Skóra dzieci jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia, ponieważ jej bariera ochronna potrzebuje czasu, aby w pełni się wykształcić. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci jest częstą dolegliwością, a podrażniony naskórek wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Przyczyny AZS u dzieci

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci

AZS ma podłoże alergiczne i dotyka już bardzo małych dzieci, których skóra pozbawiona jest jeszcze pełnej naturalnej bariery ochronnej. Organizm dziecka reaguje w ten sposób na obecny w jego otoczeniu alergen.

Może to być nie tylko pokarm, ale także kurz, pleśń czy pyłki drzew i traw. Atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się jej nadmierną suchością i podrażnieniem, ponieważ nie są wykształcone jeszcze mechanizmy odpowiedzialne za właściwe nawilżenie i natłuszczenie.

U dziecka może wystąpić wysypka, łzawienie oczu i katar, a przy zaostrzonej reakcji alergicznej zdarzają się również problemy z oddychaniem.

Jak należy dbać o atopową skórę dziecka?

Jeśli dziecko ma skłonność do atopii, podstawą jest właściwa codzienna pielęgnacja i zapewnienie skórze optymalnego nawilżenia i natłuszczenia. Podrażnienie naskórka wpływa na komfort malucha, który jest niespokojny i może mieć trudności ze snem.

Pokrzywka powoduje uciążliwe swędzenie, a rozdrapane krostki ból i kolejne podrażnienia. Przewlekłe atopowe zapalenie sprawia, że przesuszona skóra staje się szorstka i twarda.

Dzieci od pierwszych miesięcy wymagają szczególnej pielęgnacji, jeśli chodzi o skórę, tym bardziej dotkniętą AZS. Najważniejsze jest przywrócenie jej właściwej bariery ochronnej, dlatego tak istotny jest dobór kosmetyków.

W walce z atopowym zapaleniem skóry skuteczne są substancje określane jako emolienty, które znajdują się w składzie dobrych dermokosmetyków. Naturalnym emolientem jest np. olej ze słodkich migdałów. W dermokosmetykach jego nawilżające i natłuszczające działanie wspomagają gliceryna (zapobiega nadmiernej utracie wody), ale także witamina E (wspomaga regenerację skóry).

W codziennej pielęgnacji należy unikać kosmetyków kolorowych, w których składzie są substancje podrażniające, mogące dodatkowo potęgować objawy AZS. Jeśli po nałożeniu danego preparatu, u dziecka występuje reakcja alergiczna, należy z niego zrezygnować.

Codzienna pielęgnacja skóry z AZS

Ponieważ skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na detergenty i substancje myjące, należy ją nawilżać i natłuszczać kilka razy dziennie, dbając jednocześnie, aby wybrany dermokosmetyk nie zatykał porów.

Skóra maluchów jest podatna na odparzenia, więc zmieniając pieluchę, warto zabezpieczyć skórę kosmetykiem. Ważne, aby po kąpieli nie pocierać jej ręcznikiem, a delikatnie usunąć nadmiar wody poprzez przykładanie miękkiego ręcznika.

Pamiętajmy, że codzienne kąpiele nie są wskazane dla maluchów. Dobrą praktyką jest wietrzenie skóry dziecka, czyli pozwolenie mu na kilka minut leżenia bez ubrania, aby skóra odpowiednio wchłonęła kosmetyk.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka można złagodzić, stosując dermokosmetyki. Jeśli jednak objawy są uciążliwe i nasilają się, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, pogłębiona diagnostyka i dobór odpowiedniej metody leczenia. W niektórych przypadkach niezbędna jest farmakoterapia.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.