Kopertówka to jeden z bardzo lubianych dodatków, które można znaleźć w kobiecej szafie. Jest to torebka koktajlowa o kształcie prostokąta i zazwyczaj nie posiada paska lub jest opcjonalnie dopinany. Występują w różnych rozmiarach, od najmniejszych, które pomieszczą jedynie portfel i pomadkę, po średnie i bardzo duże.

Można ją nosić do bardzo eleganckich, wieczorowych stylizacji, jak i tych mniej formalnych. Wszystko zależy od tego, z jakiej tkaniny jest wykonana torebka, jaki jest jej kolor, czy ma jakieś zdobienia.

Do eleganckich sukienek warto wybrać kopertówkę w złotym lub srebrnym odcieniu, ze zdobieniami z cekinów, kamyczków lub cyrkonii. Może być wykonana z ekoskóry, skóry naturalnej czy satyny.

Ważne, aby nie kłóciła się z kolorem i wzorem tkaniny stroju. Do luźniejszych stylizacji można wybrać kopertówkę z bawełny, czy zamszu.

Ceny kopertówek są bardzo zróżnicowane. Jeśli chcemy mieć oryginalną kopertówkę w rozsądnej cenie, można wykonać ją samemu. Nie jest to trudne, tym bardziej jeśli ktoś ma podstawy w szyciu na maszynie.

Co będzie potrzebne do uszycia torebki?

  • grubsza tkanina lniana o wymiarach 100 × 60 cm (wykonując pierwszą torebkę, warto wykorzystać tkaninę, które jest łatwa w szyciu, nie rozciąga się i jest w miarę gruba; tkaniny cienkie i śliskie, np. satyna są trudniejsze w szyciu i w przypadku osoby niewprawionej szycie może być kłopotliwe)
  • podszewka z bawełny (może być w innym kolorze lub ze wzorami)
  • sztywnik 80 × 30 cm, najlepiej z klejem do zaprasowywania
  • nici pasujące kolorem do tkaniny
  • zapięcie na zatrzask lub magnes (zapięcie nie jest konieczne)
  • opcjonalnie można użyć dodatków typu cekiny, kaboszony (imitujące kamienie naturalne) do naklejania, cyrkonie, ćwieki, rogi metalowe do wykończenia brzegów torebki
  • klej na gorąco lub sekundowy cyjanopan E, lub Kropelka
  • nożyczki

Jaki jest koszt materiałów i gdzie je zakupić?

torebka-kopertowka-diy
Torebka kopertówka

Tkaninę bawełnianą można kupić już od 12 zł za metr bieżący w hurtowniach, sklepach stacjonarnych lub internetowych. Sklepy internetowe z reguły mają większy asortyment i często wysyłają malutkie próbki tkanin.

Bawełna występuje w bogatej kolorystyce, jest łatwa w szyciu i przede wszystkim to tkanina naturalna.

Tkanina na podszewkę powinna być odrobinę cieńsza, może być wzorzysta i kontrastująca, a jej cena oscyluje również w granicach 10-12zł/mb. Za sztywnik o szerokości 90 cm z jednostronnym klejem zapłacimy około 14 zł/mb.

Nici to wydatek rzędu 2 zł. Zapięcia oraz wszelkie dodatki do zdobienia torebki zakupimy w internecie, np. na Allegro. Ceny są indywidualne i zależą od rodzaju dodatku, materiału i koloru. Kleje sekundowe kosztują około 5 złotych.

Torebka kopertówka 40 × 30 cm krok po kroku

Na początku należy skroić tkaninę. Jeżeli torebka ma mieć 20 cm wysokości, to będziemy potrzebować 82 cm tkaniny (2 cm to zapas na szwy). Na szerokość należy przygotować 32 cm tkaniny, ta wartość również uwzględnia zapas na szwy.

Podszewkę należy skroić o wymiarach 42 × 32 cm. Dodatkowo można skroić tkaninę na kieszonkę o dowolnych rozmiarach, pamiętając o zapasie tkaniny. Sztywnik kroimy o wymiarach 79 × 29 cm. Jeden centymetr został celowo odjęty, aby torebka ładnie układała się, a sztywnik znajdujący się wewnątrz nie falował.

W następnej kolejności należy zaprasować krótsze boki tkaniny na szwy, po jednym centymetrze tkaniny po obu stronach. Przyprasowujemy sztywnik – stronę z klejem umiejscawiamy od spodu, aby przykleiła się do tkaniny.

Podszewkę przyszywamy do tkaniny zewnętrznej, w miejscu, gdzie będzie komora wewnętrzna torebki. Klapka będzie od wewnątrz wykonana z tej samej tkaniny, która jest na zewnątrz – po prostu należy ją złożyć i zszyć. Teraz przewracamy obie strony (strona z podszewką i strona z klapką) na prawą stronę.

Torebka jest już prawie gotowa! Teraz należy zamontować zapięcie. Linijką odmierzamy punkt, w którym zostanie ono zamontowane i zaznaczamy mydełkiem lub kredą. Mogą to być również dwa miejsca po bokach torebki.

Montujemy zapięcie. Praca jest ułatwiona, ponieważ jeszcze nie została zszyta komora z klapką. Część przeznaczoną na komorę składamy na pół, a jej boki zszywamy ze sobą na maszynie. Wewnętrzne krawędzie klapki i podszewki zszywamy ręcznie, najlepiej ściegiem krytym.

W zasadzie na tym etapie torebka jest już gotowa, ale możemy dodatkowo ją ozdobić za pomocą koralików, cekinów czy ciekawego szwu.

Jak zachować ładny wygląd torebki przez długi czas?

Warto odpowiednio torebkę zaimpregnować. Po zszyciu torebki można spryskać ją preparatem, który zabezpiecza tkaninę przed brudzeniem się. Tego typu spraye są dostępne w sklepach z tekstyliami.

Tą czynność jest dobrze wykonać przed naszyciem elementów ozdobnych. Jeżeli torebka będzie zrobiona z bawełny, to spokojnie można ją prać. Należy pamiętać, aby temperatura wody była niska. Wysoka temperatura może spowodować odklejenie się sztywnika lub innych dodatków.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.