Z pewnością słyszałeś o przedmiocie, jakim jest nieśmiertelnik lub widziałeś go na szyjach wielu bohaterów amerykańskich filmów wojennych. Dlaczego amerykańskich? Bo to właśnie nieśmiertelniki męskie US Army są najbardziej rozpoznawalne.

Tak zwane dog tags stały się bardzo popularne nie tylko w wojsku, ale również w przestrzeni pozamilitarnej. Jak je nosić? Podpowiadamy!

Nieśmiertelnik – krótka historia wojskowego znaku identyfikacyjnego

niesmiertelnik

Naszyjnik wojskowy, czyli nieśmiertelnik, przyjął obecną formę w drugiej połowie XX wieku, ale znany był najprawdopodobniej od czasów starożytnego Rzymu. W wieku XIX podczas wojny secesyjnej amerykańscy żołnierze tworzyli nieśmiertelniki z dostępnych sobie materiałów. Metalowe czy też aluminiowe były rzadkością.

Dopiero w początkach XX wieku wiele państw oficjalnie wprowadziło obowiązkowe nieśmiertelniki dla każdego członka swojego wojska. Każda armia narodowa miała swój nieśmiertelnik wojskowy, ale to właśnie ten amerykański stał się najbardziej rozpoznawalny za sprawą kultury popularnej Stanów Zjednoczonych, głównie kina.

Jak obecnie wygląda nieśmiertelnik?

Typowy amerykański dog tag składa się z dwóch blaszek i dwóch łańcuszków. Jeden jest długi, drugi bardzo krótki. Na dłuższym zawiesza się jedną z blaszek identyfikacyjnych oraz krótszy łańcuszek, na którym spoczywa druga blaszka.

Forma naszyjnika identyfikacyjnego nie jest przypadkowa. Dłuższy łańcuszek zawiesza się na szyi żołnierza. Jeśli zginie na polu walki, blaszkę na krótszym łańcuszku zrywa się, druga natomiast zostaje przy jego ciele. Wszystko po to, aby ułatwić proces identyfikacji poległego wojownika.

Sposoby noszenia nieśmiertelników

niesmiertelnik Wiele osób zastanawia się nad prawidłowym sposobem noszenia nieśmiertelnika. Wydawałoby się, że jest tylko jeden słuszny – wojskowy. Jest on oczywiście uświęcony tradycją, uzasadniony praktyką wojenną, ale niejedyny. Zwłaszcza poza obszarem działań wojennych. Zacznijmy jednak od niego.

Tradycyjny sposób noszenia nieśmiertelników – po wojskowemu!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nieśmiertelniki są znakami identyfikacyjnymi żołnierzy. Tradycyjny wojskowy sposób ich noszenia polega na zawieszeniu długiego łańcuszka na szyi. Na nim należy zawiesić jedną z blaszek oraz drugi, krótszy łańcuszek z drugą blaszką.

Ten sposób noszenia nieśmiertelnika jest sposobem obowiązkowym w US Army. Wiele osób niezwiązanych z armią amerykańską czy wojskiem w ogóle nosi nieśmiertelniki wyłącznie w ten sposób. Jest to hołd składany tradycji wojskowej, na polu walki ma natomiast względy czysto praktyczne. Jedna blaszka zostaje przy ciele poległego wojownika do identyfikacji ciała. Druga zostaje zerwana, by potwierdzić jego śmierć poza polem walki.

Alternatywny sposób noszenia nieśmiertelników

Prócz wojskowej metody noszenia znaku identyfikacyjnego są oczywiście inne, nietradycyjne czy też alternatywne. Wygodną formą noszenia tego typu przedmiotu jest zawieszanie dwóch blaszek na długim łańcuszku, który następnie nakładany jest na szyję. W ten sposób nieśmiertelniki noszą często sportowcy.

Znany jest też sposób noszenia nieśmiertelnika w taki sposób, że dwie blaszki zawieszone są na krótszym łańcuszku. Ten z kolei spoczywa na dłuższym. Jest to najrzadziej spotykana metoda noszenia znaku identyfikacyjnego i najmniej wygodna.

Nieśmiertelnik ma długą historię. Powstał jako przedmiot do identyfikacji poległych żołnierzy, ale obecnie noszony jest także przez cywili. Wiele osób nosi go w sposób tradycyjny lub alternatywny. Poza obszarem działań wojennych każdy sposób jego noszenia jest prawidłowy!

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.