Jesień i zima to czas, gdy temperatura za oknem spada, a my na potęgę odkręcamy kaloryfery, włączamy piece i grzejniki, aby wokół nas nie zabrakło ciepła. Owszem, zyskujemy w ten sposób komfort termiczny, ale powietrze w naszych mieszkaniach robi się niestety bardzo suche.

To z kolei powoduje częste problemy z układem oddechowym (np. kaszel, ból gardła, duszności, chrypka), kłopoty ze snem czy koncentracją.

Z powodu zbyt suchego powietrza cierpią także nasze oczy i skóra. Stajemy się mniej odporni na infekcje, gdyż naturalna bariera ochronna, jaką stanowi śluzówka gardła i nosa, nie jest wystarczająco wilgotna, aby skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia, które próbują dostać się do naszych oskrzeli i płuc.

Czy można temu zaradzić? Jak chronić siebie i swoich bliskich przed skutkami zbyt suchego powietrza? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego poradnika. Polecamy go zwłaszcza wszystkim mamom, zatroskanym o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pociech, które w sezonie jesienno-zimowym szczególnie często zapadają na różnego rodzaju infekcje.

Nawilżacz powietrza – ochroni przed infekcjami i uspokoi Twojego malucha!

Spis treści

Aby w pomieszczeniach panowała odpowiednia wilgotność, można wieszać w nich pranie, mokre ręczniki czy też rozstawiać naczynia z wodą. Można też korzystać z tradycyjnych nawilżaczy, zawieszanych na kaloryferze czy ze zraszaczy do roślin.

jaki-nawilzacz-powietrza-wybrac
Jak nawilżacz powietrza kupić?

Jednak rozwiązaniem najwygodniejszym i najbardziej wydajnym, a zarazem spełniającym także kilka innych praktycznych funkcji, wydaje się zakup elektrycznego nawilżacza do powietrza, który nie tylko zapewnia odpowiednią wilgotność, ale może również jonizować i oczyszczać powietrze.

Urządzenie to – w połączeniu z częstym wietrzeniem pomieszczeń, zdrową dietą i aktywnością ruchową –  pomoże nam w ograniczaniu ryzyka sezonowych infekcji wśród członków naszej rodziny, a w szczególności wśród dzieci.

Dodatkowo cichy i jednostajny dźwięk pracującego nawilżacza, umieszczonego w sypialni malucha, może mieć wpływ na jego zdrowy i spokojny sen. Jak bowiem pokazuje praktyka, wiele małych dzieci lubi zasypiać, słysząc wokół siebie delikatny i monotonny szum, który działa na nie wyciszająco i uspokajająco.

Jak dobrze wybrać – czyli najważniejsze informacje o nawilżaczach

Nawilżacze powietrza to urządzenia, których celem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, w jakich przebywamy. Stąd też jednym z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, jest ich wydajność. Znaczenie ma także rozmiar pojemnika na wodę i maksymalny czas pracy nawilżacza oraz zastosowane filtry.

Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, czy dany model posiada regulację stopnia nawilżania, możliwość programowania czasu pracy urządzenia (TIMER) oraz funkcje dodatkowe, jak np. pomiar wilgotności, jonizacja powierza, możliwość inhalacji czy aromatoterapii.

  • Wydajność wiąże się z powierzchnią, jaką dane urządzenie jest w stanie nawilżyć (podawaną w m2) oraz z wydajnością parowania, czyli ilością pary, która zostanie wytworzona w danym czasie (wskazywaną w ml/h lub w litrach na dobę). Dlatego przed zakupem nawilżacza najlepiej sprawdzić wymiary pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić i dobrać model o stosownych parametrach.
  • Odpowiednia wielkość pojemnika na wodę ma wpływ na częstotliwość jego uzupełniania i długość nieprzerwanego działania urządzenia.
  • Filtry, jakie mogą być zastosowane w poszczególnych nawilżaczach, chronią przed kurzem i innymi alergenami (filtry HEPA), ograniczają nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy) lub zapobiegają osadzaniu się kamienia w urządzeniu (filtr ceramiczny).
  • Pomiar wilgotności powietrza to funkcja, którą posiadają nawilżacze wyposażone w higrometr. Wbudowany czujnik sprawia tu, że dane urządzenie włączy i wyłączy się w odpowiednim momencie – w zależności od ustawionych parametrów preferowanego poziomu wilgotności.
  • Opóźniony start (PRESET) pozwala na ustawienie czasu, po upływie którego nastąpi automatyczne uruchomienie nawilżacza.
  • Automatyczne wyłączenie zapewnia możliwość wskazania momentu, w jakim ma nastąpić samoczynne zakończenie pracy urządzenia.
  • Jonizacja jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z dużą ilością urządzeń elektronicznych i ma za zadanie oczyszczanie nawilżanego powietrza. Dzięki jonizacji cząsteczki kurzu opadają i nie unoszą się w powietrzu, którym oddychamy, co ma szczególne znaczenie dla astmatyków.
  • Inhalacja i aromatoterapia umożliwiają wykorzystanie nawilżaczy przy dolegliwościach związanych z układem oddechowym, a także przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Wybierając nawilżacz, zwłaszcza z myślą o zdrowiu swoich najbliższych, powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi, jego funkcjonalnością i wygodą użytkowania, jaką może zapewnić np. czytelny wyświetlacz, elektroniczne programowanie czy opcja sterowania za pomocą pilota.

Ponieważ jednak urządzenie to na długi czas jesieni i zimy, a często nawet i całorocznie, może stać się stałym elementem wyposażenia naszych wnętrz, warto pomyśleć także o jego wyglądzie i rozmiarach.

Ustawiając nawilżacz w sypialni czy pokoju naszego malucha, musimy ponadto pamiętać o bezpieczeństwie, zapewniając stabilną i równą powierzchnię oraz zachowując odpowiednią odległość od ścian, silnych źródeł ciepła czy materiałów nieodpornych na zwilgocenie.

Nawilżanie parowe czy z pomocą ultradźwięków?

Wśród elektrycznych nawilżaczy powietrza najczęściej spotykanymi modelami są nawilżacze parowe i ultradźwiękowe. Różni je zasadniczo sposób działania oraz kwestie związane z wydajnością i zużyciem energii.

Pierwsze z nich wykorzystują w swoim działaniu podgrzewaną wodę, która paruje i jest uwalniania do powietrza w postaci mgiełki. Ciepła para podnosi nieco temperaturę w pomieszczeniu, w jakim jest rozpylana, ale równocześnie wpływa na skuteczniejszą eliminację zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą działać drażniąco.

Drugi rodzaj nawilżaczy działa natomiast w oparciu ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody zgromadzonej w zbiorniku urządzania, wskutek czego wytwarzana jest mgiełka, zapewniająca pożądaną wilgotność bez automatycznego wpływu na wzrost temperatury otoczenia.

Nawilżacze tego rodzaju pracują stosunkowo cicho i są energooszczędne. Posiadają również wbudowane czujniki, które wskazują poziom wilgotności otoczenia i pozwalają na jej kontrolowanie.

Nawilżacze parowe są urządzeniami o dużej wydajności, ale zużywają zwykle nieco więcej energii niż ich ultradźwiękowe odpowiedniki. Wybór pomiędzy oboma modelami nawilżaczy to także kwestia ceny, gdyż te ultradźwiękowe – jako urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie – są z reguły nieco droższe. 

Sposób na upał i klimatyzację w domu lub biurze…

Nawilżacze powietrza sprawdzą doskonale się nie tylko w sezonie zimowo-jesiennym, ale również latem – podczas suchych i upalnych dni oraz gorących nocy, które mogą utrudniać zdrowy i regenerujący sen. Na tego typu warunki wrażliwe są zwłaszcza dzieci, a w szczególności wszyscy mali alergicy.

Ożywcza mgiełka, rozpylana w sypialni, ograniczy unoszenie się kurzu, ułatwi im oddychanie i zapewni większy komfort nocnego wypoczynku także w czasie letnich upałów.

O nawilżaczach powietrza warto również pomyśleć, gdy używamy w domu klimatyzacji lub pracujemy w klimatyzowanych biurach.

Dzięki nim nasza cera, gardło czy oczy nie będą narażone na długotrwały kontakt ze zbyt suchym powietrzem, a przez to zachowamy zdrowy wygląd i lepsze samopoczucie oraz – w konsekwencji – więcej sił na wspólną zabawę z naszymi pociechami, nawet po całym dniu wytężonej pracy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.