Przyprawa Kardamon pochodzi z Indii, jest tam nieustannie stosowana w kuchni po dzień dzisiejszy. Kardamon ma sporo właściwości leczniczych, które za chwilę Wam przedstawię.
Wspomnę jedynie, że najskuteczniej działa on na owrzodzenia jamy ustnej, problemy trawienne, a nawet pomaga w stanach depresyjnych.
Myślę, że po przeczytaniu poniższych zalet kardamonu, dojdziecie do tego samego wniosku co ja, że warto włączyć tę przyprawę do codziennej diety, to wyjdzie i Tobie i mnie na dobre!
Detoks
Spis treści
Kardamon pomaga w detoksykacji Twojego organizmu, poprzez oczyszczenie nerek z zalegających toksyn. Jego działanie możesz spotęgować imbirem, kurkumą lub cytryną.
Problemy trawienne
Z powodzeniem możesz stosować go jako lek na problemy trawienne. Jeśli więc dolegają Ci: brak apetytu, zaparcia i zgaga to z pewnością jego zastosowanie pomoże Ci w rozwikłaniu tych problemów.
Zapobiega powstawaniu skrzepów krwi
Kardamon zapobiega przyklejaniu się płytek krwi do ściany tętnic, włączając go do diety, zapobiegniesz powstawaniu niebezpiecznych dla życia skrzepów.
Odświeża oddech
Rzucie kardamonu świetnie nadaje się na odświeżenie oddechu po spożyciu np. czosnku. W Indiach rzucie kardamonu po posiłku to stary zwyczaj.
Kardamon jest moczopędny
Jeśli chcesz oczyścić swoje drogi moczowe, to nic lepiej się nie nadaje niż kardamon, ma on właściwości moczopędne. Kardamon oczyszcza pęcherz moczowy, nerki, drogi moczowe, usuwa sól i toksyny.
Kardamon na depresję
Herbata z kardamonem w medycynie ajurwedyjskiej jest od lat stosowana jako lek na depresję. Myślę, że warto zgłębić nieco temat i rozważyć jego zastosowanie w przypadku stanów depresyjnych.
Herbata z kardamonem – przepis
Herbata z kardamonu to jedna z moich ulubionych herbat, które od czasu do czasu popijam. Aromat herbaty jest nieziemski, herbatę bardzo łatwo można zrobić, oto poradnik krok po kroku jak zrobić herbatę z kardamonem:
Będziesz potrzebować następujące składniki:
- 1.5 litra wody
- 3 szczypty czarnej herbaty
- czarny kardamon
- 250ml. mleka
- cukier do smaku
Zagotuj wodę.
Ściągnij rondelek z ognia i dodaj czarną herbatę, kardamon i mleko.
Osłódź do smaku (ja akurat dbam o linię i nie słodzę).
Włóż garnek z całą zwartością z powrotem na ogień, a gdy się zagotuje, ściągnij go szybko z ognia.
Odłóż zakryty pokrywką rondel na 5 minut, aby smaki i aromaty przegryzły się nawzajem.
Herbata z kardamonem i mlekiem gotowa do podania :-) smacznego!
Wyleczy Cię z grypy i przeziębienia
Przyprawa kardamon jest stosowana do zmniejszenia objawów grypy i przeziębienia. Pomocny jest także przy kaszlu i zapaleniu oskrzeli.
Patogen
Eteryczne olejki z kardamonu z łatwością hamują powstawanie grzybów, bakterii, wirusów i pleśni.
Kardamon na czkawkę
Zwalczenie czkawki, bólów brzucha i skurczów jelit to także zasługa kardamonu, posiada on cechy antyspazmatyczne.
Zabija komórki nowotworowe
Udokumentowane badania na zwierzakach wskazują, że kardamon ma świetny wpływ na nowotwory, potrafi zahamować ich rozwój, a nawet niektóre zwalczyć.
Owrzodzenia i zakażenia jamy ustnej
Właściwości kardamonu służą do leczenia powikłań także w obrębie jamy ustnej, przyprawa ta jest z powodzeniem stosowana do tego typu schorzeń.
Obniża ciśnienie krwi
Kardamon, ponieważ jest moczopędny, to pośrednio obniża także ciśnienie krwi.
Zaburzenia erekcji
Przyprawa jest stosowana przez ludzi z problemami erekcyjnymi. Przyprawa Kardamonu często służy jako afrodyzjak.
Jak widzisz, przyprawa ta ma niesamowicie wiele zastosowań w medycynie, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli znasz jeszcze inne ciekawe zastosowania tej przyprawy, to zapraszam Cię do podzielenia się nimi w komentarzach pod artykułem!
Kardamon – cena
Jak dotąd jest to najdroższa przyprawa na świecie, jeśli znajdziesz go w sklepie i cena będzie podpadająco niska, to zapewne masz przed sobą Kardamon Jawajski lub Kardamon Nepalski, jednak ich wartości odżywcze pozostawiają sobie wiele do życzenia i osobiście bym ich nie kupiła. Cena Indyjskiego Kardamonu to około 8-10 zł za 10 g. ziaren.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Zioła o działaniu kojącym i przeciwzapalnym – sprawdź!
- Kosmetyki ajurwedyjskie, które warto stosować! SPRAWDŹ!
- Zioła rozgrzewające – spis 7 [DOMOWYCH] sposobów!
- Pobudź zmysły i otul się przyjemnym zapachem
- 3 przepyszne i proste przepisy na śniadanie! Na słodko!