Pęcherze i bąble na stopach stanowią niezwykle uciążliwy problem, z którym prawdopodobnie zetknął się każdy – czy to podczas długich wędrówek turystycznych, eleganckich wieczorów w nowym obuwiu, a nawet podczas przechadzki po mieście. Istnieją liczne sposoby zapobiegające tworzeniu się tej dolegliwości i efektywnego leczenia jej, jednak podstawą ich wykorzystania jest zrozumienie przyczyn powstawania problemu.
Spis treści
Skąd się biorą pęcherze na stopach?
Skóra stóp jest bardzo narażona na uszkodzenia za względu na stały, bezpośredni kontakt z obuwiem, które najczęściej ściśle przylega do naskórka. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby buty były starannie dopasowane do rozmiaru stopy i wykonane z materiałów dobrej jakości. W ten sposób możesz nawet zapobiec powstawaniu zgrubień na stopach!
Dobór obuwia nie zawsze jest jednak łatwym zadaniem, ze względu na asymetryczność ludzkiego ciała, co oznacza, że prawa część ciała, a tym samym również prawa stopa, nigdy nie równa się lewej. U niektórych osób różnice te mogą być minimalne, u innych natomiast mogą stanowić znacznie większy problem.
Istnieją dwa sposoby na sprostanie tym niedogodnościom. Pierwszym z nich jest szycie butów na miarę, co jednak dla wielu osób okazuje się być zbyt kosztowne. Alternatywą jest zatem kupowanie butów odrobinę za małych i profesjonalne rozciąganie ich u szewca do odpowiedniego rozmiaru, co jest sprawdzonym i o wiele tańszym rozwiązaniem.
Pęcherze i bąble są zatem reakcją organizmu na długotrwałe tarcie skóry o inną powierzchnię, co może objawiać się podrażnieniami różnego typu – od niewielkich odcisków, przez ranki, aż do dużych pęcherzy wypełnionych płynem. Ryzyko wystąpienia tego typu objawów wzrasta latem, kiedy stopy szybciej się pocą, co powoduje spadek elastyczności skóry, a tym samym większą podatność na uszkodzenia.
Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na stopach?
Opisany powyżej dobór odpowiedniego obuwia jest podstawowym, ale nie jedynym sposobem zapobiegania podrażnieniom. Inne środki profilaktyczne w tym zakresie to:
- stosowanie tradycyjnych plastrów w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie pęcherzy
- stosowanie specjalistycznych plastrów chroniących przed powstawaniem odcisków, a także innych preparatów o podobnym zastosowaniu, takich jak kremy, spraye czy pudry
- regularny pedicure, który zapobiega powstawaniu podrażnień w okolicach palców
[irp posts=”11102″ name=”Jak pozbyć się zgrubień na stopach?”]
Wszystkie te środki są niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku nowych butów, które są znacznie bardziej sztywne od tych, które były noszone wielokrotnie. Tak naprawdę jednak warto stosować powyższe zalecenia zawsze wtedy, gdy mamy w planach dłuższy marsz, nawet w sprawdzonym obuwiu.
Jak powstają pęcherze na nogach?
Niekiedy nie udaje się uniknąć powstania pęcherza, a wówczas niezbędna jest pewna wiedza chroniąca przed zbyt pochopnym działaniem, które, zamiast przyspieszyć proces gojenia, tylko pogorszy sytuację.
Warto pamiętać, że niemal każda zmiana w obrębie ludzkiego ciała, nawet jeśli jest niekomfortowa i pozornie szkodliwa, stanowi pewną reakcję, której zadaniem jest jak najlepsza ochrona organizmu.
Podobnie jest z pęcherzami. Powstają one jako naturalna reakcja obronna organizmu. Podczas długotrwałego tarcia skóry o inną powierzchnię między tkanki powłoki ciała przedostaje się płyn z układu krążenia, który ma właściwości antyseptyczne, dzięki czemu chroni przed zakażeniami.
Płyn ten zbiera się w pęcherzyku widocznym na powierzchni skóry, oddzielając podrażnione okolice od dalszego wpływu otoczenia.
