Układ kostny to rusztowanie naszego ciała. Z tego powodu powinniśmy dbać o zdrowie i mocne kości, zwłaszcza że z wiekiem ulegają one osłabieniu i stają się bardziej podatne na urazy.

Należy mieć na uwadze, że choroby układu kostnego ze słynną osteoporozą na czele, bardzo długo nie dają o sobie znać.

Łatwo więc ulec wrażeniu, że wszystko jest w porządku. Troska o kości polega przede wszystkim na świadomości oraz odpowiednich nawykach. Jakich dokładnie?

Dieta wzmacniająca kości

jak-dbac-o-kosci

Podstawowym budulcem kości jest wapń i powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka. Znaleźć go można w wielu produktach. Zawierają go przede wszystkim mleko i napoje mleczne, a także ser żółty i twarożki. Wapń jest także składnikiem ryb (np. szprotki), roślin (m.in. orzechy, kapusta, szpinak), a także suszonych fig i moreli.

W niektórych przypadkach sprawdzi się jednak suplementacja wapniem. W pewnych okresach życia zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe (np. w okresie dojrzewania, w ciąży i tuż po porodzie, a także w okresie menopauzy czy w czasie rekonwalescencji). Suplementacja to gwarancja, że dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość wapnia.

To także opcja dla osób, które zbytnio nie dbają o swoją dietę. Polecanym suplementem jest Calperos. Zawiera on węglan wapnia, który organizm przyswaja najlepiej. Calperos może być także stosowany do leczenia osteoporozy,.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Aby mieć mocne kości, należy również dbać o aktywność fizyczną. Świetnie sprawdza się gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu. Nawet zwykłe spacery są na wagę złota, zwłaszcza że przy okazji wiążą się one z ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom kości stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Co więcej, rozbudowujemy naszą tkankę mięśniową, a ta – w razie upadków i urazów – będzie tworzyć coś w rodzaju korpusu, który może uchronić kości przed złamaniem.

Dobrze zadbać o to, by znaleźć formę aktywności fizycznej, która sprawia nam radość. Wówczas łatwiej będzie o regularny trening. Należy także utrzymywać odpowiednią postawę ciała.

Pamiętaj o kąpielach słonecznych

Aby wapń był dobrze wchłaniany przez organizm potrzebna jest witamina D, a ta wytwarza się pod wpływem promieniowania słonecznego. Trzeba więc zadbać o regularną ekspozycję na słońce. Szczególnie ważne jest to jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie. Najlepiej postawić na spacery, które zapewniają nam aktywność fizyczną.

Nie muszą być one długie, nawet 15-20 minut wystarczy. Ważniejsze jest, by spacery odbywały się regularnie. Alternatywą jest suplementacja witaminy D, zwłaszcza w zimowe miesiące.

Wiek nie sprzyja kościom

Niestety, wraz z wiekiem nasz układ kostny ulega osłabieniu. Warto więc chociażby zapoznać się, na czym polega i czym objawia się osteoporoza.

Niestety, ale już od 45 roku życia zaczynamy tracić nawet do 30 procent naszej masy kostnej. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne będą skutecznie zapobiegać chorobom układu kostnego. Najważniejsza jest więc profilaktyka – im wcześniej się ją wdroży, tym lepiej.

Na szczęście na rynku nie brakuje suplementów i preparatów, które sprzyjają kościom. Ludzie także coraz chętniej stawiają na aktywność fizyczną. Najważniejsze, by stała się ona nieodłączną częścią naszego życia.

Aby mieć zdrowie i mocne kości, należy wyrobić sobie pewne nawyki dotyczące diety i aktywności fizycznej. Będą one miały pozytywny wpływ nie tylko na układ kostny, ale wzmocnią one również naszą odporność i poprawią samopoczucie.

Regularnie uprawiany sport podnosi wydolność naszego organizmu, a także pozwala na utrzymanie odpowiedniej sylwetki, co polepsza samoocenę.

Dbając więc o kości, dbamy o samych siebie na różnych poziomach. Najważniejsze, by nie odkładać na później troski o swój układ kostny. Im wcześniej zaczniemy wdrażać pewne działania, tym bardziej będą one skuteczne i satysfakcjonujące.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.