W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy zaskakującą ekspansję biżuterii z pereł – klejnotów tradycyjnie bardzo ekskluzywnych, będących podstawą biżuterii klasycznej, zarezerwowanej dla wyższych sfer.
Rozwój ich hodowli spowodował ogromny wzrost podaży kamieni o średniej lub słabej jakości, które zawitały do biżuterii popularnej, wykonanej z użyciem srebra lub wręcz metali nieszlachetnych.
Wysokiej jakości perły wciąż są rzadkie, a te najlepsze niezmiennie oferowane są w biżuterii luksusowej oferowanej klientom o wysokim statusie materialnym. Słabszej jakości egzemplarze dostępne są dla każdego i trafiają nawet do sklepów uważanych za „markowe”. Jak wśród nich znaleźć coś godnego uwagi?
W niniejszym artykule napiszemy jak kupić naszyjnik z pereł. Powiemy czym się kierować przy jego wyborze, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby zakupu nie żałować. Wiele z tych rad możesz jednak zastosować przy kupnie innego rodzaju biżuterii.
Przede wszystkim warto wziąć sobie do serca jedną zasadę – przy kupnie dobrych pereł nie da się zaoszczędzić, a kupno tańszych najczęściej będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Perły dobre, to klejnoty rzadkie i takie zawsze będą kosztowne.
W przypadku tych najlepszych sprzedawca raczej nie będzie skłonny do negocjacji i należy to wziąć za dobrą monetę. Perły tanie to kamienie słabe, które pozyskuje się w ogromnych ilościach i które trzeba gdzieś „upchnąć” – tu możemy wynegocjować upusty sięgające nawet kilkudziesięciu procent ceny.
Warto sobie uświadomić, że najpiękniejsze, wysokiej klasy klejnoty to ułamek procenta wszystkich zbiorów, a czasem skompletowanie naszyjnika z takich pereł może trwać wiele lat. Jednocześnie popyt na takie kamienie w ostatnich latach przekracza ich podaż. Taka biżuteria po prostu nie ma prawa być tania.
Jak zatem podejść do kupna naszyjnika z pereł, aby nie zrujnować naszych finansów, a kupić coś naprawdę wyjątkowego?
Określ przeznaczenie: naszyjnik z pereł na co dzień czy na wyjątkowe okazje?
Spis treści
Do kupna perłowego naszyjnika warto podejść w podobny sposób jak do zakupu samochodu. Odpowiedz sobie najpierw na pytania czemu ma on służyć i w jaki sposób chcesz go używać? Czy będziesz go zakładać na wyjątkowe okazje i do strojów wieczorowych?
A może chcesz, by stał się biżuterią codzienną – do żakietu, który nosimy w biurze, czy też wręcz do strojów casualowych? To wszystko wpłynie na przykład na wybór długości naszyjnika – ten klasyczny, krótki, będzie bardziej uniwersalny – możesz używać przy każdej okazji (zarówno na co dzień, jak i na wieczorowe wyjścia), dłuższe natomiast tradycyjnie były przeznaczone na okazje bardziej uroczyste, co limitowało ich użycie w ciągu dnia.
Dziś jednak popularne stało się użycie długich sznurów do strojów casualowych, w tym nawet do swetra, jeśli zatem dobrze czujesz się w takich stylizacjach i lubisz eksperymentować, możesz rozważyć taki zakup.
Sposób noszenia zapewne wpłynie również na budżet, który będziesz chciała wydać na naszyjnik z perłami. Takiego na wyjątkowe okazje nie kupisz tanio – tu raczej będziesz chciała mieć klejnoty wysokiej klasy, które uświetnią nawet bardzo wytworną kreację.
W tych na co dzień możesz postawić na biżuterię tańszą – jeśli potrafisz spośród tych tańszych wybrać sznury, które mają w sobie „to coś”, co sprawi, iż pomimo taniego wyglądu, będą dobrym uzupełnieniem nawet markowych ciuchów.
Poznaj ofertę rynkową
Jeśli to Twój pierwszy zakup tego typu biżuterii, warto wcześniej zdobyć trochę wiedzy na perłowe tematy. W Internecie znajdziesz wiele artykułów na temat tych pięknych klejnotów, jednak większość z nich to teksty po prostu nierzetelne – pisane bądź to przez laików, bądź też sprzedawców, którzy wiedzą posługują się w sposób… dość „swobodny” – tak, aby zareklamować przede wszystkim swój towar.
