Olejek rycynowy na stałe gości w naszych apteczkach i kosmetyczkach. Już nasze babcie chętnie korzystały z tego ciekawego naturalnego oleju. Warto mieć go zawsze pod ręką ze względu na możliwość łagodzenia niektórych dolegliwości zdrowotnych, a także dla pielęgnacji urody!

Czym jest olejek rycynowy?

Olejek rycynowy powstaje z rośliny o nazwie rącznik pospolity. Jest to bylina, która w Polsce rośnie przez cały rok, chociaż pochodzi z Afryki oraz Indii.

Olejek rycynowy otrzymuje się w wyniku zimnego tłoczenia, a następnym procesem jest wygotowanie z użyciem wrzątku.

Proces produkcji jest dłuższy niż w przypadku innych olejków, ale konieczny, ponieważ rycyna zawarta oryginalnie w roślinie w formie toksoalbuminy jest niebezpieczna dla zdrowia – bywa, że śmiertelnie trująca.

olejek-rycynowy

Dopiero w procesie przygotowania następuje jej rozpad, ponadto rycyna nie łączy się olejami, dzięki czemu zyskuje ona pozytywne właściwości.

Tak naprawdę olej rycynowy, pomimo swojej nazwy nie zawiera w sobie tej toksycznej substancji i jest całkowicie bezpieczny, dopuszczony do spożycia i zastosowania przez ludzi.

Ponadto ten naturalny olej ma ogromnie szerokie zastosowanie, chociaż w pierwszej kolejności kojarzy się z pielęgnacją włosów, w tym również rzęs i brwi.

Wiele z zastosowań zależy po prostu od zaistniałej potrzeby i nie są czymś, co w pierwszej chwili przychodzi do głowy. Dla naszych babć olejek rycynowy stanowił odpowiedź na niemal każdy problem natury zdrowotnej.

Historia olejku rycynowego

Jest to jedno z najstarszych stosowanych przez ludzkość lekarstw. Doniesienia o jego zastosowaniu znane są już ze starożytności, przed czasami Chrystusa.

W starożytnym Rzymie nazywany był Dłonią Chrystusa. Później był to już środek, który na stałe wszedł do użycia w takich miejscach jak Grecja, Afryka czy Ameryka.

Stanowił nieodłączny element apteczki naszych prababć i babć, skąd tradycja przenikała do wielu domów. Ostatnimi czasy odżywa na dobre…

Olej rycynowy do pielęgnacji cery

Olejek rycynowy jest przydatny osobom, które mają problemy z wyglądem skóry. Trądzik ma wiele przyczyn, ale w najpospolitszej formie wywołany jest bakteriami bytującymi na skórze.

Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Dzięki temu doskonale nadaje się do pielęgnacji cery z problemami skórnymi. Oleje znakomicie oczyszczają pory, dlatego olejowanie skóry olejkiem rycynowym zminimalizuje widoczność porów i usunie nieestetyczne czarne wągry.

Zapobiegnie również powstawaniu nowych zmian trądzikowych i rozszerzonych porów. Oprócz tego olejek rycynowy sprawdzi się idealnie w innych problemach z cerą, na przykład w przypadku cery nadmiernie suchej.

[irp posts=”14271″ name=”Czym zasłynął olej sezamowy? poznaj aż 13 zastosowań!”]

Nadmiernie wysuszona skóra to problem, który paradoksalnie dotyka osoby z problemem trądzikowym. Olej sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona, a przy tym bardziej elastyczna.

olejek-rycynowy-wlasciwosci

Jego działanie jest na tyle dogłębne, że z powodzeniem pozwala na zmiękczenie nawet zrogowaciałej skóry na piętach lub łokciach i kolanach.

Olej rycynowy posiada również działanie delikatnie rozjaśniające, dlatego pozwoli ujednolicić kolor włosów.

Olejek rycynowy w doraźnych problemach skórnych

Olejek powinien być stałym elementem kosmetyczki lub apteczki, na przykład na wakacjach.

W okresie upałów łatwo o oparzenia słoneczne. Olej nie tylko zajmie się poparzeniami i pomoże je doraźnie leczyć, ale przede wszystkim zminimalizuje dotkliwy ból, jaki im towarzyszy.

Podobne działanie ma w przypadku oparzeń gorącymi przedmiotami. Olej ma działanie delikatnie rozgrzewające, dzięki czemu uśmierza ból niemal natychmiast, osłania również ranę przed zakażeniami bakteryjnymi.

Zanurzenie oparzenia w zimnej wodzie lub robienie zimnych okładów uśmierza ból tylko na chwilę, gdyż zaraz po wyjęciu powraca on i utrudnia funkcjonowanie.

