Tak, przeszczep włosów to często niestety ostatni ratunek… Nie da się ukryć, że włosy są niebanalnym pięknem każdego człowieka. Dodają uroku, kokietują, uwodzą, a zalotnie opływając twarz, nadają jej szczególnych kształtów i wzbudzają zainteresowanie płci przeciwnej. A co dzieje się kiedy nagminnie wypadają i zaburzają funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie? Nie da się ukryć, że brak włosów, albo znaczące braki w owłosieniu na skórze głowy, to poważny i wstydliwy problem.

O ile dotyczy on mężczyzn, problem można powiedzieć, że jest w miarę znośny, ale jeśli dotyka kobietę lub co gorsza nastolatkę, kompleksy mają prawo się nasilać. Tak czy tak, przyczyn wypadania włosów może być od groma…

Raz problem jest banalny i wystarczy tylko wzmocnić włosy i cebulki domowym sposobem, czyli np. uzupełnić niedobory mineralne w organizmie (magnez, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witamina H), a innym razem zaburzenie drzemie głęboko we wnętrzu człowieka.

wypadające-włosy

Jak sobie radzić i co zrobić, gdy wszystkie metody ratowania słabych cebulek włosowych są nieskuteczne, a badania hormonalne nie wykazują najmniejszych odchyleń od normy?

…przeszczep włosów?

Sposób ten brzmi odrobinę… ekstremalnie, ale wierzcie mi, że bywa czasem ostatnim ratunkiem. Łysienie włosów świadczy nie tylko o starzeniu czy słabych genach, ale i o rozwijającej się, postępującej chorobie. Czasem schorzenie jest niegroźne, związane po prostu z mutacją genetyczną dziedziczoną z pokolenia na pokolenie, ale społeczeństwo nie musi o tym wiedzieć.

Nie jest sprawiedliwe ocenianie kogoś na podstawie wyglądu zewnętrznego, ale niestety ewolucja i ludzkość rządzą się własnymi prawami. Zamiast popadać jednak w kryzys i użalać nad sobą, proponujemy działać! Współcześnie medycyna jest dość rozwinięta, by pomagać w przykrych schorzeniach dermatologicznych.

Jak wygląda przeszczep włosów?

Mimo, iż nazwa zabiegu brzmi wątpliwie, w zasadzie jest to niegroźny i prosty zabieg polegający na wszczepieniu cebulek włosowych, w miejscach gdzie ich brakuje.

Łysienie może mieć różnoraki charakter. Na ogół jednak, oszczędzane są okolice boczne i tylna głowy. Są to obszary włosów mocnych, które twardo trzymają się swojego podłoża.

Faktem jest również, że niełatwo poddają się działaniu DHT (dihydrotestosteronu, który jest pochodną męskiego hormonu jaki powstaje również w organizmie kobiet i często zbyt intensywnie oddziałuje na komórki włosowe, zabijając je).

Z przyczyn oczywistych, właśnie z tego fragmentu skóry głowy pobierane są cebulki. Oczywiście, przeszczepiane włosy zachowują swoją strukturę, grubość, kolor i charakter wzrostu.

…i najważniejsze:

Metody przeszczepiania włosów

metody-przeszczepiania-włosów

Oczywiście zabieg przeszczepiania włosów może przebiegać na różnych zasadach, w zależności od efektu jaki chcemy pozyskać. Panowie rzecz jasna raczej są zwolennikami włosów krótkich, krótko strzyżonych, dlatego można sobie pozwolić na delikatne ustępstwa (nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniania skóry głowy, bo włosy krótkie są lekkie).

Natomiast panie, zaiste chciałby cieszyć się długimi gęstymi keratynowymi włosami, upinanymi w ciekawe, finezyjne fryzurki i koczki, a co za tym idzie, poszczególne obszary powinny być odpowiednio wzmocnione.

Z uwagi na tę okoliczność, stworzono dwa rodzaje zabiegów.

  • Zabieg Normana Orentreicha – polega na przeszczepianiu włosów o charakterze permanentnym – z okolicy dawczej (jest nią na ogół poletko głowy, na której zachowane są zdrowe mieszki włosowe), do okolicy biorczej – miejsca, gdzie włosy są słabe, wypadają i widać znaczące łysinki.

Utrzymuje się tu trwałość włosów, grubość, kolor i wszystkie właściwości włosów, które mają i te pochodzące z okolicy zdrowej. Wykorzystuje się tu fakt, że w skórze, od poziomu gruczołów łojowych, mieszki włosowe łączą się ze sobą w zespoły.

Zwykle złożone są z czterech mieszków terminalnych i jednego na poziomie miniaturowym. Są zaopatrywane przez gruczoły łojowe i jeden mięsień przywłosowy. Właśnie takie zespoły stanowią pojedynczą jednostkę elementarną przenoszoną podczas zabiegu.

