Dziś podpowiem Ci jak się odkochać, co robić aby to (niestety nieodwzajemnione uczucie) zgasło kojąc smutek i rozżalenie nieszczęśliwą miłością… Musisz jednak wiedzieć, że nie jest łatwo odkochać się, ludzkie uczucia emocjonalne są niezwykle silne i czasem prowadzą to tragedii…

Są to skrajane przypadki ale jednak zdarzają się. Jeśli czujesz, że zadłużasz się w osobie która wogóle nie odwzajemnia Twojego uczucia, to już najwyższy czas aby dowiedzieć się jak się odkochać!

Zadajesz sobie jedno z następujących pytań?:

 • jak się odkochać w kobiecie
 • jak się odkochać w mężczyźnie
 • jak się odkochać i mocno stanąć na nogach
 • jak się odkochać w chłopaku
 • jak się odkochać w dziewczynie
 • jak się odkochać w przyjaciółce
 • jak się odkochać w przyjacielu
 • jak się odkochać w kochanku

Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Miłej lektury!

# Ogólna charakterystyka miłości nieodwzajemnionej

Podejmowanie tematyki odkochania się byłoby zbędne, gdyby nie istniała tak zwana nieodwzajemniona miłość.

Uczucie nieodwzajemnionej miłości można najłatwiej zdefiniować jako jednostronne poczucie bliskości współistniejące z wrażeniem, że ktoś jest dla zakochanej osoby kimś wyjątkowym.

Nieodwzajemniona miłość powoduje erupcję silnych emocji, swoistą sinusoidę, której ekstrema są wytyczane przez nadzieję i rozczarowanie.

Niestety, koniec nieodwzajemnionej miłości wiąże się zawsze z uświadomieniem sobie swojego położenia i bolesnym zawodem.

jak-sie-odkochac
Ale jak się odkochać??!

Od miłości odwzajemnionej nie jest wcale łatwo się uwolnić. Implikuje ona bowiem tak zwane sprzężenie emocjonalne. Innymi słowy, skrajne emocje, które są integralnym elementem miłości nieodwzajemnionej, wracają niezwykle często ze zdwojoną siłą.

Oznacza to, że osoba, która przeżywa taki rodzaj miłości, musi mieć w sobie dużo samozaparcia i hartu ducha, po to, by nie pogrążyć się w zachowaniach autodestrukcyjnych takich jak na przykład:

 • nadużywanie alkoholu,
 • narkotyków albo
 • innych szkodliwych dla zdrowia fizycznego i psychicznego używek.

Odkochiwanie się wymaga wsparcia przyjaciół i rodziny.

# Samotność jako konsekwencja nieodwzajemnionej miłości

Osoba, która doświadczyła bolesnego zawodu spowodowanego nieodwzajemnioną miłością, ma spore problemy z odzyskaniem swojej pierwotnej kondycji psychicznej.

Myśli o obiekcie uczuć wracają w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach — w szkole, w pracy, podczas zajęć na uczelni oraz w domu.

Różni ludzie różnie przeżywają stan odrzucenia spowodowany nieodwzajemnioną miłością. Jedni zamykają się w sobie, inni stają się nadmiernie pobudliwi i nerwowi, jeszcze inni mają trudności z koncentracją i cierpią na bezsenność. A może to tylko zauroczenie?

W indywidualnych przypadkach, nieodwzajemniona miłość może stać się przyczyną depresji.

Z nieodwzajemnioną miłością wiąże się nierozerwalnie uczucie samotności. Uczucie to jest spowodowane niepowodzeniem w nawiązaniu owocnej relacji z obiektem naszych uczuć oraz niekiedy brakiem zrozumienia naszego stanu psychicznego przez inne osoby.

Z tego też powodu bardzo istotne jest, aby niwelować skutki samotności przy każdej okazji. Osoba dochodząca do siebie po przeżyciu nieodwzajemnionej miłości powinna zadbać o swoje życie towarzyskie, spędzając więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Należy jednak mieć na względzie, że wspomniana osoba, która została niewątpliwie poraniona emocjonalnie, powinna spędzać czas z osobami, z którymi łączą ją dobre więzi.

Wynika to z faktu, że angażowanie się w powierzchowne lub toksyczne relacje. Osoba starająca się wyjść z emocjonalnego kryzysu wywołanego nieodwzajemnioną miłością powinna także rozwijać swoje obecne zainteresowania i zadbać o swój zawodowy rozwój.

jak-odkochac-sie
jak się odkochać?

Ponadto, bardzo dobrze byłoby, gdyby taki ktoś mógł okazywać drzemiącą w sobie miłość osobom potrzebującym, na przykład poprzez zostanie wolontariuszem. Ciekawym rozwiązaniem jest także przygarnięcie pod swój dach bezdomnego zwierzaka.

Spragniony uczucia puszysty kot lub wychudzony pies z pewnością odwzajemnią wysiłek właściciela i będą lojalnymi kompanami w różnych sytuacjach życia.

Pod koniec wspomnianego wątku warto wspomnieć o dość abstrakcyjnym, ale także niezwykle skutecznym sposobem radzenia sobie z samotnością.

Polega on na pobudzeniu swojej wyobraźni i wymyśleniu sobie swojego wyimaginowanego przyjaciela. Technika ta była pierwotnie stosowana przez fikcyjnych bohaterów literackich, a następnie została zaadoptowana do potrzeb psychologii.

# Musisz wiedzieć jak się odkochać!

To ważne żeby wiedzieć jak się odkochać! Stanem, który implikuje nieodwzajemniona miłość, jest niedowierzanie. Osoba zakochana żyje w ciągłym napięciu, nieustannie łudząc się, że obiekt jej uczuć zmieni; zdanie.

Osoba taka próbuje na siłę naginać rzeczywistość. Uporczywie sprawdza wiadomości w telefonie i skrzynkę poczty elektronicznej. Nie może bowiem pogodzić się z faktem, że miłość pomiędzy nią a osobą, w której ulokowała ona swoje uczucia, to jedynie czysta iluzja.

Osoba, która przeżyła nieodwzajemnione uczucie, powinna starać się podejść do swojego problemu z chłodną logiką i przyjąć do wiadomości fakt, że nie jest kochana.

Osoba odrzucona musi wyobrazić sobie swój emocjonalny stosunek do kogoś, y kim na pewno nie chciałaby się związać i uświadomić sobie, że obiekt jej uczuć traktuje dokładnie w taki sam sposób ją.

Choć środek ten wydaje się dość radykalny, jest on jednym z nieodzownych warunków powrotu do normalności.

# Zazdrość i pragnienie zemsty…

Rozczarowanie miłosne pociąga za sobą prawdziwie wybuchową mieszankę nieprzyjemnych emocji. Za taką emocję można bez najmniejszego cienia wątpliwości uznać zazdrość. Samo dowiedzenie się o tym, że obiekt naszych uczuć z kimś się spotyka, jest niezwykle bolesne.

Pragnienie zemsty oraz ból emocjonalny w chwilach, gdy wyobrażamy sobie, że ukochana osoba z kimś się spotyka, są klasycznymi przejawami zazdrości. Zazdrość ta bywa przeżywana niezwykle intensywnie. Co powiesz na te metody jak zapomnieć o byłym chłopaku?

Jak radzić sobie z zazdrością?

Aby ją zniwelować, należy przede wszystkim unikać spotkań z obiektem naszych uczuć. Osoba, która doświadczyła nieodwzajemnionej miłości, powinna wystrzegać się odwiedzania wszelkich miejsc, które kojarzą się jej z miłosnym zawodem.

Nie należy także prowadzić rozmów, ani nawet zadawać drobnych pytań odnoszących się do obiektu naszych uczuć. Powracanie do wszelkich sytuacji, które prowokują wspomnienia, może jedynie rodzić jeszcze większą rozpacz.

