Sauna jako miejsce dla kształtowania zdrowia, jak również urody, znane są od tysięcy lat. Nie tracą popularności, są ważnym elementem większości spa, czy chociażby basenów, a wielu z nas może sobie już pozwolić na własne prywatne sauny w domu. Oto dlaczego warto korzystać z sauny.

Sauna na zdrowie

Zdrowie jest jedną z ważniejszych rzeczy, które możemy uzyskać, korzystając z sauny. Jednak ci, którym zależy na urodzie, nie powinni być rozczarowani, ponieważ zdrowie i uroda idą przecież w parze. Kluczowe działanie sauny na zdrowie wiąże się z faktem jej działania na układ krążenia.

Naczynia krwionośne rozszerzają się, krew szybciej krąży i staje się bardziej rzadka. Dzięki temu szybciej opływa cały organizm, jednocześnie oczyszczając go. Sauna pobudza również nerki i wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu.

Sauna a odchudzanie

sauna

Jednocześnie zostaje pobudzony metabolizm, dlatego przebywanie w saunie jest w stanie pomóc w odchudzaniu. Jednak nie powinna nas zmylić niższa waga ciała bezpośrednio po sesji w saunie.

Wynika ona z utraty wody, nie tłuszczu. Na trwalsze efekty odchudzania w saunie musimy zaczekać co najmniej dwa tygodnie. Jednak wraz z wodą z organizmu zostają usunięte toksyny, co również go odciąża.

Sauna polecana jest także kobietom, które zatrzymują wodę w organizmie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, osobom, które mają skłonności do magazynowania nadmiaru wody, wobec czego puchną im na przykład nogi.

Sauna to też dobre rozwiązanie dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko i chcą szybciej wrócić do swojej wagi sprzed ciąży. Ważne jest, by bezpośrednio po wyjściu z sauny, uzupełnić braki wypijając odpowiednią ilość płynów, najlepiej czystej wody.

Działanie sauny na urodę

W procesie oczyszczania organizmu razem z potem zyskuje również skóra. Z niej również zostają usunięte zalegające toksyny, pory otwierają się, ponieważ temperatura skóry w saunie bliska jest nawet czterdziestu stopniom.

Rozszerzające się naczynia krwionośne wpływają na głębsze odżywienie i oczyszczenie skóry. Dzięki temu jest ona bardziej elastyczna, gładka, opóźnia się proces starzenia i powstawania zmarszczek.

sauna-2

Kolejną korzyścią wynikającą z zażywania sauny jest jej lepsze ukrwienie. Dzieje się tak dlatego, że skóra nie tylko wydala przez pory, ale również jest tak zwanym trzecim płucem, pomaga organizmowi oddychać.

Po sesji w saunie jest bardziej dotleniona, podobnie jak cały organizm. Skóra nabiera blasku, jest bardziej rozświetlona, a nasycenie tlenem to kolejny sposób na zmarszczki. Jest również mniej przesuszona, a produkcja sebum zostaje znormalizowana.

Dlatego warto wybierać się na saunę szczególnie zimą, aby odżywić i nawilżyć cerę oraz uodpornić ją na działanie niskich temperatur, oraz suchego powietrza. Koniecznie sprawdź: jak działa na Twoje ciało suche i gorące powietrze w domu!

Sauna a cellulitis

Okazuje się, że zastosowanie sauny jest pomocne w przypadku cellulitisu. Lecznicze działanie sauny na ten wstydliwy problem polega na usuwaniu nadmiaru toksyn, którym właśnie jest cellulitis.

Sauna jest również wykorzystywana jako terapia pomocnicza w różnych programach usuwających nadmiar pomarańczowej skórki. Najbardziej skuteczne w usuwaniu cellulitisu są sauny typu infrared.

Jest to rodzaj sauny, która oprócz wysokiej temperatury wykorzystuje również światło podczerwone. Dzięki temu możemy w saunie spędzić krótszy czas, a jednocześnie uzyskać lepsze efekty, niż w przypadku tradycyjnej sauny.

Sauna a kosmetyki

sauna-3

Sauna jest często wstępem do wielu innych zabiegów. Między innymi może poprzedzać nakładanie różnych kosmetyków, korzystanie z maseczek, czy innych zabiegów spa, na przykład masażu.

Po wizycie w saunie mięśnie są rozluźnione, a pory skóry otworzone. W wyniku tego kosmetyki i środki nakładane na skórę wykazują lepsze działanie, ponieważ głębiej się wchłaniają i lepiej przyswajają.

Również siedząc w saunie, możemy zastosować pewne kosmetyki, na przykład sól do peelingu. Korzystając z niej w saunie, dodatkowo usuwamy martwy naskórek oraz jeszcze bardziej eksponujemy pory skóry, co zwiększa oczyszczanie oraz dobroczynne działanie kosmetyków.

Lepsze wchłanianie kosmetyków dotyczy nie tylko skóry, ale również włosów. Podczas sesji w saunie łuski włosów rozchylają się. To dobry moment, aby nałożyć olej lub inny kosmetyk pielęgnacyjny.

Działanie sauny na nastrój

Uroda to nie tylko zdrowy organizm, ale w tym samym stopniu dobre samopoczucie, które oddziałują na siebie wzajemnie. Popularność sauny wiąże się nie tylko z jej oczyszczającym działaniem, ale również z wydzielaniem się podczas sesji endorfin. Organizm w czasie przebywania w saunie reaguje podobnie jak podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Wyraźnie poprawia się samopoczucie, przygnębienie odchodzi na bok! Związane jest to również z większym dotlenieniem wszystkich narządów ciała, w tym także mózgu. Regularne korzystanie z sauny to jeden ze sposobów na pozbycie się jesiennej chandry, a nawet sposób na walkę z depresją.

Warunkiem jest właśnie regularność, wówczas dobroczynne działanie na sesji w saunie na cały organizm jest najlepiej widoczne, a efekty utrzymują się przez dłuższy czas.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!