Ze swej strony możemy poradzić Ci naprawdę obszerne i rzetelne źródło wiedzy jakim jest dział „O perłach” sklepu Gemlord.pl.
Kompendium to jest tworzone przez rzeczoznawcę SRJ, co w jakiś sposób zobowiązuje autora do przekazywania wiedzy w uczciwy sposób i gwarantuje wysoki poziom merytoryczny artykułów. Sklep ten jest przy okazji doskonałym miejscem na kupno naszyjników z perłami wysokiej klasy – jeśli zdecydowałaś się na zakup takiego właśnie, to możesz przy okazji przejrzeć aktualną ofertę.
Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z ofertą rynkową naszyjników z pereł. W sklepach stacjonarnych nie znajdziesz wielu interesujących sznurów, jednak warto ich ofertę obejrzeć, dotknąć różnych sznurów pereł i przyjrzeć się uważnie ich charakterystyce.
Pamiętaj jednak, że to co widzisz w sklepie jubilerskim jest mocno zafałszowane przez używane w takich miejscach oświetlenie, którego podstawową rolą jest wzmocnienie połysku oglądanej tam biżuterii.
Drugim sposobem zakupu jest skorzystanie z oferty, któregoś ze sklepów internetowych. Tu jednak warto rozważyć przede wszystkim sklepy, które możesz odwiedzić osobiście. Na zdjęciach absolutnie nie będziesz w stanie stwierdzić jakości pereł, które są oferowane, a opisy na wielu takich witrynach ewidentnie wskazują na to, iż sprzedawca albo nie zna się na tym, co sprzedaje, albo celowo wprowadza kupujących w błąd.
Kupowanie biżuterii przez Internet jest w zasadzie kupowaniem „na ślepo” – tak naprawdę największą szansą na kupno pięknych kamieni w Internecie bez możliwości ich wcześniejszego obejrzenia jest kupno czegoś… bardzo drogiego.
Określ budżet
To bardzo ważny krok, gdyż bardzo często zdeterminuje Ci gatunek kamieni, które warto w ogóle brać pod uwagę. Wiele osób postępuje odwrotnie, co zazwyczaj prowadzi do nieracjonalnych wyborów. Jeśli na przykład wymarzysz sobie perły Akoya, a następnie stwierdzisz, że Twój budżet to 5000 zł, gwarantujemy Ci, że zakupiony naszyjnik NIE BĘDZIE biżuterią wysokiej klasy.
Od wyboru pereł możesz zacząć jeśli budżet masz nieograniczony. W przeciwnym przypadku zadaj sobie inne pytanie: „Co mogę znaleźć najpiękniejszego przy moim ograniczeniu finansowym?”
Kilka tysięcy złotych nie pozwoli na kupno naszyjnika z pereł Akoya wysokiej klasy, ale będzie już budżetem wystarczającym na zakup sznura z pięknych klejnotów słodkowodnych.
Na co zwracać uwagę
No i w końcu przychodzi dzień kupna. Jeśli możesz wcześniej obejrzeć przedmiot zakupu nie powinno to być takie trudne. Najważniejszymi cechami pereł w naszyjniku, na które powinnaś zwracać uwagę będą następujące charakterystyki (w kolejności od najważniejszych):
- Połysk
Połysk pereł jest podstawowym atrybutem ich piękna – przeczytasz to w każdym podręczniku na temat tych klejnotów. Jeśli Twój budżet skłania Cię do kompromisów, postaw połysk na pierwszym miejscu i ogranicz wymagania w stosunku do innych cech jakościowych.
Naszyjnik z kamieni o pięknym połysku zawsze będzie odbierany jako piękniejszy od tego o połysku słabszym, choćby pozostałe cechy przemawiały za tym drugim.
Warto w tym miejscu uświadomić sobie czym jest połysk i jak ocenić go na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim porównanie tej cechy w dwóch wyrobach możliwe jest tylko jeśli oceny dokonujemy w tym samym świetle – oświetlenie halogenowe (używane w sklepach jubilerskich) podbija blask biżuterii, czyniąc ją piękniejszą niż to, co zobaczymy później oglądając ją w świetle naturalnym.
Połysk najlepiej jest oceniać poprzez porównanie w tym samym świetle ocenianego przedmiotu z klejnotem, którego charakterystykę znamy z codziennego użycia. Jeśli naszyjnik z pereł, który nosisz na co dzień będzie w tym samym oświetleniu błyszczał bardziej niż sznur, którego kupno rozważasz, zapomnij o tym zakupie, chyba że godzisz się na kupno czegoś słabszego.
- Barwa, overton, orient
Chcesz kupić perły o nietypowej barwie? Ma być naturalna, czy zaakceptujesz kamienie barwione? Przeczytaj dokładnie charakterystykę różnych gatunków, a jeśli nie jesteś pewna zapytaj sprzedawcę o pochodzenie ich barwy.
Przepisy międzynarodowe wymagają informowania Klientów o fakcie barwienia kamieni przed zakupem, nawet jeśli Klient o to nie zapyta; niestety wielu sprzedawców je po prostu ignoruje. Jeśli więc nie chcesz kupić pereł barwionych poszukaj rzeczoznawcy, lub sama naucz się takie rozpoznawać.
Warto również zapoznać się choć trochę z regułami rządzącymi wyceną tych kamieni w zależności od ich koloru. Ostatnio widzieliśmy w Internecie naszyjnik z pereł o barwie szampańskiej, opisywanych jako „złote” w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Gdyby owe klejnoty rzeczywiście były intensywnie złote, cena byłaby zupełnie adekwatna. Problem w tym, że takie „szampańskie” perły wyceniane są około 10 razy niżej niż złote i 3 razy niżej niż białe.
Ich sprzedawca zapewne kupił je bardzo tanio i liczy na laika, który da mu kilkusetprocentowy zysk ze sprzedaży. Warto wziąć sobie do serca, aby nie „utopić” dużej sumy z powodu braku wiedzy.
Mówiąc o perłach często określamy ich barwę podstawową oraz tzw. „overton” czyli barwę wtórną (odcień podstawowego koloru). W najrzadszych, najcenniejszych perłach zobaczymy kilka barw dodatkowych – taki klejnot będzie „mienił” się kilkoma kolorami, np. różem i zielenią.
Mówimy wtedy, iż taka perła ma „orient” i jeśli znajdziesz coś takiego, to możesz być pewna, że masz do czynienia z naprawdę wartościowymi klejnotami.
- Kształt
Kształt jest dość wdzięcznym polem do kompromisu. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zastanów się nad naszyjnikiem z kamieni owalnych albo o mniej regularnych kształtach.
To dobry sposób, aby kupić coś pięknego nawet sto razy taniej, a jeśli znajdziesz perły o świetnym połysku, mogą one być naprawdę kapitalną alternatywą dla klejnotów dużo droższych. Kształt jest przecież kwestią gustu, a piękne kamienie o kształcie innym niż okrągły mogły być świadomym wyborem.
- Jakość powierzchni
To znów jest cecha jakościowa, która mocno wpływa na ocenę, choć z drugiej strony jej niska wartość bywa świadomie wybierana przez osoby kupujące perły, z uwagi na to, iż drobne niedoskonałości są dowodem na to, iż nie mamy do czynienia z imitacjami.
Jej wpływ na wycenę oraz postrzeganie piękna są znowu dużo niższe niż kwestia połysku, dlatego masz tu kolejne pole do kompromisu jeśli chcesz kupić perły niedoskonałe, lecz zachwycające.
Jeśli jednak nie masz możliwości obejrzenia perłowego naszyjnika przed zakupem, to… możesz zdać się na reputację sprzedawcy i jego poziom cen. Pamiętaj: tanie perły ZAWSZE będą słabe, w tych słabych jednak da się czasem wyszukać coś naprawdę pięknego. Sprzedawca, któremu ufasz może Ci podpowiedzieć rozwiązanie najlepsze dla Twojego budżetu.
Udanych zakupów!
Podobne artykuły:
- Odrobina luksusu – ekskluzywna biżuteria z brylantami
- Biżuteria z perłami z kolekcji Pearls Sea od By Dziubeka
- Co warto wiedzieć na temat biżuterii ze stali chirurgicznej?
- Dlaczego biżuteria ze szkła weneckiego Murano jest tak intrygująca?
- Tworzenie własnej biżuterii – dobry pomysł na hobby?
- Jak dobrać biżuterię do sukienki?