# Jak poradzić sobie z żalem i odzyskać sens życia

jak-sie-odkochac-w-facecie-ktory-nie-jest-toba-zainteresowany
Pewnie już wiesz jak się odkochać! czas na realizację planu!

Niejednokrotnie osoba, która ma za sobą zawód miłosny, nie jest w stanie wyobrazić sobie kolejnych dni spędzonych samotnie. Targają nią liczne rozterki, w wyniku których traci ona chęć do życia.

Aby pokonać marazm, osoba dotknięta problemem rozczarowania miłosnego powinna stawiać sobie małe cele, które są możliwe do zrealizowania w krótkim horyzoncie czasowym.

Powinna ona skupić się przede wszystkim na teraźniejszości i w taki sposób zagospodarować swój czas, by nie mieć już okazji do roztrząsania bolesnych doświadczeń.

Spotkania w gronie znajomych, zmiana wystroju pokoju, rozpoczęcie nowych studiów, podjęcie dodatkowej pracy, zapisanie się na kurs egzotycznego języka obcego — wszystkie tego rodzaju aktywności dadzą nam poczucie, że nasze życie jest pełne, wartościowe i owocne.

Inicjatywy te są także sposobnością do tego, by nawiązać nowe relacje, które przyniosą pożytek naszej psychice.

# Jak się odkochać?

Czas aby się odkochaćNieodwzajemniona miłość przyczynia się do powstania trudnego do zniesienia bólu, przytłaczającej pustki i palącej samotności.

Istnieje jednak kilka uniwersalnych metod, które pozwalają szybko przywrócić chęci do życia. Po pierwsze, należy uznać przed sobą fakt przeżywania trudnych emocji.

Gdy nie możemy sobie z nimi poradzić, należy szukać emocji u bliskich, a czasem poszukać dobrego psychologa.

Po drugie, nie należy obwiniać siebie za nieodwzajemnioną miłość. Wręcz przeciwnie, trzeba starać się rozwijać silne strony naszej osobowości i wypatrywać życiowych szans, które uczynią nasze życie lepszym.

Po trzecie, bardzo korzystne jest wychodzenie do ludzi i zmiana otoczenia. Pozwala to nabrać dystansu i spojrzeć na swoje problemy z zupełnie nowej perspektywy. Ponadto, trzeba cały czas angażować swój umysł w konkretne działanie.

Rozwijanie swoich pasji tudzież rzucenie się wir pracy integrują psychikę i sprawiają, że łatwiej jest znieść życiowe kryzysy.

Pomysły na to, jak się odkochać:

# Uświadom to sobie… musisz zdać sobie sprawę, że uczucie miłości to tylko proces chemiczny zachodzący w Twoim mózgu. Gdy czujesz, że się zakochujesz to prawdopodobnie w Twoim mózgu podwyższa się poziom dopaminy i fenyloetyloaminy.

# Ja się odkochać? to proste! unikaj wszystkiego co związane jest właśnie z “tą” osobą. Nie wypytuj o nią znajomych, usuń wszelki zdjęcia, unikaj “przypadkowych” spotkań i nie łudź się, że kiedyś będziecie razem, nie będzie tak i nie pomoże Ci to odkochać się

# Weź do ręki kartkę i długopis i wynotuj wszelkie negatywne cechy tej właśnie osoby i myśl tylko o nich nie przywołując tych cech które sprawiły zakochanie się.

# Doceń się, nabierz pewności siebie i spraw, że poczujesz przypływ pozytywnych fal które dadzą Ci nadzieję na poznanie kiedyś kogoś, równie wspaniałego…co niekochający partner!

# Przecież nie jest mi aż tak źle! musisz sobie uświadomić jak wiele ludzi i zwierząt cierpi w każdej sekundzie która mija nawet kiedy czytasz ten artykuł. Ludzi dopadają nieuleczalne choroby, śmierć i tragedie życiowe. Ty wcale nie masz aż tak źle jak Ci się wydaje! pamiętaj o tym!

