Mniszek lekarski potocznie nazywany mleczem przez wiele osób uznawany jest za chwast, jednak w rzeczywistości jest to lecznicze zioło posiadające liczne zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Naturalnie Mniszek lekarski występuje na terenie niemal całej Europy, północno – zachodniej Afryki oraz Azji.
Na terenie Europy występuje około tysiąca gatunków mniszka lekarskiego, jednak to właśnie mniszek lekarski cieszy się największą popularnością i skutecznością w ziołolecznictwie.
Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego wykazuje niemal cała roślina. Surowiec zielarski stanowią kwiaty, ziele oraz korzeń.
Już w czasach starożytnych wykorzystywano lecznicze właściwości mlecza, ze względu na lecznicze działanie na wątrobę, zaś w medycynie koreańskiej napary z mniszka lekarskiego stosuje się w celu zwiększenia poziomu energii i ochrony zdrowia.
Co w sobie takiego ma mniszek lekarski?
Spis treści
Mniszek lekarski swoje lecznicze działanie zawdzięcza wysokiej zawartości witamin, takich jak witamina A, C, B1, B2 i B6, a także licznym minerałów, w tym wapnia, magnezu, potasu, sodu i żelaza.
Mlecze są również bogatym źródłem antyoksydantów, przez co równie chętnie wykorzystywany jest do produkcji niektórych kremów do suchej skóry twarzy i także tej starzejącej się.
Co prawda obecnie zadowolić się można wyłącznie suszonym ziołem [tak się suszy zioła] dostępnym w aptekach i sklepach zielarskich, jednak już w przyszłym roku zadbaj o to, aby samodzielnie zebrać mniszki lekarskie. Z pewnością również na najbliższej polance u Ciebie w okolicy znajdziesz mnóstwo mleczy.
Kiedy zbierać mlecz?
Ziele zbiera się wczesną wiosną, jeszcze zanim pojawią się pąki kwiatowe. Jeśli z kolei zależy Ci przede wszystkim na kwiatach, powinnaś je zebrać podczas kwitnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiera się wyłącznie kwiatostany – bez szypuł.
Korzenie mniszka lekarskiego zbieramy jesienią
Jednak niezależnie od tego, na jaki surowiec zielarski się zdecydujesz – wszystkie należy przed suszeniem dokładnie umyć. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń. Zioła możesz suszyć w dowolny, wybrany przez siebie sposób (o tym w jednym z wcześniejszych artykułów).
Liście oraz korzenie mniszka lekarskiego
Liście oraz korzenie mniszka lekarskiego można spożywać surowe, bądź gotowane, jednak przede wszystkim roślina ta doceniana jest ze względu na lecznicze właściwości.
Zawarte w mniszku lekarskim antyoksydanty zmniejszają zaczerwienienia i zmniejszają obrzęk. Dodatkowo wpływają one korzystnie na poprawę aktywności enzymów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu wolnych rodników, a dodatkowo zmniejszają ilość lipidów we krwi.
Działanie to jest niezwykle ważne w walce ze stresem oksydacyjnym, który jest silnie powiązany z chorobami układu krążeniowego.
Zawarte w mleczu aminokwasy…
Kolejną właściwością, której warto się bliżej przyjrzeć, jest leczniczy wpływ na system trawienny oraz pęcherzyk żółciowy. Zawarte w mleczu aminokwasy (kwas kynureninowy) wspomaga wydzielanie żółci, a co za tym idzie usuwanie toksyn z organizmu.
Jest to zatem idealny suplement w walce z kamicą żółciową oraz przy problemach z wątrobą i trawieniem.
Wywar z mniszka lekarskiego pozwala pozbyć się niestrawności oraz reguluje apetyt w początkowym stadium cukrzycy, a także działa wspomagająco podczas walki z przeziębieniem.
Napoje z mniszka lekarskiego
Z mniszka lekarskiego można w prosty sposób przygotować herbatę, syrop oraz odwar z korzeni. Aby przygotować herbatę, wystarczy dwie łyżki kwiatów zalać litrem wrzątku, a następnie parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Taki napar z mniszka należy pić 2 do 3 razy dziennie po pół szklanki.
Przepis na odwar z mniszka
Jeśli dysponujesz korzeniami mniszka lekarskiego, możesz w prosty sposób przygotować skuteczny odwar.
W tym celu należy wsypać dwie łyżki rozdrobnionego korzenia mniszka lekarskiego wsypać do garnka, a następnie zalać pół litra wrzącej wody. Następnie całość należy gotować przez około 10 minut. Po ostygnięciu odwar należy przecedzić, aby pozbyć się kawałków korzenia.
Odwar ten wpływa na poprawę trawienia, zatem polecany jest jako alternatywa dla popularnego kompotu z suszu.
Syrop z mniszka lekarskiego
Syrop z mniszka lekarskiego nazywany również leczniczym miodem ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego idealnie sprawdzi się w leczeniu przeziębienia.
Jak zrobić syrop z mniszka?
Do przygotowania syropu z mniszka lekarskiego potrzebować będziesz około 20 główek kwiatowych, 2 cytryny kilogram cukru oraz litr wody. Kwiaty, po dokładnym oczyszczeniu należy zalać wodą, a następnie gotować na małym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie garnek należy odstawić na pełną dobę.
Następnego dnia, wywar należy odcedzić, a do wody wcisnąć cytryny (tylko uważaj na pestki) i dodać cukier. Całość należy ponownie zagotować, cały czas mieszając, aż do osiągnięcia konsystencji lejącego miodu.
Mniszek lekarski nie dla każdego!
Jednak należy pamiętać o tym, że mniszek lekarski, podobnie jak pozostałe zioła i wyroby ziołowe oferowane przez koncerny farmaceutyczne, nie u każdego będzie w pełni tolerowany.
Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie niedrożność dróg żółciowych bądź ropniaka pęcherzyka żółciowego absolutnie nie wolno Ci stosować jakichkolwiek preparatów zawierających wyciąg z mniszka lekarskiego.
Również, pomimo skutecznego działania, cierpiąc na kamicę żółciową, musisz obligatoryjnie skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania mniszka lekarskiego.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Mniszek lekarski – super food!
- 16 TRIKÓW jak usunąć kurzajkę! [PORADNIK] tego roku!
- Naturalne metody walki z niedoczynnością tarczycy
- Zioła na opuchnięte nogi [PORADNIK] tego roku!
- Zioła na biegunkę – 4 tanie i DOMOWE sposoby!