Sezam jest znany każdemu fanowi słodkości w postaci ciasteczek. W niewielkich ilościach jest także dodawany do innych pokarmów, na przykład do pieczywa. Czas spojrzeć na niego łaskawszym okiem.

Walory kulinarne nasion sezamu

Sezam smakuje wyśmienicie zarówno na słodko jak i na przykład uprażony. Z nasion sezamu wyrabia się na przykład smaczny, zdrowy i naturalny olej sezamowy, bez którego nie mogą obyć się niektóre potrawy, na przykład humus.

Dodaje się go tam z oliwą z oliwek a całość nosi nazwę tahini. Jest to również powszechnie wykorzystywany i smaczny dip.

nasiona-sezamu

Nasiona sezamu towarzyszą ludzkości niemal od zarania (najstarsza znana oleista roślina) i dzięki temu tak głęboko wrosła w kuchnię i potrawy z wielu regionów świata. Sezam można spożywać również na surowo.

Istnieje kilka odmian sezamu najbardziej znana jest odmiana biała, lecz niewielu wie, że istnieje również odmiana czarna. Obie mają ciekawe właściwości prozdrowotne.

Właściwości nasion sezamu

Sezam słynie ostatnimi czasy przede wszystkim jako jedno z najlepszych źródeł wapnia. Odmiana biała, czyli najbardziej popularna, zawiera aż 60% wapnia. Oprócz tego znamienna jest zawartość cynku, również niezbędnego do prawidłowej budowy kości.

Jest zatem polecana wszystkim osobom mającym problemy z kośćmi jak również cierpiącym na osteoporozę. Nasiona sezamu dobrze wpływają również na stawy, jako kolejny element w układzie ruchu, łagodząc ich zapalenie oraz zwyrodnienia. Sezam zawiera także spore ilości żelaza, przede wszystkim jego czarna odmiana.

Sezam jest także niezwykle bogaty w białko, które powinno być uzupełniane przez osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Wykazano, że nasiona sezamu mają działanie antynowotworowe i doskonale wpływają na układ krwionośny dzięki zawartości pożytecznych kwasów tłuszczowych, na przykład kwasu oleinowego, podwyższającego poziom dobrego cholesterolu.

Stwierdzono, że sezam dzięki zawartości aminokwasu tryptofanu jest również w stanie pomagać w stanach lękowych oraz osobom z depresją. Działanie to jest wzmocnione przez zawartość witamin z grupy B i magnezu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.