# Jak się odkochać? no zajmij się czymś! to najlepszy sposób aby nie myśleć o drugiej osobie, zapisz się na fitness, siłownię, aerobik cokolwiek co da Ci w kość i sprawi, że nie będziesz mieć siły myśleć o tej drugiej osobie!

# Fachowa pomoc? jeśli minęły miesiące a Ty wciąż myślisz o tej niespełnionej miłości to możne znak, że warto pofatygować się do psychologa? na krótką pogawędkę? jeśli nie dajesz rady to warto iść się z nim zobaczyć…

jak-sie-odkochac

Mam nadzieję, że ułatwiłam Ci sposób jak się odkochać i nie cierpieć zbyt długo!

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl

15 KOMENTARZE

 1. Odkochać się nie jest łatwo to wie chyba każdy. Tak jak każdy miał w swoim życiu taki właśnie problem. Mi np. pomogło umawianie się na spitkania z innymi facetami. Siedzenie w domu i szlochanie po nieudanym związku to nie dla mnie. Aby się odkochać musisz zacząć zdobywać nowe znajomości na gruncie stosunków dansko męskich. Na pewno prędzej czy później przytrafi Ci się ktoś kto Cię zaciekawi, rozbawi lub wreszcie rozkocha w sobie. Jest wiele innych sposobów na odkochanie się ale powiedzmy sobie szczerze – ciężko jest zastąpić tę brakującą już w naszym życiu osobę ktorą kochaliśmy jakimś dodatkowym zajęciem jak np uczęszczanie na fitness czy aerobik. To musi być konkretny bodziec, nowa osoba w naszym życiu która przewróci nasz świat do góry nogami raz jeszcze. Ale tym razem zanim się zakochasz to uważaj i pamiętaj jak trudno jest się odkochać!!!!!

 2. Ja jestem bardzo kochliwa i odkochiwanie się strasznie ciężko mi przychodzi… warto mieć przy sobie przyjaciółkę która picieszy w ciężkich chwilach i zawodach miłosnych.

 3. Nie wiecie jak się odkochać? Ja wiem: trzeba się nie zakochiwać tak szybko!!! Tylko z rozwagą i gdy wiesz, że ta druga osoba też coś do Ciebie czuje!!!

 4. Najgorzej jak związek przerodził się w niby przyjaźń i słyszymy obojętność z drugiej strony, a my się łudzimy, że ta osoba znów nas pokocha i da nam szansę…

  • U mnie to skomplikowane. W małżeństwie zaznałem przemocy psychicznej ze strony żony. Jestem pod stałą opieką psychologa. Przez te wszystkie lata razem. Mamy dwójkę dzieci. Teraz jestem na etapie rozwodu, niestety to jeszcze potrwa. W tych ostatnich miesiącach w tych trudnych chwilach, wspierała mnie koleżanka (mężatka z dziećmi), pech chciał że z powodu braku uczuć w domu, miłego słowa, uśmiechu, za bardzo ją polubiłem. Ona wie że ja lubię ale nie wie że aż tak bardzo. Mimo tego że chcemy być tylko przyjaciółmi nie mogę przestać o niej myśleć. Co gorsze, pracujemy razem! Robię wszystko żeby o niej nie myśleć, wypieram ja z pamięci, obrzydzam sobie, chodzę na treningi, wynajduję zajęcia a mimo to nie mogę wytrzymać weekendu bez kontaktu z nią. Zawsze obiecuję sobie że nie będę pisał i nie mogę. Kończą mi się pomysły. Już sam nie wiem co mam robić!

 5. Ja bym chciała dzis sie Was zapytać jak się odkochać w koledze, znamy się juz kilka lat jednak nigdy nie powiedziałam mu, że coś do niego czuję. Mam zamiar może kiedyś to zrobic gdy nie uda mi się odkochać w nim. Zawsze był dla mnie super kolegą ale chyba czuję do niego cos więcej i mam potrzebę aby był bliżej mnie w sensie więcej wspólnie spędzonego czasu… On chyba nic takiego do mnie nie czuje, dlatego chciałabym wiedzieć jak się odkochać w koledze którego znam już tyle lat…??

