Kredyt hipoteczny na mieszkanie na wynajem to bardzo popularna usługa bankowa. Ma wiele zalet i praktycznie żadnych wad. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkań na wynajem na kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie – czy warto?

Kredyt hipoteczny jest aktualnie najtańszym produktem finansowym dostępnym na rynku. W praktyce oznacza to, że jego dostępność jest większa, a oprocentowanie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych.

kredyt-na-mieszkanie

To pierwszy z powodów, dla którego warto o taki kredyt zabiegać, nawet jeśli dysponujemy gotówką na zakup mieszkania. Warto pamiętać, że zakup mieszkania to swego rodzaju lokata, ale i zamrożenie kapitału, który można zainwestować.

Trzeba też pamiętać, że kupując mieszkanie, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, trzeba zainwestować w jego remont i wyposażenie.

Warto też mieć w zapasie pewną kwotę na pierwsze miesiące spłacania kredytu. Nie zawsze uda się wynająć mieszkanie bezpośrednio po zakupie. Pozbycie się gotówki to jak proszenie się o kłopoty. Zdecydowanie lepiej podpisać umowę o kredyt hipoteczny, własne pieniądze traktując jako bezpieczną poduszkę finansową.

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, co oznacza, że nie możemy tymi pieniędzmi całkiem dowolnie dysponować. Nie kupimy za kredyt na mieszkanie np. samochodu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że mieszkanie będzie obciążone hipoteką, jeśli przestaniemy spłacać raty kredytu, bank zajmie nieruchomość.

Czy można zarobić, wynajmując mieszkanie na kredyt?

Można, ale trzeba pamiętać, że nie będą to duże kwoty. Rynek nieruchomości jest obecnie tak skonstruowany, że raty kredytów są porównywalne z kosztami wynajmu mieszkań. Na ogół koszty najmu są zaledwie o kilkaset złotych wyższe niż rata.

Niemniej jednak to kilkaset złotych także może być znaczącym wkładem w domowy budżet, ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że kredyt spłaca się praktycznie sam, co także jest plusem.

Warto pamiętać, że wynajmując mieszkanie, można w pewnych sytuacjach wliczyć odsetki od kredytu w koszty najmu mieszkania. W takiej sytuacji płaci się niższy podatek od najmu, a więc także zyskuje finansowo.

Żeby najem mieszkania na kredyt był opłacalny, trzeba zabezpieczyć swoje interesy umową cywilno-prawną. Powinna ona uwzględniać ewentualną inflację i związaną z tym podwyżkę opłat za wynajem. Taki punkt warto zawrzeć zwłaszcza przy mowach zawieranych na kilka lat.

Warto też zaznaczyć, że to wynajmujący ponosi odpowiedzialność za stan techniczny mieszkania, w tym koszty drobnych napraw typu wymiana uszczelki w kranie, niesprawnego gniazda elektrycznego, żarówki (niby oczywiste, ale różnie bywa), baterii w pilocie itp.

Wynajmującego trzeba też zobowiązać do dbałości o stan techniczny znajdujących się w mieszkaniu urządzeń – pralki, lodówki itp.

Mieszkanie na kredyt – zabezpieczeniem na emeryturę?

Jeśli zastanawiamy się, po co kupować mieszkanie na wynajem i brać kredyt hipoteczny, skoro i tak dochód zostanie pochłonięty przez ratę kredytu, podpowiedzią może być zabezpieczenie dalekiej przyszłości. To faktycznie długofalowa inwestycja, niemniej jednak nie można nazwać jej ryzykowną.

Po spłaceniu kredytu cały miesięczny dochód z najmu zasili portfel właściciela mieszkania. A nie ma co ukrywać – emeryci w Polsce nie należą do bogatych i nic nie wskazuje, by ten stan miał się zmienić. Tyle będziemy mieli na starość, ile sobie sami zabezpieczymy.

Jakie mieszkanie kupić na wynajem?

Przy kupnie mieszkania na wynajem najważniejsza jest lokalizacja. To od niej zależy, czy mieszkanie uda się szybko wynająć za oczekiwaną opłatą. Poszukujący mieszkań na wynajem celują zazwyczaj w centra dużych miast. To tu skupiają się siedziby największych korporacji, a ich pracownicy, często pracujący po kilkanaście godzin dziennie, nie chcą tracić czasu na długie dojazdy.

Ich pensje pozwalają na wynajem mieszkania w centrum, nawet jeśli jest (a zazwyczaj jest) droższe niż na obrzeżach miasta. Nierzadko bywa i tak, że firma zwraca pracownikowi koszty wynajmu mieszkania. W takim wypadku wynajmujący nie liczy się z kosztami.

Drugą lokalizacją uznawaną za dobrą z punktu widzenia właściciela mieszkania, jest pobliże dużej uczelni.

Mieszkanie na wynajem nie musi być bardzo duże, ale nie może być małe. Coraz trudniej wynająć kawalerkę. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe, w dobrym stanie technicznym.

Plusem jest wyposażenie dodatkowe – kuchnia gazowa, pralka i lodówka są oczywistością, ale np. kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, telewizor już niekoniecznie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.