Zastosowanie fal dźwiękowych w szczoteczce sonicznej zrewolucjonizowało mycie zębów. Emitowane fale rozprawiają się z osadem nazębnym.
Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści niesie za sobą używanie szczoteczki sonicznej i w jaki sposób przyczynia się ona do uzyskania zdrowszych i bielszych zębów.
Zachęcam się do zapoznania się z rankingiem szczoteczek sonicznych <- klikając w ten link.
Historia technologii sonicznej
Spis treści
Choć szczyt popularności szczoteczki sonicznej przypada na czasy współczesne, to jednak nie jest to wynalazek ostatniego dziesięciolecia. Można powiedzieć, że historia szczoteczki sonicznej rozpoczyna się już w 1939 roku, kiedy to dr Philippe-Guy Woog stworzył w Szwajcarii pierwszą szczoteczkę elektryczną.
W późniejszych latach, a dokładniej w latach 60-tych stworzono pierwszą szczoteczkę elektryczną z bezprzewodową ładowarką. Z kolei w latach 90-tych XX wieku powstała pierwsza typowa szczoteczka soniczna, której działanie oparte było na wytwarzaniu fal dźwiękowych.
W kolejnych latach szczoteczka soniczna była ulepszana i zaopatrywana w kolejne funkcje, np. transformer step-down, który pozwalał na pracę przy niskich napięciach 12, 16 i 22 V. To z kolei umożliwiało korzystanie ze szczoteczki w zwykłej łazience.
Szczoteczka soniczna – działanie, ruchy, końcówki
Technologia dźwiękowa w szczoteczce sonicznej
Działanie szczoteczek, które wykorzystują technologię soniczną, opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonej częstotliwości.
Fale te w środowisku wodnym, jakim jest mieszanina śliny i pasty do zębów tworzy chmurę bąbelków pomagających dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Fala ta nie działa bezpośrednio na bakterie, nie niszczy ich, a pomaga usunąć resztki pokarmowe spomiędzy zębów oraz niesie cząsteczki pasty w dalsze obszary.
W szczoteczkach sonicznych, tak jak w innych typach szczoteczek elektrycznych źródłem najbardziej efektywnej siły usuwającej osad bakteryjny z zębów jest jednak ruch włókien szczoteczki w delikatnym kontakcie z powierzchnią zęba.
Główka szczoteczek sonicznych wykonuje około 31 tys. ruchów na minutę, poruszając się z boku na bok. Swoim kształtem przypomina główkę szczoteczki manualnej i podobnie, jak w technice szczotkowania manualnego, używając jej, należy wykonywać ręką ruch wymiatania.
Funkcje szczoteczki sonicznej Pulsonic Slim 4200
Szczoteczka soniczna to nie tylko ulepszona wersja szczoteczki manualnej, która zapewnia precyzyjniejsze czyszczenie zębów. To także urządzenie, które pełni szereg dodatkowych funkcji, ułatwiających dbanie o zdrowie jamy ustnej. Możemy je prześledzić na przykładzie szczoteczki sonicznej Oral-b Pulsonic Slim 4200.
Warto sprawdzić: Najlepsze pasty wybielające – RANKING
Pierwsza i zarazem najbardziej podstawowa funkcja szczoteczki Oral-b Pulsonic Slim 4200 to dokładne czyszczenie zębów na co dzień. W momencie, gdy zależy nam na efekcie bielszych zębów, możemy przełączyć się na funkcję wybielania. Zmiana drgań, połączona z mocą pasty wybielającej pozwala na uzyskanie jaśniejszego odcienia zębów.
Z kolei dla osób, które mają delikatne dziąsła, tendencję do ich krwawienia czy odsłaniania się szyjek zębowych polecana jest funkcja trzecia – delikatne czyszczenie zębów. Szczoteczka nie drażni i nie rani dziąseł.
Zaletą szczoteczki sonicznej Oral-b Pulsonic Slim 4200 jest również to, że ma wbudowany timer, który informuje czy upłynęły już, zalecane przez stomatologów, 2 minuty. Ułatwia to szczotkowanie zębów, gdyż nie trzeba w międzyczasie zerkać na zegarek lub zastanawiać się, czy wystarczająco długo myjemy zęby.
Końcówki do szczoteczki sonicznej
Aby szczoteczka soniczna czyściła zęby z tą samą intensywnością, niezbędna jest regularna wymiana jej końcówek, najlepiej co 3 miesiące.
Trzeba też zastąpić ją nową zawsze wtedy, gdy zauważymy, że włókna są mocno rozwarstwione albo nienaturalnie odstają od główki szczoteczki. Ponadto łatwo dostrzegalna zmiana barwy włókien z granatowego na błękitny sugerować będzie, że końcówka nadaje się do wymiany.