Aby zabieg dał zamierzony efekt, należy przeszczepić co najmniej 100 takich jednostek. Każdą z nich pozyskuje się poprzez pobranie (wycięcie) paska skóry głowy owłosionej z okolicy tylnej głowy i pofragmentowaniu go na jednostki mieszkowe.

  • Zabieg Reya Woodsa i Angeli Cambell – pobranie pojedynczych mieszków włosowych i wszczepienie ich w odpowiednie miejsca biorcze. Podstawową zaletą tego rodzaju zabiegu jest pojedyncze pobieranie mieszków włosowych – nie trzeba wycinać skóry. Metoda jest mało inwazyjna i kończy się pozostawieniem maleńkich blizn w miejscach dokonania przeszczepu i pobierania włosów. Blizenki nie są jednak, widoczne. Druga metoda jest idealna dla panów.

Na przestrzeni lat stworzono szereg systemów i technik, które ułatwiają pracę lekarzom. Obecnie promowana jest metoda z wykorzystaniem robota ARTAS, który wyręcza pracę człowieka w zadaniu. Oczywiście, ma to mnóstwo zalet, takich jak: precyzja w działaniu, dokładność i niskie prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Co z okolicą dawczą?

przeszczep-włosów

I tutaj Was zaskoczę! Goi się bardzo szybko! Wbrew pozorom, nie pozostawia żadnych szpecących blizn ani patologicznych zmian. Nowoczesna technika umożliwia już naturalne wszczepienie fragmentu skóry. Nie ma zatem ryzyka, że nowo powstała okolica owłosiona będzie w jakiś sposób wyglądała nienaturalnie. Metoda ta jest niemalże nieinwazyjna i prawie całkowicie bezbolesna.

Zabieg trwa zwykle kilka godzin. Całość przeprowadzana jest pod czujnym okiem lekarza dermatologa, chirurga, endokrynologa, trychologa i czasem psychoterapeuty. W okolicy pobrania fragmentu skóry pojawia się blizna barwy różowej, która początkowo jest gruba i nieestetyczna, jednak po kilku godzinach maleje, cieńczeje, aż w końcu staje się praktycznie niewidoczna.

Kto jest predysponowany do zabiegu przeszczepiania włosów?

Do zabiegu kwalifikują się osoby, które borykają się z problemem wypadania włosów. Zaliczamy tu łysienie androgenowe (z przyczyn hormonalnych), choroby autoimmunologiczne, stres, leki, używki, bliznowacenie, urazy mechaniczne (oparzenia, odmrożenia, prąd elektryczny itp). Po zabiegu zakładany jest specjalistyczny opatrunek, a następnego dnia się go zdejmuje.

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Na ok. 10 dni przed operacją nie wskazane jest spożywanie aspiryny i alkoholu. Na zabieg można przyjechać własnym samochodem i następnego dnia, samodzielnie go prowadzić. Przeciwwskazania dotyczą też niektórych chorób skóry i wyniszczenia organizmu (np. w efekcie choroby nowotworowej).

Skutki uboczne

Skutki uboczne przeszczepiania włosów zwykle nie występują. Kolejnego dnia mogą wystąpić bóle głowy, podrażnienia, opuchlizna i obrzęk oraz pojawienie się blizny, który niebawem znika.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

przeszczep-włosów-cena

Oczywiście, przeszczep włosów, jak każdy zabieg upiększający, ma swoją cenę. Koszty transplantacji zależą zwykle od stopnia zaawansowania schorzenia. Zwykle koszty dotyczą jednak, kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy też od tego, jaki obszar chcemy przeszczepić.

Czy warto? Oceńcie sami, ile warty jest Twój wygląd, Twoje samopoczucie i Twoje zdrowie! Faktem jest też, że zaawansowane kliniki mają najlepszych specjalistów, którzy udzielają fachowych porad.

Nie warto kusić się na tanie zabiegi przeszczepu włosów oscylujące w granicach kilkuset złotych (są to zwykle proste gabinety kosmetyczne, gdzie nie zachowywane są nawet standardy dotyczące sterylności i antyseptyki!). Nim podejmiesz jakikolwiek krok, poradź się specjalisty i wykonaj dodatkowe badania.

…ale to jeszcze nie koniec

A może zainteresują Cię zabiegi przedłużania włosów?

Jeśli cena za zabieg przeszczepu włosów jest dla Ciebie zbyt wysoka, to warto rozejrzeć się za inną alternatywą. Jest to o wiele tańsze przedłużanie włosów, choć niektóre ze sposobów doczepiania włosów są także drogie. Ale są też tańsze zabiegi, które samemu można przeprowadzić w domu, oto one:

  1. Przedłużanie włosów metodą Clip In
  2. Przedłużanie włosów metodą keratynową
  3. Przedłużanie włosów metodą kanapkową
  4. Przedłużanie włosów metodą ultradźwiękową

Przeszczep włosów warto rozważyć, gdy inne metody zagęszczania włosów nie działają, lub gdy jest już na nie za późno…!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.