Olej palmowy jest jednym z tych, które budzą kontrowersje. Wszystko ze względu na jego szerokie zastosowanie w kosmetyce i przemyśle spożywczym, które nie zawsze kojarzy się z czymś dobrym i zdrowym.

Na szczęście olej ten ma również dużo zalet.

Czym jest olej palmowy?

Jak nazwa wskazuje pochodzi on z palmy, a dokładniej rzecz biorąc z jej owoców oraz nasion.

Główne ośrodki wytwarzania oleju w Afryce to Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Nigeria, Sierra Leone, Togo, Kongo. W wyniku tłoczenia powstaje olej w kolorze pomarańczowym przechodzącym w czerwień.

naturalny-olej-palmowy

Tak przygotowana substancja ma wiele zalet. Popularność oleju palmowego jest bardzo wysoka, ponieważ jest on bardzo prosty w uzyskiwaniu.

Od tysięcy lat metoda pozyskania oleju praktycznie nie zmieniła się. Kolejną zaletą oleju palmowego jest fakt, że z niewielkiej liczby roślin możliwie jest pozyskanie dużej ilości surowca.

Dla porównania z hektara plantacji możliwe jest uzyskanie nawet do pięciu tysięcy kilogramów oleju, podczas gdy z takiej samej ilości rzepaku uzyskamy jedynie tysiąc.

Olej pojawił się w Europie już w XVI wieku i od tamtej pory jego popularność nie spadła. W XIX wieku olej ten był wykorzystywany do produkcji mydła i świec, znalazł również zastosowanie w kuchni, a nawet wchodził w skład dynamitu.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku stał się filarem znanej firmy produkującej kosmetyki o nazwie Unilever.

Dziś produkcja i dystrybucja oleju palmowego to dla takich krajów jak Malezja spory procent PKB.

Olej palmowy zawiera witaminy A oraz E, sporą ilość antyoksydantów. Znajdziemy tu również witaminę K, którą dosyć ciężko odnaleźć w innych roślinach i owocach, a która jest nam bardzo potrzebna.

Zawiera także koenzym Q 10. Znajdziemy tu w sumie około pięćdziesiąt procent tłuszczów nasyconych i dziesięć procent tłuszczów nienasyconych.

Na czym polega kontrowersja dotycząca oleju palmowego?

Olej ten w przemyśle spożywczym najczęściej jest wykorzystywany w formie rafinowanej i utwardzonej.

W takiej formie nie ma żadnych wartości odżywczych, a przyczynia się do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi.

olej-palmowy

Najczęściej spotkamy go w słodyczach, ale także wielu innych produktach spożywczych, ponieważ jest tani i łatwy w przechowywaniu.

Przez wiele miesięcy może stać bez konieczności przechowywania go w lodówce, w temperaturze pokojowej.

Ma za zadanie wypełniać i utwardzać pokarmy, a także powodować wzmocnienie słodkiego smaku oraz aromatu. Spożywany często jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Wątpliwości wzbudzają również sposoby produkcji oleju, na plantacjach często ciężko pracują ludzie za głodową stawkę, podczas gdy za produkt konsument płaci znacznie wyższą cenę.

Jeśli jednak wziąć pod uwagę olej w formie tłoczonej na zimno ma on wiele pożytecznych właściwości.

Nawet spożywany przez ludzi nie powoduje ubocznych efektów, na przykład pogorszenia stanu zdrowia osób z chorobami układu krążenia. Wręcz przeciwnie, pozwala na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.

Nie ma niczego szkodliwego dla zdrowia w korzystaniu na co dzień z oleju palmowego nierafinowanego w kuchni i do pielęgnacji urody.

Olej palmowy okupiony cierpieniem?

Większość produktów, które spożywamy na co dzień, a które pochodzą z dalekich regionów świata jest w dużej mierze okupionych ciężką pracą robotników pracujących na plantacjach.

Nie inaczej jest z olejem palmowym. Współcześnie bardzo duży procent pożywienia zawiera dodatek z rafinowanego oleju palmowego, zatem chcąc nie chcąc kupując na przykład chociażby Nutellę lub batony czekoladowe, przyczyniamy się do cierpienia.

Lasy, gdzie rosną palmy są domem dla wielu stworzeń, a także miejscem zamieszkania niektórych plemion ludzi.

olej-palmowy-robotnicy

Ich wycinka związana z chęcią pozyskania surowca pozbawia ich miejsca do życia. Karczowane lasy często płoną, przez co przyczyniają się do śmierci w męczarniach wszystkich tych, którzy nie zdążą uciec na czas.

Na przykład orangutanów, będących gatunkiem zagrożonym. Podczas płonięcia lasów wydziela się ogromna ilość dwutlenku węgla.

Chiny, Malezja i Indonezja będące jednym z największych dystrybutorów oleju palmowego są uważane za jednych z największych trucicieli środowiska dwutlenkiem węgla.

Nie zanosi się jednakże na to, że sytuacja miałaby się zmienić w przyszłości, ponieważ olej palmowy jest tani oraz ma szerokie zastosowanie. Jest jednym z filarów ekonomicznych wielu krajów na świecie.

Nagłaśnianie sprawy karczowania lasów przy okazji pozyskiwania oleju stało się ostatnimi czasy coraz bardziej nagłaśniane przez środowiska ekologiczne.

Dzięki temu producenci byli zmuszeni do wprowadzenia bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Być może będzie to w przyszłości wyglądało jeszcze lepiej. Jak na razie należy mieć świadomość tego, skąd pochodzi olej palmowy, niezależnie od tego czy jest rafinowany czy nie.

Utwardzony olej palmowy – negatywny wpływ na zdrowie

Utwardzony olej palmowy zaliczamy do tak zwanych tłuszczów trans, jednych z najgroźniejszych współcześnie produktów przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Tłuszcze trans odpowiadają za szerzenie się epidemii otyłości, w tym śmiertelnej otyłości brzusznej, cukrzycy, miażdżycy.

palmowy-olej

Zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Nadmierne spożycie tłuszczów trans to gwarancja znacznego skrócenia życia, a także powodowanie chorób zagrażających utracie życia nawet w młodym wieku, około czterdziestego roku życia.

Zwiększają ryzyko nagłej śmierci. Aby być zdrowym rozsądnie jest maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów trans, w tym utwardzonego oleju palmowego do minimum, lub w ogóle wyeliminować go ze swojej diety, gdyż nawet niewielkie ilości nie pozostają bez wpływu na zdrowie.

Produkty, w których najczęściej występuje olej palmowy rafinowany

Istnieje wiele produktów, które możemy sobie odpuścić robiąc codzienne zakupy, zarówno ze względu na zdrowie, jak i przekonania.

Lista produktów, gdzie znajdziemy ogromne ilości oleju palmowego jest zatrważająca.

Olej palmowy utwardzony znajdziemy również w takich produktach jak batony Snickers, Mars, większość czekoladowych przekąsek.

Olej palmowy znajduje się również w chlebie, szczególnie tostowym, dzięki czemu po wyjęciu z tostera posiada on odpowiednią chrupkość oraz jest przyjemnie zarumieniony.

Współcześnie pieczywo kupowane w supermarketach wypiekane na miejscu wcześniej spędziło wiele miesięcy w zamrażalniku.

Do takiego ciasta dodaje się oleju palmowego, aby nadać ciastu lepszą konsystencję. Również dla idealnie gładkiej, kremowej konsystencji dodawany jest do lodów podawanych wprost z dystrybutora, sprzedawanych latem w większości polskich miejscowości.

Większość kupowanych w sklepach ciasteczek, kruchych ciastek zawiera olej palmowy rafinowany.

Naprawdę duże ilości znajdziemy w takim pożywieniu jak zupki chińskie. Po dodaniu wrzątku składniki zupki rozpuszczają się, a olej nadaje odpowiednią, gęstą konsystencję.

Olej palmowy w produktach fitness

W wielu przypadkach producenci żywności chcą przekonać nas, że ich produkty są zdrowe i sprawią, że będziemy fit, co niestety nie jest prawdą.

Dzieje się tak na przykład w przypadku większości popularnych płatków śniadaniowych, które w swoim składzie zawierają olej palmowy rafinowany.

praca-przy-oleju-palmowym

Aby wszystko wyglądało naturalnie jeszcze do niedawna olej ten krył się pod różnymi nazwami na etykietach.

Nazywany był tłuszczem roślinnym, który kojarzy się ze zdrowszą w świadomości wielu ludzi margaryną, lub tłuszczem roślinnym utwardzonym, co wielu ludziom niczego nie mówi.

Aktualnie producenci mają obowiązek nazywać rzeczy po imieniu, zatem mamy większą świadomość tego, co kupujemy.

Wyeliminowanie rafinowanego oleju palmowego z diety

Olej ten jest w formie rafinowanej niekorzystny dla zdrowia. Oczywiście jeśli spożywamy go w rozsądnych ilościach nie uczyni nam wielkiej krzywdy.

Problem pojawia się, kiedy zdamy sobie sprawę ze wszechobecności oleju w produktach spożywczych.

Obecnie na półkach trudno szukać gotowego produktu, który by go nie zawierał. Dlatego ważne jest, aby uważnie czytać wszystkie etykiety.

Gdy widzimy informację o oleju roślinnym wiedzmy, że chodzi najprawdopodobniej właśnie o olej palmowy.

Zastosowanie oleju palmowego w pielęgnacji cery dojrzałej

Olej palmowy nierafinowany jest jednym z najlepszych wyborów dla pielęgnacji cery dojrzałej. Wszystko z powodu ciekawego połączenie koenzymu Q 10 z innymi antyoksydantami.

Ponadto znajdziemy tu tokoferol. Takie połączenie korzystnych dla skóry dojrzałej składników jest raczej nieczęsto spotykane.

Koenzym znany jest ze swoich odmładzających właściwości, jest antyoksydant na tyle silny, że radzi sobie nawet z komórkami nowotworowymi.

Stosowany jest w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia, w zaburzeniach krążenia krwi, a nawet przy chorobie Alzheimera i Parkinsona.

W komórkach skóry koenzym Q 10 wpływa na ich natlenienie, zwiększa ich żywotność, przez co znacząco poprawia stan skóry, przyczynia się do spłycenia zmarszczek.

Tokoferol to jedna z form witaminy E, która jest formą dobrze przyswajalną i łatwo rozkładającą się w tkankach. Dlatego jest częstym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, przynosząc większe korzyści niż inne formy witaminy E, szybciej również przynoszącą efekty.

Podobnie jak koenzym Q10 ma właściwości zwalczające komórki nowotworowe.

Olej palmowy w kosmetykach

Oprócz produktów żywnościowych olej palmowy jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków, również jako wypełniacz.

Warto wybierać na przykład naturalne mydła z olejem palmowym nierafinowanym dla uzyskania lepszego efektu.

Rzeczywiście bowiem ma on właściwości pozwalające dokładnie oczyszczać ciało z wszelkich zanieczyszczeń, a dodatkowo nawilża skórę.

Nierafinowany olej palmowy powinien być składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla osób ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum, a także dla osób o cerze trądzikowej.

Olej palmowy pozwala regulować wydzielanie nadmiernej ilości sebum, a ponadto dokładnie usuwa nadmiar warstwy tłuszczowej nie wysuszając skóry, pozwalając odbudować jej naturalny płaszcz.

Sztuczne składniki kosmetyków takie jak SLS czy chociażby dodatek alkoholu wysuszają skórę i naruszają jej naturalny film, przez co zwiększają nadmierną produkcję łoju.

Olej palmowy w pielęgnacji włosów

Kosmetyki z dodatkiem oleju palmowego nierafinowanego mają właściwości wspomagające włosy.

Zawierają witaminy i tłuszcze wpływające na zwiększenie ich elastyczności, pomagają odmłodzić włosy i zahamować proces ich wypadania. Olej nadaje się do zabiegu olejowania włosów.

Odżywia skórę głowy, chroniąc ją przed negatywnymi czynnikami środowiska. Osłania również skórę i włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Czyni włosy miękkimi, delikatnymi w dotyku oraz sypkimi.

Olej palmowy w walce z rakiem

Nierafinowany olej palmowy jest skuteczny w walce z takimi nowotworami jak nowotwór piersi, czy rak prostaty.

Jeśli posiadamy na skórze głowy lub w trudno dostępnych miejscach ciała, jak na przykład na plecach jakieś pieprzyki czy znamiona, często nie mamy nawet o tym pojęcia.

Latem narażone są na działanie promieniowania słonecznego, a co za tym idzie, mogą być przyczyną rozwoju nowotworu czerniaka.

Stosowanie oleju palmowego w pewnym stopniu osłania skalp i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Również smarowanie całego ciała olejem zmniejsza możliwość wydzielania się wolnych rodników, a co za tym idzie, obniża możliwość rozwinięcia się nowotworów. Nie bez znaczenia jest tutaj zawartość tokoferolu, czyli formy witaminy E.

Według badań jest ona znacznie skuteczniejsza w profilaktyce raka niż sama witamina E, a skuteczność ta przekracza ją nawet o około sześćdziesiąt razy.

Zastosowanie oleju palmowego w kuchni

Nierafinowany olej palmowy w kuchni przydaje się bardzo często. Możemy nim zastąpić wszystkie wykorzystywane do tej pory tłuszcze, na przykład podczas pieczenia ciast.

Wykorzystujemy wówczas margarynę, natomiast olej palmowy jest zdrowszym rozwiązaniem od margaryny, swoim składem przypominającą tłuszcze trans.

Ciasta, ciastka i inne wypieki z udziałem oleju palmowego są bardziej kruche, delikatne, mają również prawidłową wilgotność i lepszy smak.

Olej palmowy jest dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że zawiera tłuszcze wielonienasycone, co oznacza, że nadaje się do smażenia, podczas gdy oleje roślinne zaczynają palić się na patelni przez co produkują niezdrowe dla organizmu związki.

Olej palmowy ma wyższą temperaturę palenia, przez co jest zdrowszy do przygotowywania smażonych potraw.

Kolejną zaletą tłuszczu w kuchni jest to, że nie psuje się łatwo. Nie jełczeje przez długi czas i pomaga zachować świeżość przyrządzonych potraw.

Kolejną zaletą oleju jest to, że w potrawach smażonych lub pieczonych jest praktycznie nie wyczuwalny, przez co nie przytłacza prawdziwego smaku składników danej potrawy. Nie pozostawia charakterystycznego tłustego posmaku w ustach, ani na palcach.

Nie powoduje odbijania i uczucia nadmiernego obciążenia w żołądku, czy też powstawania nieprzyjemnych gazów.

Olej palmowy jako biopaliwo

Prace nad paliwem, które nie emituje dwutlenku węgla trwają już od dawna. Wykorzystywano już w tym celu olej rzepakowy oraz olej z orzeszków arachidowych.

Olej palmowy jest jednym z tych, które mają szansę na dłużej zagościć w tym sektorze. Producenci za wszelką cenę chcą poprawić swój wizerunek i sprawić, by olej palmowy przestał być synonimem zła.

Oprócz wprowadzania reform w produkcji chcą by olej był również wykorzystywany jako biopaliwo oraz jako źródło ekologicznej energii. Liderem promocji oleju palmowego jako biopaliwa stały się Chiny.

Zauważono, że idea elektrycznego auta (jak na razie) nie sprawdza się, dlatego to właśnie w biopaliwach upatruje się skutecznego rozwiązania problemów z wysoką ceną paliw tradycyjnych.

Chociaż wielu powątpiewa w to, że olej palmowy ma szansę stać się hitem na rynku biopaliw, nawet ostrożne prognozy wskazują, że do roku 2050 zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie nawet trzykrotnie.

Olej ten ma być kluczowy w zaspokojeniu potrzeb użytkowników samochodów, szczególnie, że coraz częściej wspomina się o wyczerpujących się zapasach ropy naftowej.

Prędzej czy później trzeba będzie znaleźć alternatywę, a olej palmowy jest jednym ze sposobów na zastąpienie ropy naftowej. Wówczas Indonezja, Malezja i Chiny stały by się dystrybutorami światowego rynku paliw.

Skąd wziąć prawdziwy olej palmowy?

Olej ten jest dostępny w każdym sklepie, ale oczywiście świadomym konsumentom zależy na oleju nierafinowanym.

Taki możemy zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, które są coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Warto zaglądać również do miejsc propagujących kuchnie azjatycką, afrykańską lub brazylijską, bowiem w tych miejscach olej palmowy jest codziennym składnikiem większości przygotowywanych potraw.

Oczywiście jest również dostępny przez internet. Wiele o oleju zdradza jego kolor. Jeśli jest czerwony to oznacza, że jest nierafinowany.

Warto zapoznać się z opiniami o producencie, ponieważ zdarza się, że dodaje on do oleju barwnik, podczas gdy jest to zwykły rafinowany olej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!