W przypadku gdy tarcie nie ustępuje po powstaniu pęcherza, ochrona przestaje być wystarczająca, a pęcherz pęka, uwalniając bezpośredni dostęp do powstałej rany. Nie jest to korzystne zjawisko, gdyż skóra pozostająca w stałym kontakcie z różnymi powierzchniami jest szczególnie narażona na wnikanie drobnoustrojów i zanieczyszczeń.
[irp posts=”8343″ name=”Sposoby na piękne stopy”]
Z tego powodu należy wiedzieć, jak postępować z pęcherzami zarówno wtedy, gdy powstają, jak i w momencie ich pęknięcia.
Jak postępować z pęcherzami na stopach?
Najważniejsza zasada dotycząca obchodzenia się pęcherzami dotyczy tego, aby ich nie przekłuwać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że działanie takie nie przyspieszy gojenia – wręcz przeciwnie, rana zostanie narażona na negatywny wpływ środowiska i pozbawiona sąsiedztwa płynu bakteriobójczego, który zapewnia najbardziej korzystne warunki zasklepiania się rany.
Jeśli powstały pęcherz jest niewielki i stosunkowo bezbolesny należy zapewnić mu dodatkową osłonę w postaci plastra – tradycyjnego lub specjalistycznego, które powinny być usuwane na noc – dostęp powietrza do pęcherza jest bardzo ważny, przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu dodatkowych komplikacji.
W miarę możliwości należy też na pewien czas zrezygnować z twardego lub ścisłego obuwia, które mogłoby pogłębić problem. Po pewnym czasie pęcherz przyschnie, co będzie równoznaczne z zagojeniem się podrażnienia.
W niektórych przypadkach, gdy pęcherz jest bardzo bolesny lub wręcz utrudnia chodzenie, jego przekłucie może okazać się konieczne. Nie należy czynić tego jednak pochopnie, a odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej zawarto wskazówki, o jakich należy pamiętać:
- pęcherze najlepiej jest przebijać igłą lub szpilką jednorazową
- sprzęt wykorzystywany podczas przebijania pęcherza powinien być odpowiednio zdezynfekowany spirytusem
- przed przystąpieniem do zabiegu należy zdezynfekować również sam pęcherz
- po przekłuciu płyn powinien samoistnie wypłynąć z pęcherza, pozostałości można usunąć przy pomocy sterylnych rękawiczek specjalistycznych lub jałowej gazy
- nie należy odrywać cienkiej skóry, która tworzyła pęcherzyk – stanowi ona naturalną barierę osłaniającą ranę i sprawia, że gojenie jest szybsze, można ją docisnąć do rany, a następnie zakleić opatrunkiem usuwanym na noc, podobnie jak w przypadku mniejszych pęcherzy, które nie były przekłuwane
Z przekłutego pęcherza powinien wypływać płyn o słomkowej barwie. W przypadku zmiany barwy lub nietypowej konsystencji należy udać się do lekarza, który oceni, czy rana nie jest zakażona.
W postępowaniu z pęcherzami kluczowe znaczenie mają szybkie działania, dzięki którym można uniknąć powikłań i szybciej cieszyć się komfortem sprzed zranienia.
Inne rodzaje odcisków
Pęcherze wypełnione płynem są zdecydowanie najbardziej zaawansowaną formą naruszenia powłoki ciała spowodowaną otarciem. Istnieją jednak inne, mniej uciążliwe, ale wymagające nie mniejszej uwagi, dolegliwości.
Odciski można podzielić na dwie zasadnicze grupy, z których każda nieco różni się charakterystyką, a także miejscem lub sposobem powstawania.
- Nagniotki – powstają na powierzchniach, w których palce stykają się ze sobą, tworząc zrogowaciałe zgrubienia. Ważnym punktem w ich profilaktyce jest zatem unikanie obuwia o zbyt wąskich czubkach, co tyczy się przede wszystkim butów damskich na wysokim obcasie.
- Modzele – powstają w miejscach okresowego rogowacenia naskórka. Od pęcherzy odróżnia je to, że nie są wypełnione płynem, a jedynie tworzą skórne zgrubienia.
[irp posts=”9994″ name=”Buty na wysokim obcasie i problemy zdrowotne”]
Profilaktyka zmian skórnych stóp jest stosunkowo łatwa do zastosowania, dlatego warto poświęcić jej trochę czasu, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które, nawet jeśli nie są trudne do usunięcia, przez pewien czas powodują dyskomfort czuciowy i estetyczny.