Nie jest już chyba dla nikogo tajemnicą, że kwas oleinowy, popularnie znany jako kwas Omega-9 jest podstawowym składnikiem budulca, z którego nasz organizm czerpie składniki strukturalne dla wszystkich tkanek i narządów.

Dlatego tak ważne staje się uzupełnianie codziennej diety w produkty zawierające ten właśnie kwas…

A dlaczego dieta zawierająca produkty wzbogacone o kwas oleinowy jest tak ważna? to proste, ludzki organizm niestety nie jest w stanie samoistnie wyprodukować Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (często używa się skrótu: NNKT).

kwas-oleinowy-omega-9

Kwas tłuszczowy omega-9 jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym, który zalicza się do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) tylko warunkowo.

Kwasy te są niezbędne w procesie bardzo wielu zmian biologicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Jeśli chodzi o kwas oleinowy, to jest on głównym przedstawicielem z grupy kwasów omega-9.

Jaki wpływa na organizm ludzki na kwas oleinowy?

Zastępując w swojej diecie kwasy tłuszczowe kwasem oleinowym i innymi kwasami omega-9, może mieć zbawienny i pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, na jakie efekty można więc liczyć?

  • polepszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, dokładnie chodzi tu o regulowanie poziomu frakcji cholesterolu HDL i jednocześnie obniżaniu poziomu frakcji cholesterolu LDL,
  • zapobieganie powstawaniu kamieni żółciowych,
  • zmniejszenie poziomu wydzielania się kwasu żołądkowego, który powoduje powstanie:
    • zgagę,
    • pieczenie w żołądku,
    • niestrawność.

Jakie są źródła kwasu omega-9?

Aby uzbroić nasz organizm w kwas oleinowy, warto włączyć do codziennej diety:

  • migdały,
  • orzeszki ziemne,
  • olej z oliwek,
  • olej z awokado,
  • siemię lniane.

UWAGA:

Kupując w markecie, czy w sklepie ze zdrową żywnością jakikolwiek olej, który jest źródłem kwasów omega-9, warto zwrócić uwagę na samo opakowanie tego oleju, ponieważ tylko szklana butelka z ciemnego szkła będzie gwarancją jakości i świeżości tego produktu.

Olej w ten sposób przechowywany ochronimy przed utratą jego wartości, smaku i zapobiegniemy jełczeniu. Warto też zadbać o właściwy stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do kwasów tłuszczowych omega-3, ich stosunek powinien wynosić około 2:1 lub 3:1, zamiast stosunku na poziomie nawet 15:1 czy 20:1.

Nieprzestrzeganie tej proporcji często objawia się delikatnymi stanami zapalnymi, które dzieją się w naszym organizmie na przełomie wielu lat, powodując różne choroby i przyspieszone starzenie się.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.