Kombucha to grzyb znany od tysięcy lat. Podejrzewany jest o to, że wpływa na długowieczność ludzi, którzy regularnie spożywają napój produkowany przez nią, poprzez pozytywny wpływ na jelita.

Czym jest kombucha herbaciana?

Jest to żywy organizm składający się tak naprawdę nie z grzybów, ale z drożdży i bakterii żyjących ze sobą w symbiozie. Całość ma wygląd biało kremowej galaretowatej masy, która przybiera kształt naczynia, gdzie została umieszczona.

Nazwa wzięła się stąd, że jest to organizm, który może być hodowany z użyciem zwykłej czarnej herbaty. Niemniej jednak do użycia nadaje się niemal każdego rodzaju herbata i zioło, dla tworzenia różnych smaków i właściwości. Hodowla jest bardzo prosta.

Kombucha

Wystarczy litrowy słój, zalążek grzyba i trochę płynu, w którym się rozwijał (grzyb można samemu wyhodować, kupić lub otrzymać od kogoś). Do zaparzonego zioła dodaje się pół szklanki cukru.

Niektóre osoby mają obiekcje co do obecności cukru, lecz jest on niezbędny do przeżycia grzybka, który się nim żywi.

W miarę jak napój dojrzewa, cukier zostaje przetworzony na niewielką ilość alkoholu (0,5%) i inne składniki, dlatego z każdym dniem cukru w słoju jest coraz mniejsza ilość. Po jakimś czasie kombucha zamienia się w ocet.

Kombucha na zdrowie

Kombucha herbaciana wpływa na każdy układ ciała poprzez zawartość witamin, kwasów, mikroelementów. Jest także wykorzystywana jako kosmetyk. Kombucha zawiera wszystkie niezbędne witaminy, a także, co jest istotą napoju ważne bakterie i drożdże pełniące rolę probiotyków.

Do tego znajduje się tu kwas jabłkowy. Dzięki tym elementom możliwie jest utrzymanie zdrowia i szczupłej sylwetki. Polepsza się wchłanianie z pokarmu oraz usuwanie efektów przemiany materii.

Dzięki temu osoby mające problemy z trądzikiem zauważają znaczną poprawę jeśli chodzi o wygląd cery.

Kombucha opóźnia procesy starzenia się poprzez łatwiejsze usuwanie toksyn przez skórę oraz jej lepsze nawilżenie.

Dzięki pozytywnemu wpływowi na jelita bierze udział w prawidłowej produkcji serotoniny, przez co pomaga w pozbyciu się złego samopoczucia, jest pomocna w przypadku depresji.

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl