Piękne włosy są atrybutem kobiecości. Każda z nas marzy o zdrowych i lśniących puklach. Co jednak zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać? Przede wszystkim należy ustalić przyczynę zjawiska. Najczęściej ma miejsce łysienie androgenowe. Co to takiego?

To choroba genetyczna, objawiająca się miniaturyzacją mieszków włosowych. Powoduje ją podwyższone stężenie we krewi androgenów – męskich hormonów. Za łysienie odpowiada testosteron, powstający u kobiet w jajnikach i korze nadnerczy.

łysienie-androgenowy-przyczyny

Wypadanie włosów może też być spowodowane nadreaktywnością enzymu 5α-reduktazy. Wszystko to sprawia, że cykl wzrostu włosa się skraca. Pojawiają się słabe włosy o cieńszych i krótkich łodygach.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Spis treści

Jeśli jesteś kobietą powyżej 30. roku życia, to znajdujesz się w grupie ryzyka łysienia androgenowego. Mogą go wywołać guzy nadnerczy i jajników, zespół Cushinga oraz policystycznych jajników. Nadmiar męskich hormonów też może mieć negatywnie wpływać na włosy.

Dziwisz się skąd one? Zawierają je np. tabletki antykoncepcyjne. Jeśli kobiety w Twojej rodzinie miały takie dolegliwości, możesz zacząć tracić włosy na skutek działania detergentów zawartych w produktach do pielęgnacji włosów, np. szamponach czy lakierach.

Jedno jest pewne, łysienia nie należy lekceważyć! Może być ono objawem anemii, schorzeń tarczycy lub innych narządów. Udaj się do lekarza i wykonaj badania. Dopiero określenie przyczyny pozwoli Ci na odpowiednie leczenie.

Nie decyduj się na żadne środki medyczne bez konsultacji z farmaceutą. Staraj się nie panikować. Możliwe, że łysienie zostało wywołane stresem lub po prostu sezonową utratą włosów.

Mogła spowodować je też nieodpowiednia dieta, przemęczenie, intensywny wysiłek fizyczny, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków. Niekorzystny wpływ na Twoją fryzurę może mięć też poród. Jeśli chcesz poznać prawdziwą przyczynę, udaj się do lekarza.

Leczenie łysienia u kobiet

Wypadanie włosów jest czymś naturalnym. Codziennie tracimy do 100 włosów, zwykle podczas czesania lub mycia. Martwić możesz zacząć się dopiero wtedy, gdy zauważysz, że Twoje włosy przekraczają ten limit.

Łysienie androgenowe u kobiet nie jest wcale tak rzadkim zjawiskiem, jakby się mogło wydawać. Zmaga się z nim od 30 do 50% kobiet. Aby skutecznie przeciwdziałać utracie włosów, należy stymulować ich odrastanie.

U mężczyzn łatwiej jest postawić tego typu diagnozę, ponieważ objawem łysienia androgenowego są u nich tzw. zakola. Gdy będziesz pewna, że cierpisz na tego rodzaju przypadłość, możesz zastosować Loxon.

To produkt leczniczy powstały z myślą o osobach w wieku od 18 do 65 lat.

Loxon 2% a łysienie androgenowe

Na łysienie androgenowe nie pomogą domowe sposoby. Potrzebujesz leku, którym będziesz się kurować przez jakiś czas. Zdecyduj się na taki, który zawiera minoksydyl – substancję czynną do stosowania miejscowego. Pobudza namnażanie komórek mieszków w fazie wzrostu oraz hamuje i odwraca miniaturyzację mieszków włosowych.

Jego skuteczność udowodniono naukowo. Działanie poparto badaniami. Minoksydyl to kluczowy składnik Loxonu 2%. Lek ten pomaga hamować wypadanie włosów, ale i stymuluje ich odrost. Jego skuteczność potwierdzają badania. Pierwsze efekty zauważysz już w drugim miesiącu stosowania.

Wzrost nowych włosów nastąpi po czterech miesiącach leczenia. Maksymalny efekt uzyskasz po roku regularnego stosowania. Pamiętaj, by ufać tylko sprawdzonym środkom. Nie daj się nabrać na cudowne specyfiki o niepewnym pochodzeniu.

Na rynku co jakiś czas pojawiają się środki, które ponoć są w stanie niemal natychmiast zatrzymać łysienie. To bzdura. Czerp wiedzę od farmaceutów i nie bój się zadawać pytań lekarzowi. Wiedza medyczna to najlepsza broń w walce z naciągaczami.

Jak działa Loxon 2%?

Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej będziesz mogła cieszyć się piękną fryzurą. Pamiętaj, że łysienie androgenowe postępuje wraz z wiekiem. Jeśli zdecydujesz się na kurację, uzbrój się w cierpliwość i bądź konsekwentna.

Aby wzmocnić efekt, stosuj Loxon szampon, który przeznaczony jest do codziennego mycia włosów. Pomiędzy 2 a 6 tygodniem możesz zaobserwować wzmożone łysienie, ale nie jest to powód do paniki! Przyspieszona faza wzrostu włosa powoduje wypadanie starych, pozostających w uśpieniu.

Na ich miejscu pojawią się nowe i to o wiele mocniejsze! Zjawisko to będzie stopniowo ustępować. Potrwa około 2 tygodni. Jeśli jednak po tym czasie nie zostanie zahamowane, przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem.

Stosowanie Loxonu 2%

Stosowałaś kiedyś specyfiki, które były trudne w aplikacji? Z Loxonem 2% nie będziesz mieć takich problemów! Wystarczy, że zaaplikujesz go w miejscu łysienia i dokładnie wmasujesz w skórę. Nie przekraczaj jednak dawki 2 ml w ciągu doby.

Po zastosowaniu leku dokładnie umyj ręce. Jeśli z roztargnienia pominiesz jedną aplikację leku, zastosuj go najszybciej, jak to jest możliwe, nie rób jednak tego w przypadku, gdy zbliża się pora kolejnego zastosowania. Wcieraj lek w regularnych odstępach czasu, podwójna dawka nie zrekompensuje pominiętej aplikacji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.