Jakie są najlepsze mopy parowe na polskim rynku? najlepiej sprawdzają się i mają najlepsze opinie urządzenia takich marek jak: Silvercrest z Lidla, Bissell, Moneual, Rovus, Concept, Tefal, Ariete, Black&Decker, Vileda, Leifheit i Kärcher.
Mopy na parę wbrew pozorom mogą różnić się od siebie sporą liczbą parametrów, do najważniejszych należą: waga urządzenia (im lżejszy, tym jego szersze zastosowanie, np. do mycia okien), ciśnienie (im więcej bar, tym silniejszy wyrzut pary), pojemność zbiornika na wodę (jako wyznacznik maksymalnego czas pracy bez napełniania zbiornika), moc (im więcej wat [W], tym szybsza gotowość do pracy), rodzaj głowicy (ruchoma lub stała), rodzaj zasilania (mop parowy bezprzewodowy lub przewodowy) i funkcje dodatkowe (np. dodatkowy spryskiwacz wody ulokowany na przodzie głowicy).
Aby ułatwić Ci wybór spośród kilkudziesięciu modeli dostępnych na polskim rynku, wybraliśmy najlepsze 11 mopów na parę. Każde urządzenie dokładnie opisaliśmy, skupiając się na jego najważniejszch parametrach. Dodatko wyłoniliśmy największe zalety i wady każdego modelu.
Natomiast klikając przycisk: “Sprawdź cenę“, dowiesz się, który sklep internetowy oferuje dane urządzenia najtaniej w internecie.
Mop parowy RANKING
Spis treści
Mop parowy Silvercrest z Lidla
Ranking mopów parowych otwiera przewodowy mop z Lidla firmy Silvercrest o mocy 1630 W. Urządzenie posiada odłączaną jednostkę parową do zastosowania jako urządzenie mobilne.
Mop nagrzewa się w 25 sekund (w praktyce trwa to kilka sekund dłużej), chyba że przerwy między użyciem nie są długie. Urządzenie posiada płynną regulację wylotu pary, a zbiornik na wodę mieści 500 ml, co starcza na 14 minut ciągłej pracy.
Silvercrest ma składaną rączkę, oraz 2 siły wylotu pary, pierwsza przeznaczona do podłóg delikatnych (panele, laminat, parkiet), a druga do tych bardziej wytrzymałych (kafelki). W zestawie znajduje się nakładka do dywanów oraz dwie szmatki z mikrofibry, które można prać. Waga urządzenia to 2,8 kg.
Zalety:
- szybkość nagrzewania (25 sekund),
- duża pojemność zbiorniczka,
- długi kabel zasilający,
- duża moc (1630 Wat),
- 14 minut ciągłej pracy przy jednym napełnieniu zbiorniczka.
Wady:
- pojawiają się opinie, że czasem zostawia wodę przy dużej mocy.
Mop parowy Bissell PowerFresh 2113N
Kolejne w zestawieniu jest przewodowe urządzenie Bissell PowerFresh o mocy 1600 W. Model wyposażono w cyfrową regulację mocy, która odbywa się za pomocą jednego wygodnego kliknięcia.
W zestawie, oprócz urządzenia znajdują się 2 dyski zapachowe (które wkłada się w głowicę czyszczącą, aby nadać czyszczonym powierzchniom ładny zapach), 2 pady z możliwością prania (1 miękki oraz 1 szorstki), kubek na wodę i instrukcja obługi w j. polskim.
Pojemność głównego zbiornika na wodę wynosi 560 ml i pozwala urządzeniu na wytwarzanie pary przez 16 minut. Producent dołączył do zestawu specjalne szczotki: Easy Scrubber do czyszczenia zabrudzenia ukrytego w trudno dostępnych miejscach, jak np. fugi. Czas gotowości do pracy to 30 sekund. Waga urządzenia to 2,8 kg. Ponadto Bissell PowerFresh 2113N dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim.
Zalety:
- duża pojemność zbiornika na wodę,
- cichy w użytkowaniu,
- zapachowe wkłady w zestawie,
- duża moc,
- krótki czas gotowości.
Wady:
- cena.
Mop parowy Moneual AquaJet AME-5500
Kolejny w rankingu jest mop parowy bezprzewodowy AquaJet AME-5500 marki Moneual o mocy 95 W. Urządzenie wyróżnia duet pary wodnej połączony z ruchem dwóch rotacyjnie obracających się głowic z mikrofibry o grubości 13 cm (a łączna szerokość mopująca to 46 cm), co wpływa na poprawę skuteczności mopa.
Mopy oczywiście można prać w pralce. Ponadto budowa tego modelu umożliwia regulację rączki do pozycji poziomej, ułatwiając wymopowanie podłogi pod łóżkiem czy kanapą. Urządzenie wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2150 mAh (co pozwala na 40 minut nieprzerwanej pracy). Urządzenie posiada dwa tryby pracy: na sucho i na mokro.
Waga urządzenia to 3,4 kg. Warto też dodać, że na głowicy mopa zamontowano dodatkowy spryskiwacz wody, który uruchamiany jest przyciskiem na rączce, a sam pojemnik na wodę o pojemności 350 ml wbudowano w głowicę mopującą, gdzie całkowita wysokość głowicy wynosi 9,5 cm.
Zalety:
- mop parowy bezprzewodowy,
- dwie rotacyjne głowice z mikrofibry,
- 30-40 minut pracy na naładowanej baterii,
- dodatkowy spryskiwacz wody do ciężkich zabrudzeń.
Wady:
- cena.
- mały zbiornik na wodę (350 ml).
Mop parowy Rovus 110012911
Ósme miejsce w rankingu zajął mop parowy Rovus 110012911. Urządzenie dysponuje mocą 1100 W, dzięki czemu nagrzewa się już w 10 sekund. Jego wydajność to 25 ml pary na minutę. Produkt waży jedynie 1,4 kg, co sprawia, że jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu.
Mop posiada zbiornik na wodę o pojemności 220 ml. Dzięki nakładce ślizgającej umożliwia parowe czyszczenie dywanów. Urządzenie zostało wyposażone w teleskopowy drążek i ergonomiczny uchwyt, dlatego pozwala na komfortowe sprzątanie osobom w każdym wieku i o dowolnym wzroście.
Mop wytwarza suchą parę, dzięki czemu nadaje się do bezpiecznego czyszczenia drewnianych podłóg. Produkt jest sprzedawany w zestawie z nakładką do mycia dywanów, nakładką z mikrowłókien do podłóg twardych oraz z nakładką z mikrowłókien do podłóg z drewna.
Zalety:
- urządzenie szybko się nagrzewa,
- jest bardzo lekkie i poręczne,
- nadaje się do czyszczenia każdego typu powierzchni,
- posiada teleskopowy drążek.
Wady:
- ma niewielki pojemnik na wodę.
Mop parowy CONCEPT CP2000
Na siódmym miejscu w rankingu znalazł się mop parowy CONCEPT CP2000. Moc urządzenia to 1500 W. Produkt posiada zbiornik na wodę o pojemności 400 ml. Nagrzewa się w ciągu 30 sekund. Umożliwia skuteczne i ekologiczne czyszczenie wielu powierzchni i elementów wyposażenia, takich jak okna, toalety czy zlewozmywaki.
Mop jest urządzeniem dwa w jednym, gdyż może służyć także jako myjka ręczna. Posiada specjalny uchwyt na przewód oraz węża, który umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Produkt wyposażono w pojemnik dozujący na detergent o pojemności 150 ml.
Czas działania mopa bez ponownego napełniania zbiornika to około 20 min. Atutem urządzenia jest wbudowany wskaźnik ładowania, który informuje o gotowości do pracy. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z wieloma akcesoriami, w tym między innymi końcówką kontową, dyfuzorem pary, dyszą skupiająca, szczotką detalową i ścierką tekstylną.
Zalety:
- urządzenie jest produktem 2 w 1,
- posiada bogaty zestaw akcesoriów w zestawie,
- nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni,
- posiada stosunkowo duży zbiornik na wodę.
Wady:
- mop dosyć długo się nagrzewa.
Mop parowy Black&Decker FSM1605-QS
Na szóste miejsce w rankingu trafił mop parowy Black&Decker FSM1605-QS. Urządzenie dysponuje mocą 1300 W, co pozwala mu nagrzewać się w ciągu 20 sekund. Produkt posiada odłączany, łatwy do napełniania zbiornik na wodę o pojemności 350 ml.
Dzięki systemowi odwapniania mop jest chroniony przed kamieniem, co przekłada się na jego dłużą żywotność. Urządzenie posiada długi, 5-metrowy przewód zasilający, zapewniający mu duży zasięg działania.
Waży około 2,7 kg, dlatego jest lekkie i poręczne w obsłudze. Mop sprzedawany jest w zestawie z dyszą podłogową.
Zalety:
- mop posiada optymalnej wielkości zbiornik na wodę,
- dysponuje systemem odwapniania,
- stosunkowo szybko się nagrzewa,
- jest wygodny w obsłudze.
Wady:
- ma dosyć krótki czas pracy na jednym zbiorniku.
Mop parowy Tefal VP6555
Piąte miejsce zajmuje mop parowy Tefal VP6555. Urządzenie dysponuje mocą 1200 W, a jego zbiornik na wodę mieści 600 ml płynu. Produkt ma lekką konstrukcję i ergonomiczną rękojeść. Jest wyposażony w wymienne nakładki z mikrofibry, które zakłada się bez użycia rąk.
Mop posiada wkład antywapienny, który przedłuża żywotność urządzenia. W zestawie z produktem użytkownik otrzymuje zintegrowaną szczotkę, która ułatwia usuwanie trudnych, zaschniętych plam. Zbiornik na wodę dołączony do mopa jest łatwy do wyjęcia i ponownego napełnienia.
Dzięki długiemu, 7-metrowemu przewodowi zasilającemu urządzenie umożliwia pełną swobodę pracy. Dodatkowo, specjalny uchwyt pozwala na zwinięcie i zawieszenie kabla na urządzeniu, chroniąc przewód przed splątaniem. Mop jest gotowy do pracy w ciągu 30 sekund. Posiada wskaźnik temperatury, filtr i dwie nakładki w zestawie.
Zalety:
- urządzenie ma bardzo elegancki design,
- posiada duży pojemnik na wodę,
- dysponuje systemem antywapiennym,
- pozwala na bezdotykową wymianę nakładek.
Wady:
- dosyć długo się nagrzewa.
Mop parowy Ariete 4164 MULTI STEAM SYSTEM
Czwarte miejsce to mop parowy Ariete 4164. Produkt określa się jako urządzenie 10 w 1, ponieważ pozwala na czyszczenie każdej powierzchni i jest sprzedawany w zestawie z wieloma akcesoriami. Sprzęt jest łatwy w przechowywaniu i bardzo praktyczny w użyciu.
Nagrzewa się już w 12 sekund, dzięki mocy wynoszącej 1500 W. Mop posiada odpinany uchwyt, co pozwala korzystać z niego jak z myjki ręcznej. Dysponuje też ruchomą głowicą i specjalnymi końcówkami do czyszczenia dywanów. Urządzenie ma regulację mocy obsługiwaną pokrętłem.
Nadaje się zatem nawet do mycia delikatnych drewnianych podłóg. Mop sprzedawany jest w zestawie ze szczotką szczelinową, delikatną końcówką do tapicerki, końcówką do mycia szyb i dwoma szmatkami. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 350 ml oraz przewód zasilający o długości 5 m.
Zalety:
- urządzenie jest wielofunkcyjne,
- szybko się nagrzewa,
- posiada bogaty zestaw końcówek w zestawie,
- ma korzystną cenę,
- jest wygodne i poręczne.
Wady:
- według niektórych opinii mop dosyć głośno pracuje.
Mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam. Produkt ma moc 1550 W, dzięki czemu nagrzewa się w ciągu 15 sekund. Urządzenie jest lekkie i łatwe do przenoszenia.
Nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju podłóg, również paneli czy desek drewnianych. Posiada wysokiej jakości nakładki z mikrofibry, które dbają o optymalną wilgotność w kontakcie z czyszczoną powierzchnią.
Produkt został wyposażony w ruchomy przegub i dodatkową nakładkę do dywanów. Posiada regulację wydatku pary i wskaźnik gotowości do pracy. Dysponuje też długim przewodem zasilającym. Jego zbiornik na wodę mieści 400 ml płynu.
Zalety:
- urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny,
- szybko się nagrzewa,
- nadaje się do każdego rodzaju podłóg,
- dysponuje regulacją wydatku pary,
- jest łatwe w obsłudze,
- posiada optymalnej wielkości zbiornik na wodę.
Wady:
- nie posiada bogatego wyposażenia.
Mop parowy Leifheit Clean Tenso 11913 (11910)
Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się mop parowy Leifheit Clean Tenso 11913 (11910). Produkt ma moc 1200 W, a czas jego pełnego nagrzewania wynosi około 30 sekund. Urządzenie jest solidnie wykonane. Pozwala na 40 minut ciągłej pracy.
Jest wyposażone w dobrej jakości poduszki czyszczące i sześć dysz, które równomiernie rozprowadzają parę. Mop dysponuje funkcją płynnej regulacji wydatku pary, dzięki czemu dopasowuje się do każdej powierzchni, w tym również do podłóg drewnianych.
Jego zbiornik na wodę mieści 550 ml płynu, a przewód zasilający o długości 6,5 metra pozwala na swobodną pracę bez konieczności zmieniania gniazdek.
Zalety:
- produkt dysponuje regulacją wydatku pary,
- posiada stosunkowo duży zbiornik na wodę,
- jest solidnie i estetycznie wykonany,
- zapewnia duży zasięg pracy,
- nadaje się do każdej powierzchni.
Wady:
- mop jest nieco ciężki z uwagi na solidność wykonania i zastosowane materiały.
Mop parowy Kärcher SC 3 EasyFix 1.513-300.0
Ranking mopów parowych wygrywa Kärcher SC 3 EasyFix 1.513-300.0. Urządzenie dysponuje mocą 1600 W, dzięki czemu nagrzewa się w mniej niż 30 sekund. Charakteryzuje je smukły design i łatwość obsługi.
Produkt pozwala na czyszczenia każdego rodzaju podłóg twardych, a także na odświeżanie dywanów. Posiada fabrycznie zaprogramowane ustawiania wydatku pary. Dzięki wyjmowanemu zbiornikowi na wodę o pojemności 500 ml jest bardzo komfortowy w obsłudze.
Urządzenie zostało wyposażone w diody LED, które informują o stanie pracy mopa. Produkt dysponuje dyszą EasyFix, pozwalającą na bezdotykową wymianę padów.
Sprzedawany jest w zestawie z nakładką do czyszczenia dywanów, nakładką z mikrofibry i wkładem odkamieniającym. Posiada funkcję para non-stop. Według nas jest to najlepszy mop parowy w dzisiejszym rankingu.
Zalety:
- urządzenie jest bardzo skuteczne w działaniu,
- jest łatwe i wygodne w obsłudze,
- posiada optymalną ilość akcesoriów w zestawie,
- jest solidnie wykonane,
- ma odpowiedniej wielkości zbiornik na wodę.
Wady:
- ma dosyć wysoką cenę.
Jaki mop parowy wybrać?
Urządzenie wyglądem przypomina odkurzacz pionowy, a więc jest to przyrząd na jedną rękę, którym posługujemy się, trzymając za rączkę, przeczesując głowicą powierzchnię podłogi czyszcząc ją i dezynfekując za pomocą gorącej pary.
Urządzenie wyposażone jest w zbiornik na wodę, gdzie przeważnie w głowicy znajduje się kompaktowy bojler, który doprowadzając wodę do wrzenia, wytwarza parę, która prowadzona jest w kierunku czyszczonej powierzchni.
Natomiast stosując odpowiednią nakładkę, urządzenie może się zamienić w:
- mop parowy do podłóg,
- mop parowy do dywanów,
- a nawet mop parowy do okien i tapicerki.
Niektór modele mają w zestawie specjalne końcówki, dzięki którym mopa możemy użyć do czyszczenia bardzo wąskich zakamarków i szczelin (np. fugi). Ponadto na rynku dominują mopy parowe elektryczne, ale jest też kilka modeli w wersji bezprzewodowej np. Moneual Aqua Jet (AME-5500).
Rodzaj głowicy – przeważnie najlepiej sprawdza się głowica szeroka, bo jednym pociągnięciem będziesz w stanie umyć większy obszar podłogi. Bardzo dobrze sprawuje się też głowica ruchoma, gwarantując swobodne poruszanie się pod różnymi kątami. A jeszcze lepiej spisze się głowica z rączką, którą można położyć niemal poziomo, bo dzięki temu wsuniesz mopa pod kanapę czy łóżko bez żadnego problemu.
Moc urządzenia – im więcej Wat będzie miał mop, tym szybciej nagrzeje wodę, uzyskując gotowość do wyrzucenia pary wodnej. Większość modeli dostępnych w naszym rankingu, uzyskuje gotowość już po około 30 sekundach.
Ciśnienie – to właśnie od ciśnienia wyrażonego w jednostce Bar zależy, jak skutecznie czyścić będzie nasze urządzenie. W większości modeli para wodna wytwarzana jest pod ciśnieniem 2 lub 3 Bar. Ponadto, im urządzenie dłużej utrzyma ciśnienie wyrzutu pary, tym czyszczenie będzie skuteczniejsze.
Pojemność zbiornika na wodę – to właśnie od wielkości pojemnika na wodę zależeć będzie, jak często należy przerwać sprzątanie, by zbiornik na nowo napełnić. Im zbiornik na wodę będzie mniejszy, tym częściej będzie trzeba go napełniać, a częste napełnienia zbiornika wydłuży czas czyszczenia podłogi. Jeśli potrzebujesz mopa do sprzątania większych powierzchni, kup urządzenie ze zbiornikiem minimum 500 ml.
Waga – lekki mop parowy jest o wiele wygodniejszy w użyciu niż cięższe urządzenia. Lekkim mopem można czyścić ściany i okna bez obawy o możliwości manewrowania nim. Jeśli więc zamierzasz używać mop parowy do ścian i okien, wybierz urządzenie, którego waga nie przekracza 3 kg.
Długość przewodu zasilającego – jeśli zależy Ci na szybkim wyczyszczeniu powierzchni podłogowej, wybierz urządzenie z jak najdłuższym kablem zasilającym, aby nie musieć co chwilę przełączać się między gniazdkami. Dobry mop parowy do paneli, glazury czy płytek powinien dysponować przewodem o długości przynajmniej 6 metrów.
Tryby działania – im więcej trybów dostosowanych do danego rodzaju powierzchni, tym lepiej, ponieważ dostosowując siłę nadmuchu pary do konkretnego podłoża, zwiększysz efektywność urządzenia, co przełoży się na lepsze efekty czyszczenia danej powierzchni. W każdym trybie ilość wydmuchiwanej pary jest inna. Np. mop parowy do podłóg drewnianych wydzieli inną ilość pary, niż w trybie do glazury.
Inne praktyczne funkcje mopa parowego – w niektórych egzemplarzach znajdziemy nakładki do mopa z różnych materiałów. Np. tkanina z mieszanki poliestru i poliamidu do czyszczenia rolet i żaluzji, lub nakładka z mikrofibry do odświeżania ubrań, czyli coś w rodzaju parownicy do ubrań. Kolejna ciekawa funkcja, to odpinana głowica i możliwość czyszczenia powierzchni za pomocą samej dyszy. Innym ciekawym udogodnieniem jest schowek na kabel zasilający.
Najczęściej zadawane pytania
Mop parowy a panele
Generalnie panele nie lubią ani wody, ani pary wodnej. Na szczęście produceni tych urządzeń stanęli na wysokości zadania, wypuszczając na rynek mop parowy na panele. Najczęściej urządzenia takie posiadają specjalny tryb pracy z przeznaczeniem do różnych nawierzchni – w tym do paneli podłogowych.
A jeśli mimo wszystko mop zostawia na panelach mokre ślady, szybko zetrzyj je lub osusz podłogę, np. tworząc w pomieszczeniu przeciąg. Chodzi o to, aby wilgoć nie zdążyła wsiąknąć w panele, doprowadzając je do wybrzuszeń.
Co więcej, ze względu na wrażliwość paneli podłogowych na wodę i wilgoć, mopa parowego nie należy używać zbyt często!
Jaka woda do mopa parowego?
Jeśli zastanawiasz się jaką wodę wlać do mopa parowego, to z pewnością nie może to być woda kranowa. Producenci rekomendują, aby do zbiorniczka wlewać jedynie wodę destylowaną, wodę demineralizowaną lub wodę kranową, pod warunkiem, że jest miękka.
Jeśli zignorujesz te wskazówki i będziesz używać wody kranowej z dużą zawartością kamienia, to prędzej czy później zbiorniczek i przewody którymi płynie woda oraz bojler gotujący wodę – mogą ulec awarii.
A po wysłaniu sprzętu na gwarancję, niemal pewne, że spotkasz się z odmową naprawienia usterki przez serwis gwarancyjny ze względu na stosowanie wody niezgodnej z instrukcją obsługi.
Czy do mopa parowego można wlać płyn zapachowy?
Niestety producenci tych urządzeń odradzają stosowanie jakichkolwiek dodatków aromatyzujących, w niektórych przypadkach, może nawet skutkować to utratą gwarancji.
Generalnie para sama w sobie pozostawia fajny efekt na panelach i dodawanie do wody czegokolwiek, może ten efekt zepsuć. Mało tego… (bo jak już przed chwilą pisałam), niektórzy produceni mopów parowych zalecają stosowanie wody destylowanej lub demineralizowanej.
Jeśli jednak wyjątkowo mocno zależy Ci na nucie zapachowej pozostawionej na podłodze, to możesz przecież kupić mop parowy z krążkami zapachowymi, który znalazł się w naszym rankingu, dokładniej chodzi o model: Bissell PowerFresh 2113N.
Czy można stosować mop parowy do dywanów?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by mopem parowym prać dywan, zresztą parownica której z powodzeniem używa się do czyszczenia dywanów, działa na tej samej zasadzie co mopy parowe.
Jedyny problem jaki możesz napotkać podczas czyszczenia dywanów mopem parowym, to absolutny zakaz dolewania do wody specjalnych środków chemicznych przeznaczonych właśnie do czyszczenia dywanów i chodników.
Warto przeczytać:
- Najlepszy blender ręczny [od 100 do 300 zł] RANKING
- Najlepszy Irygator Do Zębów RANKING
- Szczoteczka soniczna do twarzy RANKING i OPINIE
- Szczoteczka soniczna do zębów RANKING
- RANKING: Odkurzacz do wągrów i zaskórników PRÓŻNIOWY
- Najlepszy robot sprzątający – jaki wybrać?