Dlaczego wymiana końcówek do szczoteczki sonicznej jest taka ważna? Otóż kiedy włókno ulega zużyciu, cała szczoteczka pracuje mniej efektywnie (pomimo sprawnego mechanizmu). W konsekwencji nie uzyskamy już tak dobrego efektu czyszczenia, jak na początku użytkowania.
Która szczoteczka elektryczna: soniczna czy z małą okrągłą główką?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje nowoczesnych elektrycznych szczoteczek do mycia zębów: z mała okrągłą główką i soniczne. Tak, to nie pomyłka, szczoteczki soniczne zaliczane są również do szczoteczek elektrycznych, gdyż do ich ładowania niezbędny jest prąd.
Przyjęło się jednak, że szczoteczką elektryczną nazywamy takie urządzenie, które ma okrągłą główkę, a soniczną to, które ma wydłużony kształt końcówki oraz emituje fale dźwiękowe. Przeczytaj, czym jeszcze różnią się te dwa rodzaje szczoteczek i która z nich jest lepsza.
Szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką
Kształt główki tego typu szczoteczki został zainspirowany narzędziem stosowanym przez dentystów w gabinecie stomatologicznym… Okrągła główka, w przeciwieństwie do wydłużonej główki szczoteczki sonicznej, okala cały ząb z osobna, skuteczniej usuwając osad niż szczoteczka manualna.
Dzięki temu, że przylega dokładnie do powierzchni, precyzyjnie oczyszcza zęby z resztek jedzenia i jest bezlitosna dla szkodliwej płytki bakteryjnej. Podczas mycia szczoteczką z małą główką nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Wystarczy przyłożyć ją do zęba i pozwolić szczoteczce działać.
Jest to bardzo wygodny rodzaj mycia i dlatego tak często polecany dla dzieci, które nie potrafią samodzielnie stosować prawidłowej techniki czyszczenia zębów. Jest też to dobry sposób czyszczenia zębów dla wszystkich tych osób, które mają problem z dokładnym domywaniem zębów, nawet mimo instrukcji stomatologa czy higienistki.
Czas trzymania szczoteczki przy każdej powierzchni zęba (zewnętrznej, wewnętrznej i żującej) to około 1,5 sekundy.
https://www.youtube.com/watch?v=mlIohxTzhgg
Jaką przewagę może mieć szczoteczka z małą okrągłą główką nad soniczną? Jeśli sięgniemy po najnowszy model szczoteczki elektrycznej Oral-B Genius, to szybko zorientujemy się, że możemy mieć całkowitą kontrolę nad czyszczeniem zębów.
A to dlatego, że szczoteczka Genius, dzięki połączeniu z naszym smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji może pokazywać nam, jak dokładnie (lub niedokładnie) umyliśmy nasze zęby. A wszystko dzięki śledzeniu czynności mycia zębów za pomocą kamerki smartfona.
Ponadto, zamontowany na rękojeści szczoteczki Oral-B 3D Genius specjalny pierścień monitoruje czy nie przyciskamy zbyt mocno szczoteczki do zębów i czy w ten sposób nie uszkadzamy sobie szkliwa.
Jeśli tak się dzieje, wówczas pierścień świeci się na czerwono. Model Genius posiada też dodatkowe funkcje czyszczenia jamy ustnej, rzadziej spotykane w szczoteczkach sonicznych, a mianowicie: gum care do masażu dziąseł, tongue clean do czyszczenia języka oraz pro-clean do dogłębnego, intensywnego oczyszczania.
Stosując szczoteczkę elektryczną Oral-B 3D Genius, możemy nie tylko doskonale oczyścić zęby z osadu, ale również stale monitorować nasze wyniki w równomiernym, dokładnym szczotkowaniu całej jamy ustnej.
Szczoteczka soniczna
Szczoteczka soniczna będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących skuteczniej myć, zęby niż z użyciem szczoteczki manualnej, ale przy zachowaniu tej samej techniki szczotkowania, co przy szczoteczce ręcznej.
Jak widać, wybór szczoteczki do zębów może nie być łatwy. Każdy powinien sam zdecydować, jaki rodzaj i kształt szczoteczki mu bardziej odpowiada i jakie funkcje przy czyszczeniu zębów są dla niego najistotniejsze.
Najważniejsze, bowiem, aby dobrać taką szczoteczkę, którą się będzie chętnie używać i dzięki której regularność naszego mycia zębów wzrośnie.
Źródła:
- https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/historia-szczoteczki-elektrycznej/
- https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/dlaczego-produkty-oral-b/dlaczego-szczoteczka-elektryczna/soniczna-czy-elektryczna-jak-wybrac-premium
- https://www.rp.pl/Styl-zycia/190629681-Szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna—ktora-lepsza-Jaka-wybrac.html
Warto przeczytać:
- Szampony bez SLS – RANKING
- Botoks na włosy [RANKING ampułek] efekty + cena + instrukcja
- Suszarki do włosów z jonizacją RANKING
- Laminowanie włosów żelatyną
- Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
- Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów
- Maseczka z miodu na włosy