Moringa olejodajna, zwana potocznie po prostu moringą to drzewo chrzanowe, które pochodzi z tropikalnych krajów – Indii i Pakistanu. Ze względu na naturalny obszar występowania roślina ta jest odporna na suszę i potrafi wytrzymać nawet bardzo wysokie temperatury.

Moringa ma swoje zastosowanie na wielu płaszczyznach. Jest to roślina jadalna, często stosowana jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Z nasion moringi pozyskiwany jest wysokiej jakości olej, który nie jełczeje, przez co idealnie nadaje się do produkcji mydeł i farb.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki do ssania na ból gardła!

Co więcej, moringa stanowi również surowiec do produkcji biopaliwa. Jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na leczniczych właściwościach tej egzotycznej rośliny.

Składniki odżywcze moringi

Spis treści

W Indiach moringa nazywana jest cudownym drzewem oraz drzewem życia. Wpływ na takie nazewnictwo mają właściwości rośliny. Moringa zawiera liczne witaminy (nawet czterokrotnie więcej witaminy A niż w marchwi i aż siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze!) i minerały.

Moringa
Moringa

Dodatkowo moringa stanowi bogate źródło białka. Roślina ta otrzymała status superfoods. Nie tylko jest sycąca, ale przede wszystkim zdrowa. Warto więc bliżej poznać tę roślinę.

Moringa spowalnia procesy starzenia!

Moringa stanowi bogate źródło antyoksydantów. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy hamuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu nie tylko dłużej będziesz się cieszyć piękną, gładką skórą, ale przede wszystkim zapobiegniesz wystąpieniu różnych, groźnych schorzeń, w tym między innymi nowotworów.

Moringa jako środek antybakteryjny

Olej z nasion moringi stanowi doskonały środek antybakteryjny. Zawarte w nim substancje nie tylko hamują rozwój bakterii, ale dodatkowo zabijają te, które już się namnożyły. Można go stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie jako środek do przemywania ran.

Będzie stanowił ciekawą alternatywę dla powszechnie wykorzystywanych żeli antybakteryjnych, które w większości przypadków przygotowane są na bazie alkoholu, przez co mocno wysuszają skórę.

Moringa w kuchni

Moringa

Choć u nas moringa nie jest powszechnie stosowana w Indiach, jej korzeń stanowi odpowiednik naszego chrzanu. Moringa jest również jedną z niewielu roślin, która nadaje się do spożycia w stu procentach.

Liście moringi można przygotować jako dodatek do sałatki albo osobne danie (na wzór szpinaku), z kolei młode pędy i owoce wystarczy zagotować. Suszone liście moringi można wykorzystać jako przyprawa, albo przygotować z niej napar, który zachwycać będzie aromatyczną, słodką nutą.

Zastosowanie moringi do pielęgnacji ciała

Przemysł kosmetyczny również docenił to cudowne drzewo. Olej z nasion moringi stosowany jest do produkcji olejków do skóry i włosów. Zawarte w nim składniki sprawiają, że nasze włosy są bardziej nawilżone, miękkie i lśniące. Skóra zaś staje się momentalnie znacznie lepiej nawilżona, a tłusta powłoka szybko się wchłania.

Jaką kupić moringę i jak ją stosować?

Obecnie możesz kupić sproszkowane lub suszone liście moringi. Koncerny farmaceutyczne oferują również różnego rodzaju tabletki i kapsułki zawierające wyciąg z liści moringi.

Ja osobiście odradzam stosowanie aptecznych specyfików. Są one z pewnością wygodniejsze do stosowania, jednak zawierają mniej cennych składników, a w końcu po to sięgamy po zioła, by szybciej i skuteczniej dbać o własne zdrowie.

Jeśli więc zdecydowałaś się na zakup sproszkowanych liści moringi (znajdziesz je w dobrych sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością) musisz pamiętać, aby nie przekraczać dziennej, zalecanej dawki.

W ciągu całego dnia powinnaś przyjąć trzy porcje po 1 łyżeczce proszku. Możesz go dodać do posiłku, deseru albo napoju. Pamiętaj również, aby zastosować odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi dawkami (rano, po południu, wieczorem).

Napar z moringi

napar-z-moringi

Jeżeli jednak tak jak ja, wolisz pić napary, powinnaś wybrać suszone liście. Do przygotowania naparu wystarczy szklanką wrzątku zalać łyżeczkę ziela i odstawić na 10 minut do zaparzenia. Po przestudzeniu wypij napar. Jednak również pamiętaj, aby nie pić go częściej, niż 3 razy dziennie.

Olej z nasion moringi

Możesz również kupić olej z nasion moringi i stosować go do olejowania włosów, albo dodać do ulubionego balsamu wzmacniając jego właściwości.

Musisz jednak pamiętać o tym, że roślina ta, mimo że należy do superfoods, nie może być stosowana przez kobiety w ciąży. Zawarte w niej substancje mogą nasilać skurcze macicy i wywołać poronienia. Obecnie również nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań, które pozwolą określić bezpieczeństwo dla płodu.

Choć u nas moringa olejodajna nie jest popularna, z pewnością warto jej się bliżej przyjrzeć. To egzotyczne zioło nie tylko pozwoli Ci zadbać o zdrowie, ale także pozytywnie wpłynie na Twoją urodę.

Jeśli więc szukasz zioła o szerokim zastosowaniu, które będziesz mogła zastosować w kuchni, jako kosmetyk i lekarstwo, powinnaś udać się do pobliskiego sklepu zielarskiego i kupić moringę.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli po raz pierwszy będziesz stosowała to zioło, powinnaś zacząć od niewielkich dawek (dotyczy to zarówno naparów z moringi, jak i olejków do pielęgnacji ciała). Tylko w ten sposób będziesz mogła wykluczyć ryzyko wystąpienia alergii.

0 Udostępnień