My kobiety lubimy pielęgnować swoją urodę non stop… W ciąży staje się to bardziej skomplikowane. Nie do końca wiadomo jakie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne, a jakich lepiej się wystrzegać.

Koniecznie sprawdź:

Sprawy nie ułatwia fakt, że wokół tego tematu krąży wiele mitów i nieprawdziwych doniesień.

Czy można farbować włosy w ciąży

Farbowanie włosów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Większość kobiet, które przed zajściem w ciążę regularnie farbowały włosy, nie chcą rezygnować z tego, by wyglądać dobrze również przez prawie cały następny rok, zanim dziecko się urodzi.

farbowanie-wlosow-w-ciazy
Czy można farbować włosy w ciąży? odpowiedź Wam się nie spodoba…

Niektórzy kategorycznie odradzają farbowanie włosów w ciąży, inni nie widzą w tym nic złego. Prawdą jest, że podczas farbowania włosów do organizmu kobiety dostają się groźne chemiczne substancje. Płód natomiast kumuluje je w sobie.

Z drugiej strony nie jest to tak poważna ilość chemikaliów, która miałaby zagrażać życiu lub zdrowiu, ponieważ większość zatrzymuje się we włosach matki. Mimo wszystko kobieta, która chce poddać się farbowaniu, powinna podjąć świadomą decyzję i zdawać sobie sprawę, że farbowanie włosów nie jest tak niewinne, jak się wydaje.

Natomiast zabiegiem, który jest zabroniony w ciąży, jest trwała ondulacja. Groźne są przede wszystkim opary, jakie uwalniają się podczas procesu. Mogą one doprowadzić nawet do wymiotów czy omdleń.

Zabiegi dozwolone w ciąży

Do zabiegów, które możemy bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży, należy pielęgnacja stóp i dłoni, czyli pedicure i manicure np. manicure ombre na paznokciach. Warto jednak zrezygnować z wymyślnej pielęgnacji, doklejanych paznokci, również ze względów zdrowotnych.

manicure-w-ciazy

Wiele substancji wykorzystywanych przy manicure zawiera na przykład formaldehyd, substancję przeciwgrzybiczną, która źle wpływa na organizm matki i dziecka. Zamiast wymyślnych paznokci postawmy na prosty naturalny wygląd, który zresztą jest też bardzo modny.

Warto pamiętać, żeby poinformować kosmetyczkę o fakcie ciąży, aby mogła ona użyć naturalnych środków. Przyszła mama może skorzystać z zabiegów na twarz, które nie powodują bólu i dyskomfortu, a raczej relaksują.

Dozwolone jest również delikatne oczyszczanie twarzy, a także zabiegi mające na celu rewitalizację. Przyszła matka powinna korzystać z zabiegu delikatnego masażu twarzy.

Jaki peeling wykonać w ciąży?

Wydawać by się mogło, że tak podstawowa rzecz jak peeling nie jest niczym złym w ciąży. I faktycznie niektóre są dozwolone i bezpieczne, ale są też takie, z których należy na ten czas zrezygnować. Dozwolony jest łagodny peeling mechaniczny, a także peeling enzymatyczny. Ale w ciąży nie wolno wykonywać peelingów chemicznych.

peeling-w-ciazy
Peeling w ciąży na szczęście dozwolony!young woman face, girl removing facial peel off mask on gray. Peeling

Są dosyć inwazyjne, a substancje czynne przenikają do krwiobiegu i nie zawsze wiadomo, jaki mają wpływ na rozwijający się płód. Niektóre z nich powodują nawet poronienia. Ponadto podczas zabiegu i po nim utrzymuje się wysokie ciśnienie krwi, co także może być przyczyną poronienia.

Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży

Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży to na przykład depilacja, co często dziwi przyszłe matki. Ale warto wiedzieć, że na przykład depilacja depilatorem lub woskiem, wiąże się bólem i stresem przyszłej mamy. To z kolei powoduje wzrost poziomu kortyzolu we krwi.

Warto dodać, że w czasie ciąży organizm matki jest znacznie bardziej podatny na podrażnienia, zmniejszony jest także próg bólu. Dlatego zabiegi, które do tej pory były normalne i nie dawały negatywnych skutków, nagle stają się znacznie bardziej bolesne, a kobieta znosi je gorzej. Powstają również znacznie częściej podrażnienia.

Oprócz tego wzrasta ryzyko powstania żylaków, co w ciąży jest już i tak bardzo prawdopodobne. Nie są również dozwolone takie zabiegi jak depilacja laserowa, czy nawet użycie lasera w innym zastosowaniu.

depilacja-laserem

Nie jest znany wpływ użycia lasera na rozwijający się płód. Absolutnie przyszła mama powinna zrezygnować z zabiegów wyszczuplających, z drenażu limfatycznego, a nawet zwykłego masażu. Wszystko to zwiększa przepływ krwi i często doprowadza do poronienia.

Ciąża a zabiegi spa

Nie należy również korzystać z wielu zabiegów spa, szczególnie tych, które powodują wzrost temperatury ciała, na przykład body wrapping, kąpiele, sauna. Kobiety w ciąży powinny odpuścić sobie solarium. Nie jest wskazane korzystanie na przykład z biczy wodnych, czy innych intensywnych zabiegów, które wykorzystują ciśnienie krwi.

Czy w czasie ciąży można wykonywać makijaż permanentny?

Wielu kobietom trudno jest zrezygnować z makijażu permanentnego, bez którego ich zdaniem wyglądają nijako. Tymczasem jest to konieczne. Na ten czas należy przerzucić się na codzienne malowanie twarzy za pomocą zwykłych kosmetyków.

Bywa to nieco uciążliwe, ale jest bezpieczniejsze. Makijaż permanentny wiąże się ze złapaniem infekcji, zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień. Nie należy wykonywać makijażu szczególnie gdy korzystamy z tańszych lokali kosmetycznych.

Łatwo złapać tam coś gorszego niż zwykłą bakterię, na przykład wirusowe zapalenie wątroby. W ciąży jest to sytuacja niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla dziecka i kobieta wykonuje taki zabieg na własną odpowiedzialność.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!