Olejek rycynowy pozwala normalnie funkcjonować bez uczucia dotkliwego pieczenia. Siła olejku jest na tyle wysoka, że radzi on sobie również z wieloma innymi problemami, na przykład z grzybicą, świerzbem, zakażeniami drożdżakami, czy z nawracającymi kurzajkami.

Jest także pomocny w leczeniu na przykład liszaja. Warto rozpocząć kurację już w chwili zauważenia drobnych zmian i zaczerwienień, będzie wówczas znacznie bardziej skuteczna, niż w przypadku konieczności leczenia bardziej zaawansowanych zmian.

Olejek rycynowy warto zastosować również nawet w przypadku zwykłych podrażnień, na przykład wywołanych reakcją alergiczną na jakiś rodzaj materiału lub substancji. Szybko przynosi ulgę.

Olejek rycynowy odmładzająco

Działanie olejku jest odmładzające z kilku przyczyn. Nie bez znaczenia jest fakt, że olejek działa rozgrzewająco na skórę, przez co pobudza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Skóra staje się bardziej odżywiona, przywrócony zostaje jej kolor, jaki miała za czasów młodzieńczych.

olejek-rycynowy-zastosowanie

Ponadto olejek wnika głęboko w naskórek i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, białek, które są niezbędne w utrzymaniu odpowiedniego poziomu napięcia skóry i młodego wyglądu.

Olej mocno stymuluje również produkcję nowych komórek, przez co skóra jest wyraźnie bardziej zagęszczona.

Ze względu na lepką konsystencję zaleca się nakładanie olejku głównie w miejscach, gdzie pojawiają się, lub mogą pojawić się w najbliższym czasie zmarszczki mimiczne.

[irp posts=”13024″ name=”Olej migdałowy – 17 wartych uwagi zastosowań!”]

Zaleca się zastosowanie olejku na noc, najlepiej po kąpieli, a następnie zmycie go rankiem.

Nie ma przeciwwskazań do zastosowania olejku w dzień, ale warto pamiętać, że skóra staje się wówczas dosyć lepka, a nie każdy lubi to uczucie…

Olej rycynowy na cellulit i rozstępy oraz blizny

Zmorą około osiemdziesięciu procent kobiet, jest cellulit na pośladkach i udach oraz rozstępy, pozostałość po ciąży lub nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Domowym sposobem na pozbycie się cellulitu jest olejek rycynowy

Olej ten doskonale ujędrnia skórę, nawilża ją i poprawia krążenie w miejscach, które tego potrzebują.

W rezultacie jest ona bardziej napięta i gładsza w dotyku. Olej wzmacnia również strukturę skóry, pobudzając kolagen.

To właśnie słabe włókna kolagenowe są najważniejszą przyczyną powstawania cellulitu, który występuje również u kobiet szczupłych, niemających problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Na rozstępy olej działa rozjaśniająco, przez co są mniej widoczne. Wszystko dzięki temu, że wnika głęboko w skórę i wypycha martwy naskórek, stymulując wzrost nowych komórek skóry.

Podobnie olejek podziała na blizny, np. blizny, po których trądziku chcielibyśmy się pozbyć domowymi sposobami. Warto wiedzieć, że efekt będzie widoczny, ale nie będzie spektakularny.

Oleje rycynowy z pewnością poprawi wygląd skóry, ale nie uleczy jej wszystkich problemów. Aby trwale pozbyć się rozstępów, należy użyć innych sposobów, na przykład terapii laserem.

Efekty zależą również od tego, w jakim stanie jest skóra. Jeśli cellulit i rozstępy są w wysokim stopniu zaawansowania, to olejek nie będzie w stanie wiele zdziałać.

Dlatego warto zacząć go stosować już w chwili zauważenia pierwszych dołków i nieestetycznych kresek.

Zastosowanie olejku rycynowego na włosy

Włosy są bardzo ważnym elementem wyglądu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego, gdy zaczynają rzednieć, wypadać, to jest to powód do niepokoju u obu płci.

Szczególnie martwią się młodzi mężczyźni oraz kobiety, które do tej pory mogły pochwalić się pięknymi, długimi włosami.

olej-rycynowy

Przyczyn wypadania włosów jest wiele, ale na zaskakująco dużą ich liczbę poskutkuje zastosowanie olejku rycynowego.

Działa on na włosy kompleksowo poprzez zawartość wielu naturalnych kwasów tłuszczowych i witamin.

Przede wszystkim stymuluje skórę głowy, a przy tym wzmacnia cebulki i sprawia, że w mniejszym stopniu włosy wypadają, a iż życie jest dłuższe.

[irp posts=”12985″ name=”Olej rydzowy (olej z lnianki) – 13 powodów, aby włączyć go do diety!”]

Oprócz wzmacniania cebulek włosa olejek rycynowy działa bezpośrednio na istniejące włosy, zwiększając ich nawilżenie i elastyczność. Pobudza produkcję keratyny, dzięki czemu włosy wydają się zagęszczone, ponieważ zostają uzupełnione w to białko.

Właściwości antyseptyczne oleju rycynowego pomogą pozbyć się także problemów skórnych głowy. Na przykład łupieżu, egzemy czy chociażby wyprysków, które sporadycznie się tam pojawiają i mogą być bolesne.

Stosowanie olejku rycynowego również pomoże w walce z brzydkim zapachem skóry głowy i włosów.

Zmniejszone zostanie również uczucie swędzenia nasilające się, gdy włosy są już nieco przetłuszczone lub w wyniku częstego noszenia różnych nakryć głowy.

Czy działanie oleju na włosy rzeczywiście jest tak dobre?

Aby przekonać się, jak wygląda prawda i czy na pewno nie jest to część legendy, warto spojrzeć na komentarze osób, które do tej pory na własnej skórze testowały olejek.

Nie bez znaczenia jest również jego jakość. Należy stosować olejki dobrej jakości, przyrządzone poprzez tłoczenie na zimno.

W przeciwnym razie olej rycynowy jest mniej bogaty w składniki stymulujące, a co za tym idzie, nie będzie dawał tak dobrych efektów, jak inne.

Jeśli jednak uda się zdobyć odpowiedni preparat, to opinie na jego temat oraz na temat jego skuteczności są pozytywne.

Większość osób jest zdania, że olej rycynowy rzeczywiście wpływa pozytywnie na zahamowanie wypadania i na polepszenie wyglądu włosów. Nie jest jednak tak prosty w użyciu, jak inne olejki.

Przede wszystkim jego konsystencja jest dość gęsta, dlatego nałożenie olejku rycynowego na włosy zajmuje znacznie więcej czasu.

Podobnie jest z jego zmyciem z włosów. Jedno umycie nie wystarczy, a niekiedy potrzebnych jest nawet kilka, by całkowicie pozbyć się pozostałości środka z głowy.

To odstrasza wielu, szczególnie osoby, które mają długie włosy bowiem czas, jaki trzeba poświęcić na ich pielęgnację, jest dłuższy niż w przypadku włosów krótszych.

Sposoby na nałożenie olejku

Pewnym ułatwieniem w przypadku trudności z nałożeniem olejku na głowę i włosy jest podgrzanie go.

Może być również łączony z innymi kosmetykami, na przykład naturalnymi maskami do włosów. Dzięki temu łatwiej jest rozprowadzić całość i rozczesać włosy grzebieniem, zniknie również problem z zapachem olejku, który nie każdemu odpowiada.

Do rozczesywania polecany jest grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. W celu pielęgnacji włosów olejkiem z rycyny należy zaopatrzyć się w jego większą ilość.

Niewielkie buteleczki sprzedawane w aptece na pewno nie wystarczą, szczególnie przy włosach dłuższych.

Zastosowanie w pielęgnacji brwi, rzęs oraz paznokci

Oprócz nakładania olejku na skórę głowy i włosy może on być nakładany w celu pobudzenia dowolnego owłosienia na ciele, a także jako pielęgnacja łamliwych paznokci.

Pogrubia naturalne brwi oraz rzęsy do tego stopnia, że często wizyta u kosmetyczki w celu ich sztucznego zagęszczenia nie jest już konieczna, ponieważ kobiety są już usatysfakcjonowane zaistniałym efektem. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Olejek rycynowy na rzęsy.

[irp posts=”12998″ name=”Naturalny olej ze słodkich migdałów – 14 niesamowitych właściwości!”]

Zastosowany na paznokcie olejek daje efekty już od pierwszego użycia. Wyraźnie wzmacnia je, ponadto czyni elastycznymi, dzięki czemu są mniej podatne na złamania.

Stanowi doskonałe przygotowanie pod manicure, pomaga usunąć skórki wokół paznokcia poprzez ich zmiękczenie.

Zanim jednak paznokcie zostaną pomalowane, bardzo ważne jest, aby dokładnie usunąć pozostałości olejku, ponieważ pozostawiony będzie utrudniał trzymanie się lakieru lub hybryd.

Jak długo trzeba czekać na efekty działania olejku na włosy?

Podczas gdy efekty nakładania innych olejów na skórę głowy i włosy są prawie natychmiastowe, z olejem rycynowym nie zawsze tak jest.

Zależy to od stopnia zniszczenia włosów oraz ich rodzajów. U wielu osób włosy wydają się od razu bardziej wygładzone, miękkie, lepiej się układać, natomiast niektóre zauważają, że mogą być w nieładzie.

Nie należy się tym zrażać i warto spróbować ponownie w przeciągu kilku dni. Istotną częścią zabiegu jest również czas, jaki trzeba poświęcić na trzymanie olejku na głowie.

Ze względu na gęstą konsystencję włosy potrzebują więcej czasu na jego przyjęcie niż innych olejów.

wlasciwosci-olejku-rycynowego

Najlepszą opcją jest pozostawienie olejku na głowie przez całą noc, wówczas ma czas na dogłębne spełnienie swojego zadania.

Aby poprawić działanie olejku, warto nałożyć na głowę czepek kąpielowy lub zwykłą torebkę foliową. Ograniczy to również brudzenie poduszek, mebli i innych przedmiotów.

Olejek rycynowy na bóle mięśni i stawów

Regularne, a nawet sporadyczne uprawianie sportu wiąże się z większą podatnością na różnego rodzaju kontuzje i ból. Zmęczone mięśnie, czy nadwyrężone ścięgna i stawy potrafią dokuczyć, chociaż nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Gdy tak się dzieje, pierwszym ratunkiem okazuje się olejek rycynowy, który pomoże zmniejszyć ból i obrzęk.

Warto mieć go w swojej apteczce. Jest zdrowszy i wnika głębiej niż wiele dostępnych w aptece preparatów, które działają tylko powierzchniowo.

Warto zastosować olejek rycynowy, gdy jeszcze nie ma pewności co do tego, czy ból rzeczywiście się pojawi, ale można wysnuć takie podejrzenia.

Dzięki temu będzie mniejszy i mniej dotkliwy niż w przypadku pozostawienia mięśni i stawów samym sobie.

Olejek rycynowy w zaparciach

Jednym z najpopularniejszych zastosowań olejku jest jego działanie przeczyszczające. Dla osób często cierpiących na zaparcia jest to lek skuteczny i całkowicie bezpieczny, bez skutków ubocznych, o ile stosowany jest zgodnie z zaleceniem.

Idealnie nadaje się do usunięcia sporadycznych problemów z trawieniem. Niestety nie należy stosować go zbyt często, ponieważ wówczas skutki uboczne są prawdopodobne.

Jeśli problemy z jelitami utrzymują się długo lub powracają, konieczna jest wizyta u lekarza medycyny.

Efekt działania olejku jest widoczny po kilku godzinach. Dobrze jest wziąć go na wieczór, by rano pozbyć się problemu.

Działanie olejku w jelitach opiera się na kilku aspektach. Kwas rycynolowy reaguje z jonami sodu oraz potasu, przez co pobudzone są ruchy perystaltyczne jelit mające za zadanie przepchnięcie zalegającej treści pokarmowej dalej.

W jelicie następuje mniejsze wchłanianie wody, co ułatwia pozbycie się problemu. Do skutków ubocznych niewłaściwego zastosowania olejku należą rozwolnienie, wymioty, brak apetytu.

To znak, że natychmiast należy odstawić jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Olej rycynowy nadaje się również do robienia okładów na brzuch.

W tej formie przyśpiesza przemianę materii, pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę, przez co również pozwala na usunięcie toksyn z organizmu.

Olejek rycynowy w problemach kobiecych

Środek ten znalazł również liczne zastosowanie w przypadku problemów z narządami rozrodczymi u kobiet.

Jego zastosowanie przynosi na przykład ulgę w bólach menstruacyjnych. Wystarczy nasączyć nim szmatkę lub ręcznik i przyłożyć do podbrzusza.

Nie powinny z tego sposobu korzystać kobiety, które mają problemy z nadmiernym krwawieniem podczas miesiączki oraz w przypadku podejrzenia ciąży.

Olejek wykorzystują jako część terapii kobiety, które mają stwierdzone niewielkie torbiele na jajnikach.

[irp posts=”12951″ name=”Olej z oregano – 14 dowodów, że warto go stosować!”]

Rozgrzewające działanie olejku przyśpiesza ich wchłanianie się. Olejek jest także stosowany w przypadku, gdy spóźnia się akcja porodowa, chociaż termin już dawno minął. Skuteczne są zarówno okłady, jak i doustne zastosowanie olejku.

Nie należy jednak stosować ich w przypadku ciąży zagrożonej. Dla wzmocnienia efektu zaleca się położenie na brzuch również ciepłego termoforu i przykrycia całości folią aluminiową lub plastykową.

5 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!