecznica smażona na maśle z dodatkami boczku lub tłustej kiełbasy.

Takie danie z dwóch jaj to już około 300 kalorii. Jajecznicę najczęściej zjada się wraz z chlebem, dlatego kaloryczność takiego dania wzrasta. Jedyną porą, kiedy można pozwolić sobie na taki posiłek, jest poranek dla kogoś, kto pracuje fizycznie.

Takie danie na kolację niestety zbyt mocno obciąża żołądek i powoduje trudności z zaśnięciem oraz mocne poty przez całą noc. Rankiem zbyt obfite śniadanie również raczej nie nastraja do pracy. Zdecydowanie bardziej przydatna i zdrowsza dla żołądka jest wersja light jajecznicy.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl