Niedoceniany jeszcze olej sezamowy staje w szranki z najlepszymi naturalnymi olejami! Sezam to jedna z roślin, która towarzyszy człowiekowi od wielu tysiącleci, praktycznie odkąd człowiek rozpoczął uprawę ziemi. Jest znany i lubiany na całym świecie, zjadany zarówno na słono, jak i na słodko. Oczywiście wytłacza się z niego również naturalny olej z sezamu i to o nim będzie dzisiejszy artykuł. Olej ten, jest równie drogocenny co sam sezam!

Skąd bierze się olej sezamowy?

Sezam indyjski to roślina jednoroczna, kwitnąca na biało. Z kwiatów formują się charakterystyczne ziarenka sezamu. Następnie są one zbierane. To z tych ziarenek produkuje się olej, a także mogą zostać wysuszone, spożywa się je również smażone, w karmelu i nie tylko.

naturalny-olejek-sezamowy

Ze zmielonych prażonych ziarenek oraz oleju, produkuje się znaną w krajach Bliskiego Wschodu pastę tahini, pełniącą rolę dipu i składnika wielu potraw. Ziarna sezamu są bardzo wartościowe, uważa się, że nie ma innej rośliny produkującej nasiona o tak wysokich właściwościach odżywczych.

Olej z sezamu jest esencją rośliny, zawierającą największą ilość jej pozytywnych właściwości. Zarówno sezam indyjski jak i olej z niego produkowany, wykorzystywany jest jako pożywienie, ale również jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Olej sezamowy, oczywiście stosowany jest również w kosmetyce.

Skład oleju sezamowego

Ponieważ nasiona sezamu są jednymi z najbardziej prozdrowotnych, a olej to nawet sześćdziesiąt procent nasion, spodziewajmy się, że jest on również bardzo wartościowy.

Resztę nasion w dużej mierze stanowi błonnik, który również jest znany ze swoich właściwości prozdrowotnych. Z pewnością znajdziemy tu duży procent bardzo pożytecznych i potrzebnych codziennie pierwiastków odżywczych takich jak:

  • magnez,
  • miedź,
  • wapń,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • cynk,
  • mangan.

Nasiona sezamowe są polecane do spożywania przez wegetarian oraz osoby, które nie spożywają przetworów mlecznych, ponieważ doskonale uzupełniają żelazo oraz wapń.

olejek-sezamowy

Najwięcej żelaza, ilościowo znacznie bardziej przekraczającego jego ilość w mleku, znajdziemy w czarnym sezamie niełuskanym. Znajdziemy tu również białko, w które uzupełniona powinna być dieta wegańska i wegetariańska.

W oleju sezamowym, znajdziemy również witaminy z grupy B. Z tego względu sezam polecany jest również osobom, które cierpią na niedobory żelaza, czyli stoją na skraju anemii lub choroba zaczyna już czynić spustoszenie w ich organizmie.

1. Zdrowotne działanie oleju z sezamu

Olej sezamowy, tak samo jak całe ziarna sezamu powinny zostać włączone do codziennej diety. Mają one pozytywny wpływ na wiele układów organizmu, na układ pokarmowy, krwionośny, układ ruchu, czy oddechowy.

Regularne spożywanie nasion oraz oleju z sezamu, pozwoli na złagodzenie bólu stawów oraz zmian reumatycznych. Olej poprawia ruchomość stawów, zmniejsza problemy ze sztywnością mięśni.

[irp posts=”13061″ name=”Olej musztardowy – 12 fantastycznych właściwości!”]

Powinny spożywać go kobiety w okresie menopauzy oraz wszystkie osoby, którym zależy na zdrowych, mocnych kościach, bowiem zawartość wapnia i cynku buduje moce kości. W układzie krwionośnym, olej wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, opóźnia rozwój miażdżycy.

Sezam działa przeciwzapalnie, ma właściwości antyutleniające. Duża ilość magnezu zawarta w sezamie powoduje zmniejszenie kurczliwości błon śluzowych, przez co zmniejsza na przykład ataki uporczywego kaszlu powszechne przy astmie, czy innych schorzeniach dotykających układ oddechowy.

2. Ochrona przed rakiem

Duża zawartość błonnika w nasionach sezamu, osłania przed rozwojem nowotworu jelita grubego. Również olej ma duże właściwości osłaniające na przykład przed szkodliwym promieniowaniem, mogącym być przyczyną rozwoju raka.

olej-sezamowy

Z drugiej strony olej ten nadaje się do spożycia przez osoby, które poddawane są radioterapii w celu usunięcia nowotworu. Osłania i wzmacnia organizm chorych. Dzięki byciu dobrym przeciwutleniaczem osłania przed szeregiem chorób nowotworowych.

Wszystko z powodu zawartości kwasu fitowego, którego spożycie wpływa na redukcję istniejących już guzów i skupisk nowotworowych.

3. Wpływ na zdrowie psychiczne i układ nerwowy

Olej sezamowy jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości wpływających na organizm, w tym również system nerwowy dzięki zawartości cynku i witamin z grupy B.

Witamina B1 zawarta w oleju ma działanie tonizujące oraz uspokajające. Niedobory zarówno witaminy B1 jak i magnezu prowadzą do wahań nastroju, uczucia niepokoju, braku koncentracji, a nawet przyczyniają się do rozwoju stanów depresyjnych.

Ponadto w oleju znajdziemy naturalny składnik aminokwas wpływający na wydzielanie i przekształcanie serotoniny oraz melatoniny – hormonów odpowiedzialnych za stabilne samopoczucie oraz zdrowy, głęboki sen.

Dzięki temu bardzo dobrze wpływa na mózg, pomaga zachować jego sprawność nawet do późnych lat życia. Na nasz wzrok również bardzo ważny wpływ ma zdrowy układ nerwowy.

Ten naturalny olej, pozwala zachować bardziej nawilżone, wypoczęte oczy. Wpływa na przyśpieszenie ich wypoczynku podczas snu i godzin nocnych. Szczególnie dobre działanie ma sezam czarny.

4. Sezamem wylecz… kaca!

olej-sezamowy-do-czego-uzyc

Kac to przypadłość, która bynajmniej nie zniechęca niektórych do picia trunków. Jak wiadomo można z nimi łatwo przeholować. Ale najbardziej odczuwalne jest to dopiero następnego dnia rano.

Jednym ze środków, które wspomogą w walce z kacem jest sezam. Dzięki swoim właściwościom detoksykacyjnym pozwala na szybsze usunięcie z organizmu przyczyny choroby – alkoholu, który w tym przypadku okazał się być trucizną.

[irp posts=”13987″ name=”PORADNIK: Jak stosować olej kokosowy na włosy i twarz!”]

Wspomoże zarówno w dniu największych dolegliwości, jak i w ciągu następnych kilku dni, kiedy alkohol wciąż utrzymuje się we krwi. Warto zjeść również parę garści sezamu przed wyjściem na imprezę.

5. Walka z menopauzą

Okres menopauzy dla wielu kobiet staje się koszmarem. Jednak mogą znacząco złagodzić objawy przekwitania korzystając z oleju sezamowego oraz włączając do codziennej diety nasiona sezamu.

Wszystko dzięki zawartości fitoestrogenów. To związki roślinne, które są niemal identyczne z produkowanymi przez nasz organizm hormonami. W przypadku kobiet po pięćdziesiątce produkcja tych hormonów spada. Co za tym idzie pojawiają się przykre objawy.

Sztuczne hormony przepisane przez lekarza często nie działają jak powinny, dają również wiele skutków ubocznych, na przykład obciążając wątrobę, czy przyczyniając się do rozwoju raka narządów płciowych.

Takich skutków ubocznych nie mają fitoestrogeny – są bezpieczne, nie zwiększają ryzyka raka i dobrze przyswajają się przez organizm.

Trwa wiele badań naukowych mających na celu stworzenie leków na bazie fitoestrogenów, chociaż z powodzeniem są już stosowane od wielu pokoleń.

6. Odchudzanie z olejem sezamowym

olej-sezamowy-właściwości

Olej sezamowy to źródło substancji o nazwie sezamina. Sportowcy poszukujący wciąż naturalnych suplementów diety, poprawiających ich sylwetkę, docenili działanie tego środka.

Zauważyli, że spożywanie oleju sezamowego, a także samej wyizolowanej sezaminy pozwala na szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów, jednocześnie lepsze ukształtowanie sylwetki, zwiększoną szybkość i ogólną sprawność.

Dzieje się tak ponieważ sezamina jest utleniaczem lipidów, co oznacza, że pomaga spalać tłuszcz, a nawet blokować jego odkładanie się.

Badania na szczurach wykazały też, że sezamina zwiększa wrażliwość na insulinę. To nadzieja dla osób, które po prostu szukają również jakiegoś spalacza tłuszczu.

Paradoksem jest jak w przypadku wielu innych olejów, że to właśnie tłuszcz jest kluczowy w walce z nadwagą, czyli nadmierną tkanką tłuszczową. Aby wykorzystać działanie sezaminy najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem jest po prostu włączenie do codziennej diety oleju sezamowego, ale wyłącznie tłoczonego na zimno.

Tylko taki olej jest w stanie poprawić zdrowie, a także przyśpieszyć odchudzanie. Oczywiście warto pamiętać, że aby efekty były jak najlepsze, należy stosować odpowiednią dietę, a także włączyć aktywność fizyczną.

