Chociaż wiosna już właściwie na półmetku, dotychczasowa aura nas nie rozpieszczała. Zmienna deszczowa pogoda sprawiła, że sezon przeziębieniowy mocno się w tym roku wydłużył. W takich warunkach niektóre infekcje trwają dłużej, a nie w pełni leczone mogą utrzymywać się w postaci mokrego kaszlu, który może się ciągnąć bardzo długo.
Kaszel jest zazwyczaj objawem infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj przeziębienie zaczyna się od suchego uporczywego kaszlu, który po kilku dniach zmienia się w kaszel mokry, wywołany nadmiarem zalegającej wydzieliny.
Zobacz wczorajszy: Ranking sprayów na gardło!
W ten sposób organizm wyrzuca z siebie zarazki – to właśnie śluz wychwytuje i pomaga usunąć bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Prócz wydzieliny o różnym kolorze, kaszel mokry objawiać się może też charczeniem podczas oddychania, uciskiem w klatce piersiowej czy silniejszym kaszlem nad ranem.
Mokry, wywołany infekcją, może trwać nawet trzy tygodnie, ale można się go nabawić również poprzez zanieczyszczenia w powietrzu czy palenie tytoniu. Niezależnie od przyczyny, warto poznać kilka sposób na walkę z nim.
Metody walki z chorobą
Spis treści
Istnieje kilka tradycyjnych sposobów na walkę z mokrym kaszlem – jednak każdy z nich działa inaczej w zależności od organizmu. Jednym z nich jest syrop z imbiru i mięty. To niezwykłe połączenie sprawia, że czujemy się rozgrzani i ukojeni, co ma dobroczynny wpływ na wykrztuszanie wydzieliny.
Mięta pieprzowa jest ziołem i łagodzi podrażnienia gardłowe. Napój jest prosty w przygotowaniu – imbir i miętę należy zalać wodą i zagotować. Po wyparowaniu połowy płynu wystarczy resztę odcedzić, schłodzić i wymieszać z miodem. Jedna łyżeczka co kilka godzin złagodzi objawy kaszlu.
Zresztą już sam miód potrafi działać kojąco. Podczas specjalnych badań lekarze udowodnili, że podawany 30 minut przed snem pomaga zasnąć i łagodzi kaszel. Na dodatek miód działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a jego gęsta konsystencja idealnie wyściela całe gardło niczym balsam.
Niezwykle prostym domowym sposobem na walkę z mokrym kaszlem jest zwyczajny roztwór wody z solą, którym powinniśmy wypłukać całe gardło. Sól działa agresywnie na wirusy i bakterie, a dodatkowo uśmierza ból gardła.
Działa to tak, że organizm czując nadmiar soli w otoczeniu, próbuje ją rozpuścić, uwalniając z komórek wodę. Te dzięki temu zmniejszają swoją objętość, i tak obrzęk ustępuje, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem. Po stosowaniu tej metody warto przepłukać gardło czystą wodą.
Ważne nawilżanie powietrza!
Innym sposób to dotarcie do źródła kaszlu poprzez nos. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze nawilżając powietrze, co sprawi, że wydzielina będzie rozrzedzana i łatwiej wykrztuszana. Nawilżać powietrze można, kupując specjalne urządzenia nawilżające, ale niektórzy specjaliści uważają, że wystarczy odpowiednio przygotowane akwarium.
Po drugie, można stosować specjalne inhalacje na kaszel wzbogacane środkami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi, oczywiście robione na bazie gorącej wody. Niektórzy polecają też inhalacje z ziołowych naparów, np. z rumianku lub czystka.
Mokry uporczywy kaszel niegdyś zwalczano się rozgrzewającymi maściami. Do dziś ta metoda ma wielu zwolenników, którzy stosują do tego preparatu wyciągi zielarskie na bazie rozmarynu, eukaliptusa, tymianku, mentolu czy sosny.
Maści rozgrzewające na kaszel wsmarowuje się w klatkę piersiową i plecy, ale można je także wklepywać, co ułatwia odrywanie się wydzieliny, a następnie jej wykrztuszanie.
Nie sposób nie wspomnieć też o klasycznych, popularnych kiedyś, bańkach. Teraz bańki wracają do łask, ponieważ doskonale wspomagają system odpornościowy w walce z chorobą. Dzięki temu organizm łatwiej pozbywa się wirusów i bakterii.
Bańki stawia się na umięśnionych częściach ciała, głównie na klatce piersiowej i plecach. Często bywają zbawiennym sposobem na przewlekły kaszel.
Środki medyczne na mokry kaszel
Domowe sposoby walki z mokrym kaszlem nie na wszystkich mogą podziałać, dlatego czasem warto sięgnąć po bezpieczne leki dostępne w aptekach. Do wyboru są produkty w postaci tabletek, pastylek do ssania czy syropów, w najróżniejszych smakach.
Przykładem takiej pełnej linii do leczenia mokrego kaszlu jest np. rodzina produktów Mucosolvan, którego sprawdzona od lat receptura pomaga rozrzedzić wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie, a także pomaga chronić przed ponownym jej pojawieniem się. Nawroty choroby mogą mieć nieprzyjemne powikłania, dlatego warto zadbać o wyleczenie choroby do zera.
Należy pamiętać, że powyższa porady jest jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Warto przeczytać: