Czarnuszka, czyli Nigella Sativa jest nazywa również czarnym kminkiem. Ma tak szerokie zastosowanie medyczne i kosmetyczne, że mówi się iż nie pomaga tylko w przypadku zgonu.

Czarnuszka w medycynie naturalnej

Zioło to znajdowało swoje zastosowanie już w czasach starożytnych. W czarnuszce znajdują się zdrowe kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole, alkaloidy.

Czarnuszka

Oprócz tego może poszczyć się bogactwem ważnych witamin jak A, E, F, H witaminy z grupy B. Oprócz tego odnajdujemy tu takie składniki mineralne jak selen, magnez, wapń, żelazo, potas.

Dzięki swojemu bogactwu minerałów i składników aktywnych czarnuszka jest remedium na wiele dolegliwości współczesnego świata, w tym oczywiście wszechobecne skutki stresu. Pomaga zwalczyć skutki nadmiernego lęku przed jutrem przez co może nawet ochronić przed nowotworem.

Działanie przeciwstresowe czarnuszki jest odczuwalne – wyraźnie poprawia się samopoczucie, człowiek jest spokojniejszy. Czarnuszka jest polecana jako środek łagodzący objawy alergii, anemii.

Ma działanie niszczące wirusy, grzyby i bakterie. Dobrze stymuluje układ pokarmowy, osłania ważne narządy takie jak wątroba. Jest polecana osobom chorującym na cukrzycę, osteoporozę.

Czarnuszka w kosmetyce

Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu czarnuszka jest również cenionym kosmetykiem. Olej z czarnuszki jest stosowany jako naturalny środek nawilżający na skórę, przy okazji niszczący bakterie na niej bytujące.

Pozwala to chociaż na częściowe złagodzenie zmian i blizn trądzikowych, jak również na leczenie egzem i zmian skórnych atopowych. Czarnuszka jest pomocna w zwalczaniu zmian grzybicowych na przykład paznokci u stóp. Pomaga goić się na przykład rozdrapanym strupkom.

Olej z czarnuszki jest pomocny w przypadku poparzenia słonecznego, łagodzi również ból nim spowodowany. Jest skutecznym środkiem przeciwzmarszczkowym. Spożywana i nakładana na włosy czarnuszka w postaci oleju doskonale je odżywia, pomaga załagodzić problemy z łysieniem, stymuluje wzrost włosów jednocześnie ograniczając ich wypadanie, przez co wydają się gęściejsze.

Polecę Tobie kilka innych superfood’s do zapoznania ponieważ mogę one mieć kluczowy wpływ na Twoje zdrowie i Twojej rodziny, wartym uwagi superfood jest dziki łosoś, kurze jaja, mak a także twardnik japoński. Nie można zapomnieć o niestety ciężko dostępnej i nie taniej surowej czekoladzie która jest niebywała!

Na uwagę zasługuje także fermentowane jedzenie i TEFF! Zacznij zmieniać stan swojego zdrowia już dziś i zacznij od zapoznania się ze wszystkimi superfods!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.