Sama zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne, takie jak olej sezamowy jest w stanie w dużej mierze zredukować wagę, ale tylko połączenie tych wszystkich metod daje najlepsze znane efekty.

7. Wpływ oleju na oczyszczanie skóry

olej-sezamowy-zastosowanie

Wykorzystanie naturalnych olejów do oczyszczania skóry jest znane już od dawna. Olej sezamowy doskonale nadaje się do tego zabiegu. Olej doskonale usuwa zanieczyszczenia ze skóry, razem z martwym naskórkiem, a do tego ściąga i domyka pory.

Przyczyną zanieczyszczonej skóry jest nadmierna produkcja sebum. Olej sezamowy znany jest ze swoich bardzo dobrych właściwości regulujących pracę gruczołów łojowych skóry.

Wystarczy stosować go zaledwie kilka razy w tygodniu, aby znacząco zminimalizować problem nadmiernie błyszczącej się skóry, wydzielającej zbyt duże ilości łoju. Razem z łojem przez pory skóry wydostają się na zewnątrz toksyny, często te, z którymi organizm nie mógł sobie poradzić.

Trądzik bywa przyczyną zaburzeń metabolicznych w jelitach. Aby temu zapobiec możemy również stosować olej sezamowy, znany ze swoich wysokich właściwości detoksykacyjnych.

Pozwoli to na przyśpieszenie usunięcia toksyn ze skóry, a tym samym zmniejszy powstawanie trądziku i innych zmian skórnych. Ma również działanie antybakteryjne.

8. Odżywienie i działanie przeciwzmarszczkowe

olej-sezamowy-w-kuchni

Olej sezamowy ze względu na zawartość wielu składników wpływających na wygląd skóry, w tym cynk, witaminy B, a także przeciwutleniacze, powoduje, że skóra jest po jego użyciu bardziej sprężysta.

Zmniejsza widoczność zmarszczek, czyni skórę bardziej sprężystą, lepiej napiętą. Najlepiej działa na skórę masaż z użyciem olejku sezamowego.

[irp posts=”13466″ name=”Olej lniany – 9 właściwości o których nie wiesz!”]

W celu odmłodzenia i nawilżenia skóry warto kolistymi ruchami masować twarz przez około dwadzieścia minut. Oprócz zwiększonej absorpcji oleju sezamowego do skóry efektem będzie pobudzenie przepływu krwi i delikatny, odmładzający lifting.

Olej sezamowy może być dodatkiem do codzienne stosowanego kremu, lub zastąpić go.

Stosowany może być również do pielęgnacji innych części ciała, które wymagają odżywienia, na przykład skóry szyi, dekoltu, ramion, tych miejsc, które są widoczne, a wystawione na działanie promieniowania słonecznego i inne czynniki często starzeją się równie szybko, co skóra twarzy.

Dzięki ochronie przed szkodliwym wpływem tych czynników możliwe jest zachowanie młodości również tych miejsc na ciele.

9. W walce z suchą skórą

olej-sezamowy-zastosowanie

Sucha skóra to równie powszechny problem, co cera tłusta. Balsamy i kremy właściwie w ogóle nie koją skóry, a często dodatkowo ją podrażniają. Gdy skóra jest bardzo sucha, ma tendencję do pękania.

Tworzą się maleńkie ranki, które posmarowane zwykłym kremem powodują nieprzyjemne pieczenie. Dlatego osoby z problemem wysuszonej skóry powinny stosować specjalistyczne kremy oraz to, co dała natura.

Olej sezamowy jest jednym z tych, które doskonale nawilżają, ale nie pozostawiają tłustej warstwy. Ma działanie kojące, dzięki czemu nie powoduje pieczenia i bólu, ani podrażnienia. Doskonale nawilża oraz uelastycznia skórę.

Jego działanie jest na tyle skuteczne, że jest polecany do usuwania problemów na przykład ze zrogowaciałą skórą na piętach, łokciach, kolanach.

10. Pielęgnacja włosów z użyciem oleju sezamowego

Zauważono, że olej sezamowy wyjątkowo dobrze nadaje się do pielęgnacji włosów. Ma aż kilkanaście cech pozwalających na polepszenie ich ogólnego stanu, podczas gdy inne oleje wspomagają włosy w zaledwie kilku problemach.

Olej sezamowy ma wyjątkowy wpływ na zachowanie młodości. To jeden z naturalnych sposobów na opóźnienie pojawienia się siwych włosów. Codzienne wcieranie oleju we włosy sprawia, że stają się one o kilka tonów ciemniejsze.

naturalny-olej-sezamowy

Doskonałe rozwiązanie dla brunetek, którym zależy na podkreśleniu głębi koloru. Po olej sezamowy powinny również sięgnąć osoby, które pragną, aby zwiększyć ich objętość.

Cienkie włosy, a do tego problem z ich wypadaniem jest powszechny wśród współczesnego społeczeństwa, tak samo dotyczy mężczyzn jak i kobiet.

Sekret olejku sezamowego, polega na dogłębnym odżywieniu skóry głowy. Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na olej sezamowy jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Jak wiadomo skóra głowy jest najbardziej narażona na promieniowanie.

[irp posts=”13252″ name=”Olej z konopi – 11 zastosowań o których NIE WIESZ!”]

Często w jego wyniku znamiona ukryte pod włosami, o jakich nawet nie jest nam wiadomo, zmieniają się w komórki nowotworowe. Dlatego warto latem nakładać na skórę głowy i włosy olejek sezamowy, który naturalnie chroni przed słońcem i odżywia.

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i kojącym, olej pomaga zwalczyć problem łupieżu. Ponadto olej sezamowy ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

Dzięki temu zwalcza nawet uporczywe swędzenie skóry głowy wywołane drobnoustrojami.

Pomaga także zwalczyć takie problemy skóry głowy jak na przykład wszawicę. To alternatywa dla chemicznych środków kupowanych w aptece. Dla zwiększenia efektu warto dodać do oleju kilka kropel jednego lub kilku olejków eterycznych odstraszających a nawet zabijających owady.

Oczywiście olejek możemy stosować po prostu nawet na zdrowe włosy, aby sprawić, że będą bardziej błyszczące, odżywione oraz zregenerowane. Na przykład po zastosowaniu wielu różnych środków chemicznych do ich stylizacji.

Olejek z sezamu, dodatkowo wspomoże usunięcie toksyn nagromadzonych w strukturze włosów.

11. Pielęgnacja skóry niemowląt

olej-sezamowy-pielegnacja-dziecka

Wiele naturalnych olejów, w tym szczególnie sezamowy, nadaje się do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcej. Czego nie można powiedzieć o większości kosmetyków dedykowanych dla najmłodszych dzieci.

Skóra niemowląt jest bardzo podatna na podrażnienia wynikające chociażby z kontaktu skóry z moczem o kwaśnym odczynie, czy materiałami wywołującymi alergie i wysypki.

Dzięki olejowi sezamowemu, możemy zapewnić skórze maluszka odpowiednie nawilżenie, miękkość oraz zapobiec wysuszaniu niektórych miejsc. Nadaje się także do pielęgnacji włosków i skóry głowy dziecka gdy pojawia się ciemieniucha.

12. Olej sezamowy w masażu

olej-sezamowy-masaz

Medycyna wschodnia ajurwedyjska wykorzystuje do specjalistycznych masaży mających pobudzić zarówno ciało jak i ducha między innymi olej sezamowy.

Stosowany jest również w wielu innych technikach masażu. Nie tylko odżywia skórę, ale również ją rozgrzewa, wnikając głęboko i oddziałując na skórę, tkankę podskórną i mięśnie.

Doskonale nadaje się do masażu relaksacyjnego, sportowego, leczniczego, jak i na przykład w redukcji cellulitu. W ajurwedzie stosuje się olej sezamowy, który zostaje lekko podgrzany.

Zwiększa to jego właściwości i czyni masaż przyjemniejszym. Celem masażu jest nadanie cerze dojrzałej większego blasku, a także oczyszczenie organizmu z toksyn.

13. Zastosowanie oleju sezamowego w kuchni

olej-sezamowy-do-salatki

Naturalne oleje stanowią bardzo ważny element kuchni. Większość z nas ogranicza się do oleju rzepakowego, słonecznikowego w kuchni, tymczasem istnieje wiele alternatyw. Jedną z nich jest oczywiście olej sezamowy.

Kuchnią, która charakteryzuje się użyciem dużej ilości olejów jest kuchnia chińska. I tutaj również częstokroć stosuje się olej sezamowy do przyrządzania potraw. Wiedzą o tym dobrze fascynaci kuchni orientalnej.

To co zachwyca w oleju sezamowym, oczywiście nierafinowanym, jest fakt jego smaku przywodzącego na myśl lekko orzechowy, oraz podkreślający potrawy zapach orientalny.

[irp posts=”13061″ name=”Olej musztardowy – 12 fantastycznych właściwości!”]

Olej sezamowy jest jednym z wielu, które nie nadają się do smażenia, dlatego tak dokładnie można wyczuć jego nutę we wszystkich daniach, do których został wykorzystany.

Nadaje się do przyrządzania wszystkich potraw na zimno, również sosów do świeżych sałatek, dipów, dodatek do zup. Olej wykorzystywany jest do marynat, zwłaszcza z użyciem sosu sojowego, kolejnego filaru kuchni orientalnej.

Które zastosowanie oleju sezamowego podoba Ci się najbardziej…?

15 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!