Kiedy pogoda zaczyna się zmieniać na zimną i ponurą, bardzo często przybywa nam dodatkowych kilogramów. Spowolniony metabolizm to uciążliwa dolegliwość, która częściej pojawia się właśnie w okresie jesienno-zimowym.
Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby poprawić przemianę materii? Czy dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji uda się powitać wiosnę w dobrej formie?
Co to jest metabolizm?
Spis treści
Metabolizm to w najogólniejszym sensie szereg przemian biochemicznych i energetycznych, które zachodzą w organizmie człowieka. Przemiany te dzielą się na:
- rozpad dostarczonych przez pożywienie cząsteczek (katabolizm) – węglowodany, białka i tłuszcze zamieniają się proste związki nieorganiczne (woda, dwutlenek węgla), wydziela się wtedy energia, która umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, napięcia mięśniowego i wspiera prawidłowe działanie układu trawiennego,
- budowę tkanek mięśniowych (anabolizm) – poprzez dostarczenie energii z zewnątrz, w organizmie powstają nowe tkanki mięśniowe.
W zależności od tego, który proces zachodzi szybciej, możemy mówić o szybkiej bądź wolnej przemianie materii. Ta pierwsza ma miejsce, gdy przeważają procesy budujące, druga – gdy częściej zachodzi proces rozpadu.
Szybką przemianę materii obserwujemy głównie u dzieci i młodzieży, u dorosłych procesy utrzymują się w równowadze. Z kolei u starszych osób normą jest wolny metabolizm.
W ich przypadku dostarczane pożywienie jest oczywiście nadal rozbijane na mniejsze cząstki, które jednak nie zostają niestety wykorzystane do budowania mięśni i innych tkanek. Właśnie z tego powodu wraz z wiekiem zaczyna odkładać się coraz więcej tkanki tłuszczowej, czyli niewykorzystanej energii.
Spowolniony metabolizm – przyczyny
Metabolizm odpowiada za pozyskanie, wykorzystanie i magazynowanie energii ze składników pokarmowych. Czasem zdarza się, że opcja magazynowania zaczyna przeważać nad wykorzystaniem energii.
Mówimy wtedy o zwolnionym metabolizmie lub wolniejszej przemianie materii. Na pewno doskonale rozumie to każda osoba, która zauważyła, że zaczyna tyć lub nie może już sobie pozwolić na tyle kalorycznego jedzenia co kiedyś.
Spowolniony metabolizm bardzo często dopada nas jesienią i zimą. Przyczyną tego stanu jest zwykle to, że kiedy robi się chłodno i ponuro mamy ochotę na więcej tłustych przekąsek, często sięgamy po słodycze na poprawę humoru, a zamiast iść pobiegać czy pojeździć na rowerze spędzamy czas, leżąc pod kocem.
Istnieją również inne przyczyny wolnego metabolizmu. Kobiety zwykle mają mniej efektywną przemianę materii niż mężczyźni. Wiele też zależy od naszych genów, gospodarki hormonalnej, a nawet klimatu, w którym na co dzień mieszkamy (osoby żyjące cały rok w mroźnym klimacie mają szybszą przemianę materii).
Nie można też nie wspomnieć o wpływie codziennej diety. Spożywanie zbyt małej liczby kalorii spowalnia metabolizm podobnie jak zbyt obfite posiłki. Najważniejsze jest zachowanie równowagi i jedzenie ani nie za mało, ani nie za dużo. Bardzo ważne jest również to, co jemy!
Mówiąc o metabolizmie, nie można zapomnieć także o wpływie ćwiczeń fizycznych, snu oraz stresu na funkcjonowanie całego ciała. Jeżeli nie prowadzimy zbyt aktywnego trybu życia, to nasza przemiana materii będzie wolna. Podobnie sprawa wygląda w przypadku chronicznego niedosypiania oraz bardzo stresującego trybu życia.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Każdy z nas chciałby mieć szybki metabolizm, więc kiedy przemiana materii zwalnia, zaczynamy się mocno niepokoić. Czy ten proces da się odwrócić?
Niestety istnieją czynniki, które cały czas będą wpływały na proces niekorzystnie np. nasz wiek. Jednak stosując się do kilku bardzo ważnych zasad, można dbać o to, aby metabolizm nie zwalniał.
Dieta przyspieszająca metabolizm
Nie da się ukryć, że odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa dla szybkiego metabolizmu. Przede wszystkim zadbajmy o regularne posiłki. Możemy jeść np. 5 posiłków dziennie w równych odstępach lub 3 posiłki o konkretnych porach. Wszystko zależy tylko od naszych preferencji.
