Skóra niemowlaka znacząco różni się od tej, którą mają dorośli. Jej bariera ochronna jeszcze w pełni się nie rozwinęła, dlatego u tak małych dzieci często pojawiają się różnego rodzaju problemy skórne, a nawet choroby.

Często występują bardzo charakterystyczne objawy, które zwracają uwagę rodziców. Może być to jednakowo zaczerwienienie, podrażnienie czy też sucha skóra u noworodka.

Sucha skóra u noworodka – jak ją rozpoznać?

Sucha skóra u noworodka-jak zniwelować

U niemowląt bardzo często można zauważyć problemy z przesuszoną skórą. Odpowiedzialne są za to czynniki zewnętrzne, z którymi maluch ma styczność po raz pierwszy.

Zarówno suche powietrze, wiatr, jak i niepoprawnie dobrane ubranka bywają przyczyną takiego stanu. Sucha skóra u noworodka to częste zjawisko, którego nie należy ignorować. Nierzadko jednak nie jest winą rodziców, że maluch zmaga się z przesuszeniami. Może się okazać, że jest to nawet skutek jednej z chorób, jak np. AZS.

Co to za przypadłość? Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj pojawia się właśnie u tak maleńkich dzieci. Może zniknąć wraz z wiekiem, jednak jest to problem, którego nie można bagatelizować. Brak leczenia przynosi przykre skutki. Sama choroba jest dla noworodka trudna w tolerowaniu – pojawia się suchość, świąd oraz rogowacenie okołomieszkowe.

Jak rozpoznać, że u naszej pociechy konieczne jest zastosowanie nawilżających kosmetyków? Zazwyczaj głównym objawem jest łuszczący się naskórek oraz widoczne na danym obszarze zaczerwienienie. Dziecko odczuwać może dyskomfort, który spowodowany jest świądem.

Choroby skóry występujące u niemowlaków

Rodzice zgłaszają się do gabinetów lekarskich ze swoimi małymi pociechami, u których wystąpiły różnego rodzaju choroby skórne. Najczęściej bywa tak, że specjaliści diagnozują wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym, ale też wyprysk łojotokowy, pokrzywkę czy pieluszkowe zapalenie skóry.

Może się wydawać, że to nazbyt wiele przypadłości, jednak warto wspomnieć o jeszcze jednej – nierzadko rozpoznawane jest też atopowe zapalenie skóry. U niemowlaka konieczne jest w takim przypadku zastosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Pielęgnacja a sucha skóra noworodka

Sucha skóra u noworodka powoduje u malucha dyskomfort – może swędzieć i zachęcać dziecko do drapania powstających zmian. W takim przypadku nie wystarczy jedynie nawilżać skórę – dałoby to efekt krótkotrwały i niewystarczający. Trzeba jednocześnie natłuszczać i wzmacniać naturalną barierę ochronną. Pomogą tutaj balsamy, kremy i olejki pielęgnacyjne.

Ważne, by były one bezpieczne dla naszej pociechy – a taką gwarancję zapewniają nam odpowiednie atesty. Informacje o nich znajdziemy m.in. na opakowaniu kosmetyków. Wybierajmy tylko te, które są bezpieczne i sprawdzone.

Starajmy się nie korzystać z domowych sposobów, które nie do końca brzmią przekonująco, a które mogłyby wyrządzić krzywdę tak małemu dziecku. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy z zakresu pielęgnacji – najlepiej jeżeli skontaktujemy się ze specjalistą. Podpowie, jakie konkretnie płyny czy kremy powinniśmy kupić.

Podobne wpisy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.