Wyjątkowe właściwości bielizny termoaktywnej są efektem zastosowania specjalnych procesów produkcyjnych.

Sprawdź wczorajsze zestawienie: Najlepsze proszki do prania – ranking!

Aby nie stracić ich w krótkim czasie, powinieneś pielęgnować materiał inaczej niż w przypadku codziennych ubrań. Oto kilka porad, które Ci to ułatwią – sprawdź!

Jak często prać bieliznę termoaktywną?

Jak prać bieliznę termoaktywną, by zachowała swoje właściwości
Jak prać bieliznę termoaktywną, by zachowała swoje właściwości

Kurtki, spodnie i pozostałą odzież funkcyjną pierzesz dopiero wtedy, gdy silnie się zabrudzą i tego wymagają – im rzadziej, tym lepiej. Zasada ta nie obowiązuje bielizny termoaktywnej, która przecież ściśle przylega do ciała, a co za tym idzie – chłonie dużo potu.

O ile składająca się na niego woda zostaje odprowadzona na zewnątrz i odparowuje, o tyle sól pozostaje na tkaninie, obniżając jej przepuszczalność. Brudna bielizna termoaktywna cechuje się zatem znacznie gorszymi właściwościami izolującymi i szybko nasiąka potem.

Pranie bielizny funkcyjnej – o tym pamiętaj!

Ze względu na specyfikę włókien składających się na tkaninę termoaktywną, nie jest zalecane stosowanie takich proszków i płynów jak do prania pozostałych ubrań. Znajdujące się w nich agresywne związki mogłyby naruszyć delikatne włókna i osłabić ich działanie, a wypełniacze oblepić je, utrudniając oddychanie materiału.

Bezpiecznym wyborem do prania bielizny funkcyjnej będą: delikatny płyn do prania ubranek niemowlęcych, szare mydło, płatki mydlane albo preparat przeznaczony specjalnie do tego celu. Zrezygnuj też ze stosowania wybielaczy i płynów do płukania.

Jeśli producent zaleca pranie ręczne, postępuj zgodnie z jego wskazówkami. O ile na metce nie znajdziesz informacji zakazującej prania automatycznego, możesz bez obaw wrzucić bieliznę do bębna, ustawiając temperaturę nieprzekraczającą 30°C i delikatny tryb imitujący pranie ręczne, który cechuje się wolnymi obrotami. Zalecamy pominięcie etapu wirowania.

Korzystne dla bielizny termoaktywnej będą też dodatkowe funkcje nowoczesnych urządzeń. W przypadku pralek ładowanych od góry Electrolux może to być, chociażby technologia UltraCare, która rozpuszcza i uaktywnia detergent jeszcze zanim dotrze d bębna – w efekcie działa delikatniej niż zazwyczaj.

Dzięki temu środki są też skuteczniej rozprowadzane po całym bębnie i docierają do wszystkich zakamarków, odświeżając każdą sztukę pranej odzieży w takim samym stopniu.

Suszenie i przechowywanie bielizny termoaktywnej

Bielizny termoaktywnej nie należy suszyć w suszarce bębnowej, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na delikatny splot tkaniny. Unikaj także suszenia na grzejniku i na słońcu, gdzie materiał byłby narażony na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury, która nie tylko przyspiesza jego blaknięcie, ale również może powodować pękanie włókien.

Rozwieś rzeczy na wolnostojącej suszarce i ustaw ją w cieniu. Specyficzne właściwości tkaniny termoaktywnej sprawiają, że wysycha błyskawicznie, więc już w krótkim czasie będzie znów gotowa do użycia.

Wysuszoną bieliznę funkcyjną przechowuj w dobrze wentylowanej, suchej szafie, unikając ściskania wielu rzeczy na jednej półce. Ubrania przechowywane długo w zgniecionej postaci, mogą się trwale odkształcić, tracąc część swoich wyjątkowych właściwości.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.