Czy ty również marzysz o pracy kosmetyczki? Od kilku lat jest to niezwykle popularny i chętnie wybierany zawód. Nie oznacza to jednak, że spada zapotrzebowanie na kosmetyczki. Wprost przeciwnie – branża kosmetyczna nieustannie się rozwija.

Wykwalifikowana kosmetyczka to pożądany na rynku pracownik. Co więcej – zawód ten daje szerokie możliwości rozwoju. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zostać kosmetyczką.

Praca: kosmetyczka – jak zdobyć zawód?

jak-zostac-kosmetyczka

Musisz wiedzieć, że istnieje kilka dróg do zdobycia zawodu kosmetyczki. Pierwszą z nich jest ukończenie studiów na kierunku kosmetologia. Jeśli interesujesz się tą branżą – już wcześniej można pomyśleć o takim kierunku kształcenia.

Na rynku edukacji funkcjonują bowiem szkoły średnie zawodowe o profilu kosmetycznym. Bez wątpienia dają solidne fundamenty pod dalszą naukę.

Drugą możliwością jest podjęcie nauki w szkołach policealnych (dwuletnie studium) albo ukończenie kursów kosmetycznych.

Jeżeli przeglądasz oferty pracy dla kosmetyczki, to na pewno zauważyłaś, że pracodawcy patrzą przychylniejszym okiem na wykształcone kandydatki do pracy, posiadające wysokie kwalifikacje.

Niemniej bardzo ważna w tym zawodzie jest praktyka. Właściwe wykonywanie zabiegów kosmetycznych zgodnie z najwyższymi standardami wymaga rozległej wiedzy, ale także doświadczenia. Szkoły najczęściej zapewniają studentkom czy kursantkom określoną liczbę godzin w ramach praktyk.

Na początku drogi do zdobycia zawodu warto przyłożyć się właśnie do tej praktycznej części nauki. Być może salon kosmetyczny w twojej okolicy poszukuje praktykantek? Zwykle salony oferują elastyczny grafik pracy, więc nie powinno być z tym trudności. Każda dodatkowa godzina praktycznej nauki zawodu jest na wagę złota!

Studia kosmetologiczne czy kursy – na co warto się zdecydować?

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz oczekiwań. Nie ma wątpliwości co do tego, że znacznie większe kompetencje można uzyskać po ukończeniu studiów kosmetologicznych.

Zdobywa się wówczas rozległą wiedzę z zakresu kosmetologii, w tym także dotyczącą zagadnień z różnych dziedzin medycyny. Umożliwia to wykonywanie zabiegów kosmetycznych, a także małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, jak również zabiegów fotodepilacji itp.

Należy przy tym podkreślić, że kosmetolog nie jest tym samym co lekarz medycyny estetycznej, który może podejmować się zaawansowanych i inwazyjnych zabiegów upiększających.

Mimo to zasób wiedzy kosmetologa ma ogromne znaczenie – na przykład podczas diagnozowania problemów skórnych i dobierania odpowiedniej pielęgnacji. Mając takie zaplecze, można zdobywać dodatkowe kwalifikacje podczas różnego rodzaju kursów.

Wiele kobiet decyduje się na przebranżowienie. Często nie ma wówczas możliwości rozpoczynania studiów od początku i poświęcania się nauce teoretycznej. Warto rozważyć studium, które daje odpowiednie kwalifikacje już po dwóch latach.

To znacznie lepszy pomysł niż opieranie swojej wiedzy i kompetencji wyłącznie na kilkutygodniowych kursach. Należy pamiętać, że kosmetyczka to odpowiedzialny zawód. W niektórych sytuacjach specjalistyczne kursy są jednak bardzo pożądane.

Na przykład na stanowisko manikiurzystki w największej sieci salonów kosmetycznych. Liczy się tutaj również talent i zdobyte w praktyce umiejętności. Jeśli zatem planujesz wyspecjalizować się w stylizacji paznokci – bez wahania zdecyduj się na krótszy tok nauki, a więc studium oraz kursy doszkalające.

Jak rozwijać się w zawodzie kosmetyczki?

Każda dobra kosmetyczka potwierdzi, że zawód ten wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Wynika to z faktu, że branża kosmetyczna cały czas się rozwija.

Warto zatem śledzić rynek pod kątem innowacyjnych zabiegów, doszkalać się z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej oraz obsługi nowoczesnych urządzeń. Samodzielne wykonywanie zabiegów na twarz i ciało w sposób skrupulatny i z uwzględnieniem potrzeb klientki to klucz do sukcesu. Rynek edukacyjny ma w tym względzie wiele do zaoferowania.

Warto pomyśleć również o konkretnej specjalizacji, w ramach której będziesz szlifować swoje umiejętności. Do popularnych należą: stylizacja paznokci, makijaż, a także makijaż permanentny brwi oraz profesjonalna stylizacja rzęs.

Duża baza stałych klientów – jak ją zbudować?

Jedną z najbardziej nurtujących kwestii jest pozyskiwanie nowych klientów. Jak zdobyć grono stałych klientów, którzy chętnie będą wracać do salonu, ale i zyskać nowych? Pamiętaj, że zawód kosmetyczki nieodłącznie wiąże się z kompetencjami społecznymi.

To nie tylko wykonywanie zabiegów, ale także umawianie wizyt, konsultacje z klientkami, udzielanie porad i instruowanie klientek co do pielęgnacji pozabiegowej, jak również stworzenie przyjaznej i ciepłej atmosfery. Cały czas będziesz mieć kontakt z ludźmi, a zatem trzeba zadbać również o tę kwestię.

Jeżeli czujesz taką potrzebę – nie wahaj się korzystać ze szkoleń, dotyczących tak zwanych kompetencji miękkich. Bardzo często dotyczą one właśnie obsługi klienta.

Musisz zadbać o to, aby oddające się w twoje ręce klientki czuły się zadbane, mogły polegać na twojej wiedzy i umiejętnościach, ale także liczyć na poradę odnośnie do pielęgnacji domowej.

Najważniejsze jest jednak odpowiedzialne i dokładne wykonywanie swoich obowiązków, a także nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Warto zdobyć doświadczenie w renomowanym salonie kosmetycznym.

Największą strategią w tej branży jest tak zwana poczta pantoflowa. Zadowolona klientka wróci do salonu z trzema innymi. Pamiętaj o tym, gdy gościsz na swoim fotelu kosmetycznym nową klientkę.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.