Kto powiedział, że pranie ubrań jest trudne? Robienie prania to zupełnie naturalna czynność, do tego znacznie ułatwiona przez znany każdemu wynalazek, jakim jest pralka. Obecnie musimy jedynie wrzucić ubrania do bębna, wsypać proszek i ustawić odpowiedni program, urządzenie robi wszystko za nas.

Starszym pokoleniom pranie zajmowało o wiele więcej czasu i wymagało dużo wysiłku, mimo to ubrania zawsze były w dobrym stanie. Teraz często słyszy się o wyblakłych albo niedopranych tkaninach, o zafarbowanych rzeczach oraz o pralkach zjadających skarpetki.

Sprawdź najnowszy: Ranking proszków do prania!

Co robić, aby tego typu problemy nas nie dotyczyły, a ubrania wyglądały jak nowe nawet po wielu miesiącach i wielu praniach?

Segregacji ubrań do prania

Spis treści

segregacja-ubran-pranie
Właściwa segregacja ubrań jest kluczowa!

Schodzone ubrania należy podzielić na kilka grup, najlepiej według kolorów i uprać każdą z nich oddzielnie. Najprościej zacząć od białych rzeczy, które łatwo mogą ulec zafarbowaniu. Ewentualnie można dołożyć do nich odzież o jasnych, pastelowych odcieniach i prać w niskiej temperaturze.

[irp]

Drugą grupą są jasne kolory, które są również narażone na zmienienie koloru podczas prania, ale są zbyt ciemne by dołożyć je do pierwszej sekcji. Kolejną partią powinny być ubrania w kolorze czerwonym, pomarańczowym i fioletowym, połączone jedynie po sprawdzeniu że żadne z nich nie farbuje. Jako ostatnią kategorią należy oddzielić rzeczy czarne i te w ciemnych barwach, np. granatowym, ciemno zielonym i brązowym. KONIECZNIE SPRAWDŹ: jak prać kurtkę puchową!

Odpowiednia temperatura prania

temperatura-prania
Odpowiednia temperatura prania!

Najlepiej sprawdzić proponowaną temperaturę na metce ubrania, gdy jest ona określona za pomocą przedziału np. 40-60 stopni, najlepiej wybrać mniejszą. Większość rzeczy doczyści się w 40 stopniach i nie powinno spowodować to zafarbowania lub zniszczenia jakiejś rzeczy. Bawełnę można prać w 60 stopniach, jednak gdy producent zaleca delikatniejsze pranie należy się do tego dostosować, ponieważ tkanina może ulec zniszczeniu, np. ze względu na delikatne nici, farbę czy nadruk.

[irp]

Białe tkaniny można czyścić w wyższej temperaturze i powinno zapobiec to ich szarzeniu. Bardzo brudną i poplamioną odzież warto wstępnie oczyścić przed praniem, wypłukać pod bieżącą wodą lub użyć odplamiacza. Nie poleca się zwiększania temperatury, a jedynie użycie silniejszego detergentu i wybranie programu z praniem wstępnym. Delikatne tkaniny z włókien chemiczny lub wełny powinno się prać mniejszymi partiami w 30-40 stopniach, aby zapobiec niszczeniu materiału, jego wyciąganiu czy nadmiernemu tarciu.

  • 95 stopni – pościel lub bielizna chorego
  • 60 stopni – pościel dla alergików (z wyjątkiem wełny i jedwabiu)
  • 40-60 stopni – obrusy, pościel, bielizna, wytrzymałe materiały, kolorowa bawełniana odzież

[irp]

  • 30-40 stopni – ubrania delikatne z mieszanki włókien, firanki, bielizna, odzież termoaktywna
  • 30 stopni – wełna, jedwab

Jak przygotować ubrania do prania?

  1. Wyjęcie pasków i tasiemek, odpięcie broszek.
  2. Zasunięcie zamków błyskawicznych i zawiązanie sznurków.
  3. Wywrócenie na lewą stronę ubrań z delikatnych materiałów i kolorowej bawełny, tkanin z nadrukiem lub aplikacją.
  4. Rozpięcie guzików w bluzkach i koszulach (materiał nie ulegnie rozerwaniu).
  5. Włożenie delikatnych części garderoby (koronkowa bielizna, biustonosze, pończochy) do specjalnego woreczka lub poszewki na poduszkę.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w rozwiązaniu problemów i wątpliwości, związanych z praniem, a Wasze ubrania będą cieszyć się dobrym stanem przez długi czas.

Podobne:

0 Udostępnień
Od zawsze lubiłam pisać i cieszę się, że mogę to wykorzystywać. Moje zainteresowania nie są ściśle sprecyzowane i wciąż szukam dla siebie jak najlepszej drogi. Lubię odpoczynek na świeżym powietrzu, gotowanie i dobrą książkę. Kontakt: paulajakubasik@gmail.com