Ważna jest jednak rutyna, która pomaga uregulować pracę układu pokarmowego. Obojętnie na ile posiłków się zdecydujemy i o jakich porach będziemy je jeść, zadbajmy o to, by przestrzegać codziennego rytmu dnia.
Dzięki temu po jakimś czasie nasz organizm przyzwyczai się do tego, że każdego dnia o podobnej godzinie pojawia się kolejny posiłek, więc nie ma potrzeby zwalniania metabolizmu i ciało może pracować na szybszych obrotach.
To, co jemy, ma ogromne znaczenie dla szybkości przemiany materii. Zbilansowana dieta dostarczająca odpowiednią ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczów to podstawa.
Produkty, które pojawiają się na naszym talerzu, powinny być bogate w błonnik, który poprawia pracę przewodu pokarmowego i jest jak żyzna gleba dla dobrych bakterii. Warto jeść również kiszonki oraz fermentowane napoje mleczne (kefir, maślankę czy jogurt), bo te produkty to naturalne źródło dobrych probiotyków wpływających pozytywnie na stan jelit.
Nie możemy także zapominać o piciu dużych ilości niegazowanej wody. Błonnik potrzebuje odpowiedniej ilości płynów, by spełnić swoje zadanie! Jego główną rolą jest pozytywny wpływ na przyspieszenie perystaltyki jelit, więc bezpośrednio oddziałuje na tempo metabolizmu.
Co więcej, wspiera usuwanie z organizmu toksycznych substancji. Z błonnikiem jednak nie można przesadzać. Zbyt duże dawki mogą ograniczać wchłanianie niektórych minerałów (żelazo, wapń) i witamin. Unikajmy za to przetworzonej żywności, zbyt dużych ilości cukru oraz fast foodów i wszystkich dań smażonych w głębokim tłuszczu.
Suplementacja witamin, minerałów i probiotyków
Podczas okresu jesienno-zimowego możemy mieć problem z dostępnością świeżych warzyw i owoców. Z tego powodu właśnie w tym czasie często pojawiają się braki pewnych witamin czy minerałów.
Dlatego warto zdecydować się na odpowiednią suplementację. Najlepiej zdecydować się na połączenie sprawdzonych probiotyków oraz składników aktywnych, które wpływają pozytywnie na pracę jelit oraz prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu energetycznego.
Jednym z takich suplementów jest Guut Metabolism. Dzienna dawka tego suplementu składa się z dwóch kapsułek. W pierwszej znajdziemy żywe kultury bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103, a w drugiej aktywne ekstrakty pomagające utrzymać apetyt w ryzach oraz jeszcze efektywniej wykorzystywać energię dostarczaną w każdym posiłku.
Kapsułka nieprobiotyczna zawiera cynk, biotynę, kwas pantotenowy, ekstrakt z Lagerstremii oraz ekstrakt z liści Gurmaru zawierający kwasy gymnemowe.
Takie połączenie składników aktywnych obniża chęć na zjedzenie czegoś słodkiego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, hamuje nadmierny apetyt oraz reguluje dostarczanie energii ze spożytych pokarmów.
Aktywność fizyczna – ćwiczenia jesienią i zimą
Aby przyspieszyć swój metabolizm, nie można zapominać o aktywności fizycznej. Nie musimy od razu zaczynać od intensywnych treningów – nawet spacer może pobudzić przemianę materii i przyczynić się do spalania kalorii. Dlatego warto się przemóc i częściej wychodzić na świeże powietrze, zwłaszcza jesienią i zimą.
Świetnym pomysłem będzie wybranie się na rower lub pobieganie nawet w chłodny dzień, bo taki wysiłek dobrze wpłynie też na naszą odporność. Pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii, więc warto dużo się ruszać, ćwiczyć w domu lub na zorganizowanych zajęciach fitness czy na siłowni.
Co poprawia metabolizm?
Spowolniony metabolizm może być sporym problemem przez cały rok. Aby wprowadzić długotrwałe zmiany do swojego życia, najlepiej skupić się na wyrobieniu nowych nawyków.
Dzięki dbaniu o swój organizm przez cały rok nie będziemy musieli zastanawiać się, jak przyspieszyć przemianę materii. Dlatego nie tylko zimą i jesienią zwracajmy uwagę na to, co jemy, regularnie ćwiczmy i sięgajmy po dobre suplementy wspomagające metabolizm.
Warto przeczytać: [SKUTECZNE] koktajle odchudzające, które rzeczywiście działają cuda!