Mniszek lekarski to nic innego jak popularny na łąkach “mlecz” o intensywnie żółtych kwiatach, które przekształcają się w lekki puch chętnie zdmuchiwany przez dzieci dla zabawy. Uznawany za chwast ma wiele pożytecznych właściwości.
Co kryje się w mniszku?
Spis treści
Jest to roślina zawierająca wiele pożytecznych mikroelementów oraz witamin. Znajdują się tu między innymi witaminy A, K, C oraz D, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Pełnią one rolę silnych przeciwutleniaczy.
Również znajdują się tu niektóre z witamin z grupy B, B1, B2 oraz B6. Oprócz tego znajdziemy tu spore ilości żelaza, wapnia, potasu. Znajdują się tu również sterole roślinne, karotenoidy oraz trójperteny.
Do jedzenia wykorzystuje się całą roślinę, wiosną jej liście, jesienią korzeń. Liście mniszka lekarskiego można spożywać tak jak liście sałaty, na przykład w świeżej surówce z dodatkiem czosnku i innych warzyw.
Doskonale podkreśla smak dań, ponieważ sam smakuje dość intensywnie. Spożywa się także suszone liście mniszka w postaci naparu oraz korzeń zarówno w postaci świeżej jak i suszonej.
Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski (mlecz) – ma bardzo szerokie zastosowanie. Ma właściwości oczyszczające ponieważ jest silnie moczopędny, dlatego stosuje się go w infekcjach nerek i pęcherza moczowego.
Pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Mniszek stosowany jest również powszechnie w problemach z metabolizmem i układem pokarmowym, wspomaga na przykład wydzielanie żółci przez komórki wątroby, przez co wspomaga trawienie tłuszczów.
Przydaje się po obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Wysokie stężenie potasu pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego. W mniszku kryje się naturalna insulina, która pełni funkcję probiotyku dla jelit. Mniszek przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu we krwi.
Z mniszka lekarskiego wytwarzane są również lekarstwa, na przykład skuteczny syrop hamujący kaszel. Mniszek lekarski jest polecany osobom, którym zależy również na zdrowym wyglądzie.
Dzięki zawartości kwasu krzemowego podobnie jak skrzyp poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci wzmacniając je i czyniąc elastycznymi.