 6. Nie ma problemów z odkochaniem się ale kiedys na forum widziałam pytanie zawiedzionej dziewczyny, pytała jak się odkochać w mężu??!! pomyślałam sobie, że to nieźle zakręcona kobietka musi być! jak można zadawać takie pytania będąc w małżeństwie??

  • Może chodziło jej o to, że chce się odkochać w facecie który jest już w innym małżeństwie tylko źle zadała pytanie? powinna wtedy zapytać np. jak się odkochać w żonatym mężczyźnie a nie tak jak opisałaś hehe… bo nie chce mi się wierzyć że chciała odkochać się w swoim mężu… LOL

 7. A wie może ktoś jak się odkochać w nauczycielu? mamy w szkole bardzo ciekawego wizualnie W-Fistę który ma naprawdę wiele cichych wielbicielek :( czasem wydaje mi się, że traktuje mnie szczególnie, np. nie ma nic przeciwko gdy nie chcę ćwiczyć na zajęciach, inne dziewczyny dostają “nieprzygotowanie” mi zawsze się upiecze…

 8. Mnie (i pewnie nie tylko mnie) interesują działające porady jak odkochać się w chłopaku który ma dziewczynę hihi nie jestem taka, że potrafię zniszczyć czyiś związek, jeśli chłopak jest zajęty to się do niego po prostu nie zbliżam… takie mam zasady. Jest jeden chłopak który nie przestaje mi się bardzo podobać a jest w związku, stąd pytanie, jak to zrobić żeby się odkochać? żebym już o nim nie myślała?

 9. Jeszcze się w nikim nie zakochałam ale jest ktoś kto zakochał sie we mnie, nie chcę zrobić mu przykrości bo jeśli mu powiem, że nic do niego nie czuję to obrazi się na zawsze, jak to zrobić delikatnie?, jak odkochać chłopaka w sobie aby nie był zawiedziony i żebyś zostali np. przyjaciółmi?

 10. Mi się podoba ktoś o wiele starszy… jest to nauczycielka od angielskiego, podpowiecie jak się odkochać w nauczycielce? nie mogę jej przecież powiedzieć tego co czuję bo wyśle mnie do Pani dyrektor a ja sam wiem, że to przekreśli wszystko…

 11. Na jedną osobę mogą zadziałać opisane sposoby na inną nie.
  Na mnie nie zadziałało nic. Kocham kogoś od 25 lat bez wzajemności. Mam rodzinę, dobrą pracę, przyjaciół, hobby ale nie mogę się odkochać. Nie mam nr tel, zdjęć, nie widujemy się wcale ale to nic nie daje, tęsknię od tylu lat, śnię i gasnę w życiu coraz bardziej, ta niespełniona miłość wysysa ze mnie życie, umieram z tęsknoty i żalu, nigdy nie byliśmy i nie będziemy razem, już się nie umiem cieszyć, udaję przed innymi, chcę zasnąć i się nie obudzić bo w snach jesteśmy razem,życie jest okrutne.

  • Współczuję Ci bardzo. To musi być tragedią życiową. Myślałem, że tylko mnie spotkało przypadkowe zakochanie się w…. Rosjance z którą przez miesiąc pisałem tylko maile. Dziś nie umiem bez niej żyć choć nigdy do niczego nie doszło. Mam dobrą pracę, kochaną żonę i córkę i tylko do szczęścia mi brakuje jej… Czasem myślę by rzucić wszystko i do niej pojechać i takie niespełnione marzenie mną targa, ale Ty masz na prawdę ciężko. Już nie będę narzekał na los jakkolwiek to trywialnie zabrzmi i życzę Ci spokoju w życiu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.